3 Hürel

Konu 'Fan Club' bölümünde Moderatör Muhammet tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Muhammet

  Moderatör Muhammet Muhammet Dilmaç Yönetici Moderatör

  Katılım:
  22 Şubat 2010
  Mesajlar:
  828
  Beğenileri:
  565
  Ödül Puanları:
  93
  Yer:
  Karabük

  3 Hürel veya 3 Hür-El Onur (1948), Haldun (1949) ve Feridun Hürel(1951) kardeşler tarafından 1970 yılında kurulan anadolu rock topluluğudur. Üç Hürel Trabzonlu bir müzik grubudur.
  İlk isimleri Yankılar’dır. Ancak Yankılar isiminin daha once başka bir grup tarafından kullanıldığını öğrenince isimlerini İstanbul Dörtlüsü olarak değiştirirler. Daha sonra sırayla Trio İstanbul, Oğuzlar, Alizeler, ve Biraderler isimlerini kullanırlar.
  Müzikle tanışmaları babalarının sınıf geçme hediyesi olarak eve getirdiği akordiyon sayesinde olur.
  İlk kez 27 Kasım 1965’de Fatih’de Kamer Düğün Salonu’nda sahne alırlar. Çaldıkları ilk şarkı The Young Ones’dır.1966 yılında bir arkadaşları ile birlikte İstanbul Dörtlüsü’nü kurarlar. 1967 yılında Oğuzlar isimli gruplarını kurar ve Zeki Müren’in Benim olsan sana verirdim ben canımı parçasını tvist formda yorumlayarak Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği Altın Miktofon Yarışması'na katılırlar.
  1967 yılı sonlarında uzun sure kullanacakları Biraderler isimini alırlar. Bu isimle daha ciddi mekanlarda konserler vermeye başlarlar. Ancak isimlerinin duyulmasını sağlayan asıl önemli şey zamanın popüler müzik dergisi olan Diskotek’e verdikleri röportajdır. Bu röportaj konserlerinde sadece kendi bestelerini çalan, sahneye hippi kostümleri çıkan grubun tanınmasında önemli bir rol oynar. Saçları da okulda kendilerine sorun çıkaracak kadar uzundur artık. Feridun kardeş Vefa Lisesi'nden okulu bitirmesine birkaç ay kalmışken atılır. Lise tahsilini Pertevniyal Lisesi’nde tamamlar. Diskotek dergisinin düzenlediği yarışmada ikinci olurlar. 1968’de artık tüm kardeşler lise tahsillerini tamamlamıştır.
  70’li yılların başında Feridun Hürel Selçuk Alagöz Orkestrası’nda çalmaya başlar. Feridun kardeş Selçuk Alagöz’le Türkiye’nin birçok yerinde konserlere katılma fırsatı bulur. Diğer kardeşler Biraderler’le bir Anadolu turnesine katılır ve bu çalışmalarla kazandıkları paralarla yeni enstürümanlar alma fırsatı bulurlar. Daha sonra Onur ve Haldun kardeşler de Selçuk Alagöz Orkestrasına katılacak ve bir 6 ay da bereber çalışacaklardır. Kendi ayakları üzerinde durmak ve kendi özgün müziklerini yaratmak için 20 Temmuz 1970’de kendi tabirleri ile Kabataş Vapur İskelesi’nde enstrümanlarla dolu bir minübüste 3 Hürel grubunu kurarlar. Fakir bir ailenin mensübu olan Hürel kardeşler için en büyük engel yeni enstrümanlara sahip olamamaktır Bu yıllarda daha sonra grubun sembollerinden biri olacak olan babası ile beraber yaptıkları çift saplı saz-gitar diye adlandırdıkları ve günümüze kadar taşıdıkları enstrümanları sahneye çıkar.
  İlk 45’likleri Ve Ölüm/Şeytan Bunun Neresinde olur. Yeni plaklarla birlikte ünleri hızla yayılır. Dergi listelerinin üst sıralarında dolaşmaya başlarlar.
  Daha sonraki yıllarda müzik hayatlarından beri hiç değiştirmedikleri Diskotür etiketi taşıyan birçok 45’lik yaparlar. 1973 yılında yaptıkları ilk uzunçalarları ile Türk Popu dergisinin verdiği Altın Plak ödülünü alırlar.
  1975’de Onur’un askerliği nedeni ile grup çalışmalarına 6 ay kadar ara verir. Aynı durum 1977 yılında Feridun ve Haldun’un askerliği nedeni ile tekrarlanır ve bu, grubun iki sene müziğe ara vermesine neden olur. Feridun ve Haldun kardeşlerin askerlikleri sırasında annelerini kaybederler. Onur ve Haldun bu dönemden sonra evlenip müziği bırakırken Feridun şansını İngiltere’de denemek ister. Ancak orada aradığını bulamaz. 1981 yılında yurda döner ancak müziği bırakır ve reklamcılık sektöründe çalışmaya başlar. Aynı zamanda İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapar. Diğer kardeşlerden Haldun Marmara Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde öğretim görevlisidir. Onur ise eğitimci olur ve İsmet İnönü İ.Ö.O.'da ögretmenliğe devam eder ögrencileri tarafından her zaman örnek alınmış bir öğretmendir. Onur'un hayat felsefesinde sürekli duygusallık yer almaktadır. Kendisi koyu bir Trabzonsporludur.
  Kardeşler 1999’da müzik için tekrar bir araya gelir ve 1953 Hürel adlı bir albüm çıkarırlar.

  Eserleri

  45’likler
  Düğün Alayı / Bir Gölge Gibi, 1969 Selçuk Alagöz Orkestrası ile
  Ve Ölüm / Şeytan Bunun Neresinde 1970
  Gurbet Türküsü / Didaydom 1970
  Pembelikler / Ağıt 1971
  Lazoğlu / Gül’e Ninni 1972
  Yara / Döner Dünya1972
  Dertli Kaval / Beni Hor Görme Kardeşim 1972 Ersen ile
  Onbeşinde Aldım Sazı / Haram 1972 Aziz Azmet ile
  Aşk Böyledir / Gönüllerde Bahar 1972 Alpay ile
  Masa Üstünde Testi / Kapı Önünde Durdum 1972 Meral Atakök ile
  Ağlarsa Anam Ağlar / Kara Yazı 1973
  Madalyonun Ters Yüzü / Haram 1973
  Canım Kurban / Anadolu Dansı 1973
  Ömür Biter Yol Bitmez / Sevenler Ağlarmış 1974
  Bir Mevsim Daha Geçti /Keçi Vurdum Çayıra 1974 Nesrin Sipahi ile
  Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş / Üzülmeye Değmez Hayat 1974 Feridun Hürel Solo
  Hoptirinom / Mutluluk Bizim Olsun 1975
  Küçük Yaramaz /Gönül Sabreyle Sabreyle 1975
  Boştur Boş /Ben Geçerim Gönül Geçmez 1976

  LP
  3 Hürel 1973
  Hürel Arşivi 1974

  CD ve Kaset
  Volume 1 1994
  Volume 2 1994
  Efsane…Yeniden 1996
  Kent Ozanları 1 1998
  1953 Hürel 1999
  Eski 45’likler 2000
  3 Hürel Şarkıları - Sonsuza Kadar 2008

  Kaynak:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  benqiSu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş