2010 Öğrenci Seçme Sınavı Sistemi

Konu 'Lisansa Yerleştirme Sınavları (LYS)' bölümünde UstaSoft tarafından paylaşıldı.

1. UstaSoft

UstaSoft Yönetici Özel Üye

Beğenileri:
    1.470
    Ödül Puanları:
    113

2010‘daki yeni sistemle iki ayrı sınav, ikinci sınavda da 4 ayrı test ve 1 yabancı dil sınavı olacak. Testler iki haftaya yayılacak, fakülteler ‘testine göre’ öğrenci alacak. Akşam’dan Kıvanç El’in haberine göre, 2010 yılında ÖSS‘de yapılacak köklü değişiklikler konusunda önerilen sistemin ayrıntıları netleşmeye başladı. Yeni sistemde öğrencilerin kaderini 195 dakikalık tek sınav belirlemeyecek. Öğrenciler temel sınavın yanında 2 haftaya yayılan 4 farklı dersin testleriyle karşılaşacak, çözdükleri testlere göre bölümlere yerleşecek. Önceki gün YÖK Genel Kurulu’nda ele alınan sistemde öğrenciler, nisan ve haziran aylarında olmak üzere iki aşamalı sınava girecek. Nisan ayında temel bilgilerin yer aldığı sınavda belirlenecek barajı geçenler haziran ayındaki sınavlara girecek.

YÖK’ÜN ÖNÜNDEKİ YENİ SİSTEM ŞÖYLE:
    Nisan’daki sınavda öğrencilere basit düzeyde Matematik, Türkçe, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Psikoloji soruları yöneltilecek.

Haziran’da 2 haftaya yayılan 4 farklı ders testi öğrencilere uygulanacak. Bu testler; ‘Matematik’, ‘Edebiyat’, ‘Fen’ ve ‘Sosyal’ testlerinden oluşacak.

Matematik okumak isteyenlerin sadece bu teste girmesi yetecek. Fakülteler hangi testlere göre öğrenci alacağını açıklayacak.

Moleküler Biyoloji ve Genetik okumak isteyen bir öğrenci ‘Matematik’ ve ‘Fen’ testini çözecek. Fen testi içinde yer alan ‘Biyoloji’ sorularının standart sapmaları da farklı hesaplanacağından ‘Biyoloji’ sorularının önemi artacak.

Yabancı Dil bölümlerinde okumak isteyenler 2 haftalık sınavın haricinde 3′üncü hafta ayrı bir Yabancı Dil Sınavı’na girecek.Meslek lisesi öğrencileri de genel lise öğrencileri ile aynı şartlarda sınava girecek. 2 yıllık Meslek Yüksek Okulları’na sınavsız geçiş hakkı kaldırılacağından meslek liseliler ‘Temel’ düzeydeki sınavın ardından puanlarına göre 2 yıllık fakültelere de yönelebilecek.

4 yıllığa gitmek isteyen meslek lisesi öğrencilerinin önü de kapanmayacak. Meslek liseliler, 4 teste girerek mezun oldukları alan dışında istedikleri bölümlere yerleşebilecek.

Örneğin, bir teknik lise makine, motor gibi bölüm öğrencisi, 2 yıllık okumak isterse sadece ‘Temel’ düzey sınavına girip üniversiteye yerleşebilecek. 4 yıllık bölüme gitmek isterse 2′nci aşama sınava girecek. Hangi bölümü okumak istiyorsa o bölümle ilgili belirlenen testi çözecek. İsterse 4 testi de çözüp bölüm hakkını artıracak. İmam hatip lisesi öğrencileri de istedikleri bölüme istedikleri testi alarak gitme hakkına sahip olacak. 28 Şubat öncesi dönemde imam hatip öğrencilerinin de arasında olduğu meslek lisesi öğrencileri istedikleri alanlarda tercih yapabiliyordu.
    s!ném!s ßjk bunu beğendi.
  2. Kaf-kef

Kaf-kef Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    16
    Ya bi sorum oLacak benim bir arkadaşım şey demişti hazirandaki sınavda matematik testi iLe sosyal dersi aynı saatte oLacak biz ikisinden birine gireceğiz diye yani herkes kendi böLümüne girecek demiş hocaları öyLe söyLemiş tam oLarak doğrusu nedir?
    burdada 2 haftaya yayıLacak diyor bende öyle dedim ama itiraz etti?

payLaşım için sağoL..
  3. Özel Üye Ahmet

Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    83
    Sordum hocaya ama daha bır cevap vermedı.
    Ben eşit ağırlıkçıyım istediğim bölüm radyo televızyon yahut gazetecılık ben hangı testlerı çözecegım daha dogrusu önemlı olan 2. bölümde matematık sınavına gırmeme gerek var mı?
  4. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Ya bi sorum oLacak benim bir arkadaşım şey demişti hazirandaki sınavda matematik testi iLe sosyal dersi aynı saatte oLacak biz ikisinden birine gireceğiz diye yani herkes kendi böLümüne girecek demiş hocaları öyLe söyLemiş tam oLarak doğrusu nedir?
    burdada 2 haftaya yayıLacak diyor bende öyle dedim ama itiraz etti?

payLaşım için sağoL..
    Genişletmek için tıkla...
    Öyle bir şey yok ya hepsinin sınavı ayrı ayrı olacak bölüm diye bir şey kalmadı artık..:) herkes istediği sınava girebilecek hem matemeatik hemde sosyal sınavına girmek isteyenler ne yapacak peki ? Böyle bir şey olmaz :)
  • _essraa_

_essraa_ Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    29
    Bence yeni sistem çok güzel :) Girecek aday fazlalığından eski sistemi getirmişler. Herşeyin hayırlısı...
    ÖSS sınavına girecek olanlara başarılar diliyorum.
    Hak eden çalışan kazansın...
    Kimse üzülmesin ya :)
  • Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

Sordum hocaya ama daha bır cevap vermedı.
    Ben eşit ağırlıkçıyım istediğim bölüm radyo televızyon yahut gazetecılık ben hangı testlerı çözecegım daha dogrusu önemlı olan 2. bölümde matematık sınavına gırmeme gerek var mı?
    Radyo ve televizyonculuk sözel bölümde değil mi ? Eğer öyleyse senin matemetik sınavına girmene gerek yok Haziranda yapılacak sınavda nisandakine gireceksin ama... :)
  • Kaf-kef

Kaf-kef Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    16
    Bende söyLedim ama işte ortada biLgi kirLiliği var ya hocalarda bir şey söyLeyemiyorLar..(gizem)
    Bide hangi üniversite neye göre aLdığını ne zaman beLirleyecek çok merak ediyorum..
  • _essraa_

_essraa_ Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    29

Radyo ve televizyonculuk sözel bölümde değil mi ? Eğer öyleyse senin matemetik sınavına girmene gerek yok Haziranda yapılacak sınavda nisandakine gireceksin ama... :)
    Yok eşit ağırlıkta gizem :)
  • Özel Üye Ahmet

Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    83
    yakında duyururlarda bır kaç hocam matematık çözmen gerekıyor demıştı 2. bölümde ama ınşallah gerek kalmaz :D
  • Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

Bende söyLedim ama işte ortada biLgi kirLiliği var ya hocalarda bir şey söyLeyemiyorLar..(gizem)
    Bide hangi üniversite neye göre aLdığını ne zaman beLirleyecek çok merak ediyorum..
    Haklısın her kafadan bir ses çıkıyor ne doğru ne yanlış bizde bilmiyoruz ama öyle bir şey olacağını sanmıyorum ya..Sanırım haziran sonu gibi herşey belli olur.
  • Sayfayı Paylaş