...

Konu 'Coğrafya 11. Sınıf' bölümünde ecenaz tarafından paylaşıldı.

 1. ecenaz

  ecenaz Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0

  yanlış arazi kullanımına örnekler lazım yardımlarınızı bekliyorum...
 2. Rüzgar

  Rüzgar Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  31 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.028
  Beğenileri:
  875
  Ödül Puanları:
  113
  Karadeniz Sahil Yolu ders kitabında yanlış plan örneği
  20 yıllık mücadelenin sonrasında büyük törenlerle açılan Karadeniz Sahil Yolu ders kitaplarında arazinin yanlış planlanmasına örnek olarak verildi.

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni yazdığı Ortaöğretim 11. sınıf Coğrafya kitabının 216- 217. sayfalarında arazinin yanlış planlanması konusu anlatıldı. "Arazinin yanlış kullanımı bir afettir" denilen kitapta, arazinin yanlış planlanmasına Türkiye’den dört örnek verildi. Arazinin yanlış planlanmasına en çarpıcı örnek ise geçtiğimiz yıl trafiğe açılan Karadeniz sahil yolu oldu.

  Uzmanlar haklı çıktı
  "Doğanın intikamı" adlı bir gazete haberinden alıntılanan metinde "Karadeniz Sahil Yolu’nda dolguyla yol yapmak yanlıştır. Deniz geri alır" diyen uzmanlar haklı çıktı. Yolun Güngören mevkiinde dalgalar milyonlarca dolar harcanarak yapılan asfaltı söktü" denildi. Kitapta, arazinin yanlış kullanımına Konya’da organize sanayi bölgesinin şehrin kuzeyine yapılmasından dolayı sanayi is ve dumanının Konya şehir merkezine taşınması da örnek olarak verildi. Arazinin yanlış kullanımına verilen bir diğer örnek de Elazığ’daki çimento fabrikası oldu. Bu fabrikanın verimli tarım arazileri üzerine yapılması ile tarımı baltaladığı belirtildi.

  -------------------------------------------------------------------------

  ARAZİNİN YANLIŞ KULLANIMINDAN KAYNAKLANAN SORUNLAR: BARTIN KENTİ ÖRNEĞİ

  Özet


  Arazinin yanlış kullanımından kaynaklanan önemli sorunlardan biri toprak kaybıdır. Bu nedenle Dünya’da ve Türkiye’de büyük miktarda toprak kaybedilmektedir. Çalışmada, yanlış arazi kullanımından kaynaklanan toprak kaybına ilişkin sorunlar belirlenmiş ve çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, Bartın Kent Merkezi araştırma alanı olarak seçilmiştir. Araştırma alanında toprak özellikleri dikkate alındığında en önemli alan kullanım biçimlerinin tarım, yerleşim ve sanayi olduğu saptanmıştır. Tarım alanlarının %52’sinin IV. sınıf tarım arazisi üzerinde ve %83’ünün orta şiddetli erozyon riski taşıyan bölgelerde; yerleşim alanının %49’u ile sanayi bölgesinin %67’sinin ise I. sınıf tarım arazi üzerinde olduğu belirlenmiştir.
  Bunlar işine yarar umarım..

Sayfayı Paylaş