2010'da Tercihler Nereye Gidiyor ?

Konu 'Arşiv' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113

2010'da tercihler nereye gidiyor?

ÖSYM hataları, değişen sistem derken tercihler başladı ve hızla da gidiyor. Üniversiteler ve tercih ofisleri dolup taşıyor. Türkiye'nin beş yıl sonraki insan kaynağı şekillendiriliyor ama bu iş sadece dershanelere kalmış durumda. Öğrencileri lise ve ilköğretim hayatı boyunca takip etmiş olan rehber öğretmenlerin çok büyük çoğunluğu tatilde ne diyelim bu da MEB'in ayıbıdır.

Malum bizde de dönem tercih dönemi, ben on beş yıldır tercih danışmanlığı yapıyorum. Hep hayal kurmuşumdur. Türkiye'de tercih yapan öğrencilerin tercihlerini önceden bir havuzda toplasam. Sonra hangi bölüme kimin girebileceğini hesaplasam ve tercih döneminde tercihi yönlendirsem. Ne kadar iyi bir fikir değil mi? O zaman hiç kimse sıkıntı yaşamaz herkes rahat rahat tercihini yapardı.

Tercih dönemleri zor dönemlerdir. Karar dönemidir. Elinizde bir puan, karşınızda yetersiz sayıda kontenjan, istekleriniz, istemedikleriniz, aileniz, beklentileriniz ve sizden beklenenler, hepsi birbirine karışır. Hayalleriniz ve gerçeklerin en fazla yüzleştiği dönemdir tercih dönemi. Birilerinin size yardım etmesini, size pozitif bir şeyler söylemesini çok istersiniz bu dönemde. Birisinin size 'olabilir' demesini ne çok istersiniz. Birileri sizin sorumsuz olduğunuzu, geleceğinizi düşünmediğinizi söyler, oysa siz tam içindesinizdir geleceğin, ama gücünüz yetmez değiştirmeye, o zaman siz de olduğu kadarıyla yetinirsiniz ve onu yaşarsınız.

Bu çok zor dönemde, size destek olacak bir şey yapılmış. Adı

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Nedir diyeceksiniz? Çok güzel bir rehber, şu ana kadar 600 bin kişi girmiş. İncelemiş, araştırmış ve tercih yapmış. Bu işin uzmanları da bu tercihleri toplamışlar ve bir çalışma yapmışlar. Çalışma sonucunda hangi üniversitenin hangi bölümüne kaç tercih yapılmış çıkarmışlar. Sonuçta bana da bunu yorumlamak kaldı

Sonuçlar ilginç, genel olarak baktığınızda MF puanında tercihler burslu bölümlere yöneliyor. İlk 5000 sıralamasındaki öğrenciler ya tıp tercih etmişler ya da burslu mühendislikleri. Doğuda öğretmenlik ve tıp ağırlıklı iken, batıda özellikle yeniçağ mühendislikleri revaçta. En fazla yazılan mühendislikler, endüstri, elektrik elektronik, mekatronik, bilgisayar, yazılım iken, ilginç bir şeklide bilişim ile ilgili bölümlerin tercihleri yüzde yüz artmış. Makine ve inşaat mühendisliği tercih sayısı yarı yarıya azalmış. Zaten son yıllarda yönelim böyleydi. Fizik tedavi bölümüne ilgi çok fazla, matematik, matematik bilgisayar ilginin arttığı bölümler arasında görülüyor.

HUKUKTA TERCİH İKİ KAT

Eşit ağırlıkta, Hukuk almış başını gidiyor. Hukuk bölümlerinin puanlarının düşmesini hiç beklemeyin. Geçen yıla göre iki kata yakın tercih artışı var hukuk fakültelerine. İktisat yerine bu yıl ekonomi ve finans bölümleri tercih ediliyor. Ayrıca öğrenciler ekonomi ile ilgili bölümlerde yabancı dili özellikle de İngilizce bölümleri tercih ediyorlar. Psikoloji ve PDR hukuktan sonra en yoğun tercih alan bölümler, özellikle PDR çok revaçta bence puanları yükselebilir.
    Sözelde durum beklediğim gibi, geçen yıl başlayan iletişim bölümlerine olan ilgi bu yıl iki katına çıkmış. Özellikle televizyonların artması, gazeteleri güçlenmesi ve internet iletişimi merkeze almış durumda. Sözelde en fazla, reklamcılık - ki açık ara önde - daha sonra, sinema televizyon, gazetecilik bölümleri tercih ediliyor.
    Ben hepsini yazamayacağım. Bence siz bir ziyaret edin

adresini, o zaman tercihlerinizi daha doğru yapacağınızı inanıyorum. Bize ne kaldı, bize de böyle bir hizmette emeği geçenlere teşekkür etmek kaldı...

Akşam*

~~Özge~~ bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş