2010-2011 sayfa 48'den 51'e kadar cevaplari burada...

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde kubilaygulay tarafından paylaşıldı.

 1. kubilaygulay

  kubilaygulay Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  19
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  0

  10.SINIF SAYFA 48 ETKİNLİK ÇALIŞMASI

  Dünya Bitki Örtüsü Haritası

  Geniş yapraklı ormanlar

  Savanlar

  Kaktüs

  Bozkır

  Maki

  Orman-çayır

  İğne yapraklı ormanlar

  Tayga ormanları

  Tundra  Şeklinde sıralanır.  Her bitkinin kendine has bir iklim özelliği vardır. Başka bir ifadeyle benzer iklim şartlarında benzer bitki türleri görülür.(kutup iklimi hariç)

  Farklı bölgedeki iklimin benzerliği tabii bitki örtüsünün benzerliğini kanıtlar.

  Yer şekillerinin kısa mesafeler dâhilinde değişmesi bitki örtülerinin de kısa mesafeler dâhilinde değişmesini sağlar.

  Bitki örtüleri yeryüzüne dağılışlarında aralıksız kuşaklar oluşturmazlar.

  Enlem farkı arttıkça ve farklı enlemlerden oluştukça bitki örtüsüde çeşitlenir.

  Bitki örtüsü iklimin bir nedeni değil iklimin bir sonucudur.  Bitki Topluluklarının Coğrafi Dağılışı

  Ekvatoral yağmur ormanları  Amazon Havzası, Senegal’den Gine körfezine kadar olan saha

  Kongo Havzası, Güneydoğu Asya adaları  Click this bar to view the full image.


  Muson Ormanları  Güneydoğu ve Doğu Asya’da Hindistan, Japonya, Tayland, Vietnam,Endonezya, Doğu Çin, Kore, Avustralya’nın kuzeybatısı, Filipinler, Güneydoğu Afrika

  MUSON ORMANLARI VE PİRİNÇ TARLALARI  Batı Rüzgarları sebebiyle Ilıman Kuşak karalarının batısında görülür (Batı ve K.Batı Avrupa, Amerika’nın batısı). Yurdumuzda ise Karadeniz kıyılarında etkilidir

  Tayga Ormanları  Deniz etkisinden uzak kara içlerinde ve ılıman kuşak karalarının doğu kıyılarında (soğuk su akıntısından dolayı) görülür. Orta ve doğu Avrupa Asya’nın kuzeyi(Sibirya) Kanada ve ABD nin kuzeyinde görülür.  Maki  Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler (Libya, Mısır ve Lübnan hariç. Buralarda görülmeme sebebi yer şekillerinin engebesiz olmasıdır.), Avustralya’nın güneybatısı, G. Afrika Cumhuriyetinde Kap bölgesi, Şili’nin orta kesimleri Kuzey Amerika’da Kaliforniya çevresinde etkilidir.

  En geniş anlamıyla 30-40 derece enlemleri arasında kıtaların özellikle batı kıyıları  Savan  Güney ve Orta Afrika, Sudan,Güney Amerika‘da Brezilya’daVenezüella, Kolombiya, Peru ve Bolivya’da etkilidir. Ekvatoral iklim ile çöl iklimi arasında

  (10-20° kuzey ve güney enlemleri arasında görülür)  Click this bar to view the full image.
  Bozkır(Step)

  Sıcak ve ılıman kuşak kara içlerinde görülür.

  Yurdumuzda İç Anadolu Bölgesinde ve Ergene Bölümünde görülen karasal iklim buna örnektir.  Click this bar to view the full image.
  Çayır

  Batı Rüzgarları sebebiyle Ilıman Kuşak karalarının batısında görülür (Batı ve K.Batı Avrupa, Amerika’nın batısı).

  Alpin çayırlar dağların yüksek kesimlerinde görülür  Click this bar to view the full image.
  Tundra  Sibirya, İskandinavya Yarımadasının kuzeyinde, Kanada’nın kuzeyinde,

  Grönland adasının kıyı kesimleri.Yaklaşık olarak 70-80 enlemleri çevresinde görülür.Güney yarımküredeki etki alanı KYK dekine oranla çok azdır bunun nedeni GYK de okyanusların geniş alan kaplamasıdır.  This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 600x400 and weights 49KB.


  Çöl Bitkileri  Kızılkum (Özbekistan), Karakum (Türkmenistan), Gobi (Moğolistan), Taklamakan (Çin) , Arizona (A.B.D) çölleri,Kuzey AfrikaArap yarımadası

  Avustralya’nın iç kesimleri  Şekildeki iklim grafiklerini inceleyerek hangi iklim bölgesine ait oldukları ve bitki örtülerini yazınız.  1.GRAFİK:

  Click this bar to view the full image.
  Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz iklimininmakiler olup yükseklerde ormanlar görülür. grafiğidir. Bitki örtüsü  2.GRAFİK:  Click this bar to view the full image.
  Yazları yağışlı, kışları kurak olan ancak yıl boyu sıcak olan tropikal iklimin grafiğidir. Buralarda savan bitkileri yer alır. Ayrıca akarsu boylarında Galeri ormanları görülür.  3.GRAFİK:  Yazları sıcak kurak kışları soğuk karlı yağışa sahip karasal iklim ( Step) grafiğidir. Bu iklimde azami yağışlar ilkbahar aylarında görülmektedir. Bu iklimin bitki örtüsü bozkırlardır. (step)

  4.GRAFİK:  Click this bar to view the full image.
  Bu grafik yıl boyu sıcak ve yağışlı olan ekvatoral iklimin grafiği olup, bu iklimin bitki örtüsü ekvatoral ormanlardır.

  10.SINIF SAYFA 51 ETKİNLİK ÇALIŞMASI  SORU-1-Ormanların Ekvatordan Kutuplara doğru farklı kuşaklar oluşturmasının nedenleri nelerdir?  Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe sıcaklık ve yağış şartları birbirinden farklı iklim kuşakları bulunmaktadır. Her bitkinin kendine has bir iklim isteği özelliği vardır. Başka bir ifadeyle benzer iklim şartlarında benzer bitki türleri görülür. Bu nedenle bitkiler kuşaklaşma gösterir.  SORU-2- Yükseltinin artmasıyla bitki örtüsü kuşaklarında görülen değişimin nedenleri nelerdir?

  Atmosferde alçaklardan yukarı doğru çıkıldıkça sıcaklık azalmaktadır. Bundan dolayı yukarılara doğru sıcaklık isteği az ve soğuğa dayanıklı bitkiler, ayrıca yukarı doğru yağış arttığı için suyu nemi seven bitkiler yukarılara doğru sıralanacaktır. Bu nedenle aşağıda sıcaklık isteği fazla ve su isteği az bitkiler bulunurken, yukarıda soğuğu seven ve dayanıklı ve su isteği bitkiler kümeleşir.  Bulmaca etkinlik soruları:  1-Göl 2-Tuzlu 3-Amazon 4-Kar 5-Kimyasal 6-Laterit 7-Podzol 8-Tundra


  EMEĞE SAYGI AÇISINDAN LÜTFEN BİR TEŞEKKÜRÜ UNUTMAYALIM:307::)
  gülyüzlü ve şeyma melisa bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş