37 den 40 a kadar özet

Konu 'Sağlık Dersi' bölümünde emsal ünal tarafından paylaşıldı.

 1. emsal ünal

  emsal ünal Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  20 Kasım 2009
  Mesajlar:
  30
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar sayfa 37 den 40 a kadar özet lazım vede sayfa 41 deki değerlendirme soruları çok acil hepsinin cevabıda olabilir yada yarısının da cevabı olur yeterki siz yazın özetide yapın şimdiden thank
 2. PaTRoN 23

  PaTRoN 23 Üye

  Katılım:
  7 Aralık 2009
  Mesajlar:
  50
  Beğenileri:
  55
  Ödül Puanları:
  0
  Sağlık kitabının arkasında tüm değerlendirme sorularının cevapları var oradan yararlanabilirsin özet işinide hafife al ve her sayfadan 1 paragraf yaz al sana özel :D ben öyle yapıodum vallla
 3. emsal ünal

  emsal ünal Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  20 Kasım 2009
  Mesajlar:
  30
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  kusura bakkma ama hoca anltırıcak o özetleri bize
 4. (¯` ¤♥N!$@♥¤ ´¯)

  (¯` ¤♥N!$@♥¤ ´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  738
  Beğenileri:
  404
  Ödül Puanları:
  63
  Özetlere Nasıl Yardımcı Olalım Sen Okuyup Anladığını Yazacaksın
 5. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  37-40 Sayfaları Arasındaki Konuları Söylersen Belki Yardımcı Olabiliriz :)
 6. emsal ünal

  emsal ünal Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  20 Kasım 2009
  Mesajlar:
  30
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  ruh sağlığı
  ruh sağlığını etkileyen faktörler
 7. emsal ünal

  emsal ünal Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  20 Kasım 2009
  Mesajlar:
  30
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  sayfa 41 deki değerlendirme soruları acil lazım lütfen yardım edin
 8. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  | Ruh Sağlığını Etkileyen Faktörler |

  Ruh sağlığı etkileyen faktörler kişisel faktörler ve çevresel faktörler olmak üzere iki gruba ayrılır. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz.

  Ruh sağlığını etkileyen kişisel faktörler :

  Ruh sağlığını etkileyen kişisel faktörler arasında önemli olanları ;

  * Yaş cinsiyet,
  * Kişinin alışkanlıkları,
  * Meslek ve medeni durum,
  * Beden sağlığıdır.

  Yaş ve cinsiyet : Yapılan araştırmalar sonucunda bazı ruhsal sorunların belli yaş gruplarında yoğunlaştığı görülmüştür. Çoğunlukla 30-40 ve 45-50 yaşları ile yaşlılık dönemlerinde ruh sağlığı bozukluklarına daha sık rastlanılmıştır. Örneğin, erken bunama gibi rahatsızlar 30-40 yaşlarında görülür. Kadınların menapoz dönemine girdikleri 40-50 yaşlarında çeşitli ruhsal problemler oluşur. Yaşlılarda ise yaşlılıktan dolayı bunama görülebilir. Ruhsal durumların ortaya çıkması cinsiyetle de ilgilidir. Ruhsal problemlerin ortaya çıkması kadın ve erkekte aynı sıklıkta olmaz. Ruhsal problemler kadınlara göre erkeklerde daha fazla görülür. Nedeni ise ruh sağlığına etki eden faktörlerin erkeklerde daha kalıcı etki bırakmasıdır.

  Kişinin alışkanlıkları : Kişinin alışkanlıkları olumlu ve olumsuz yönlerde olmak üzere iki çeşittir. Olumlu alışkanlıklara örnek olarak spor yapma, düzenli uyuma, dengeli beslenme, hobiler ve düzenli çalışmayı verebiliriz. Bu alışkanlıklar kişinin ruh sağlığını olumlu olarak etkiler. Olumsuz alışkanlık dediğimiz kötü alışkanlık arasında sigara içmek, alkol ve uyuşturucu kullanmak ile kumar oynamayı örnek olarak verebiliriz. Saydığımız bu kötü alışkanlıklar hem ruh sağlığını hem de beden sağlığını olumsuz yönde etkiler. Yapılan araştırmalar, ruh sağlığı bozulan ve kötü alışkanlıkları olan kişilerde suç işleme eğiliminin daha fazla olduğunu göstermiştir.

  Meslek ve medeni durum : Kişinin mesleği, sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılaması bakımından oldukça önemlidir. Dolayısıyla kişinin mesleğini iyi seçmesi ve severek yapması gerekir. Severek ve isteyerek mesleğini yapması ruh sağlığını olumlu etkiler. Sevilmeyen ve istenilmeyen işlerde çalışmak başarıyı engeller. Bu durum ise kişinin ruh sağlığını etkileyerek strese neden olabilir. Kişilerin ruh sağlığını medeni durumu da etkiler. Sevgi, saygı ve hoşgörü ilkesine dayalı olan evliliklerde kişilerin ruhsal durumları daha dengelidir. Sürekli tartışmaların olduğu, sevgi, saygı ve hoşgörünün olmadığı evliliklerde bu durum önemli ruhsal sorunların temel kaynağı olabilir. Sevgi, saygı ve hoşgörünün olmadığı aile ortamından en fazla etkilenen çocuklardır. Çocuklar bu durumdan olumsuz yönde etkilendiğinden ileriki yaşlarda davranışlarına bu durumu ister istemez yansıtır.

  Beden sağlığı : Kişinin ruh sağlığı, bedensel ve sosyal sağlıktan ayrı orak düşünmek yanlıştır. Bu sağlık öğelerinin birinde meydana gelen bir olumsuzluk diğerini de olumsuz etkiler. Örneğin, beden sağlığı bozularak hastalanan bir kişi bu durumundan etkilenir. Dolayısıyla bu durum kişinin ruh sağlığına etki ederek bozulmasına engel olur. Özellikle uzun süreli yatak hastaları ve tedavisi mümkün olmayan hastalıklar kişinin ruh sağlığının bozulmasına yol açar. Aynı şekilde kişinin ruh sağlığının bozulduğu durumlarda da beden sağlığı etkilenerek bozulabilir.

  Ruh Sağlığını etkileyen çevresel faktörler : Ruh sağlığını etkileyen çevresel faktörleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. Bunlar ;
  * Ailesel faktörler,
  * Sosyal, kültürel ve ekonomik faktörler,
  * Özel zorlayıcı durumlardır.

  Ailesel faktörler : Kişinin temek özelliklerinin ilk belirlendiği yer ailesidir. Aile içindeki sevgi, saygı ve hoşgörüye dayalı ilişkiler ruhsal gelişimi önemli ölçüde etkiler. Aile içindeki sağlam ve tutarlı ilişkiler kişinin karşılaştığı bir çok problemi kolayca aşmasını sağlar.

  Sosyal, kültürel ve ekonomik faktörler : Kişiliğin gelişmesinde ailenin önemini yukarıda açıklamıştık. Nasıl ki bireyin kişiliği ailede oluşuyorsa ailelerin kişiliğinin oluşması, bulunduğu ortamın sosyal kültürel ve ekonomik faktörlerinden etkilenmesiyle olur. Kişilik oluşurken sosyal çevredeki gelenek ve göreneklerden etkilenerek şekillenir. Sosyal çevrenin kurallarına uyulduğunda ruh sağlığı bu durumdan olumlu etkilenir. Sosyal çevrenin kurallarına uyulmadığı zaman kişide anti sosyal davranışlar gözlenir. Sosyal çevresiyle uyumlu olan kişi, toplumun da kuralları olduğu bilincine vardığından yeni değer yargıları gelişir. Böylece toplum içindeki zorluklara daha kolay göğüs gerer.

  Kişilerin ruhsal yapısına etkili olan etmenlerden bir diğeri ise kültürel ve ekonomik faktörlerdir. Kişinin kültürel ve ekonomik durumlarının iyi olması ruh sağlığını olumlu etkiler. Ancak kültürel ve ekonomik etmenlerin iyi olması ruh sağlığının da kesin iyi olacağı anlamını taşımamalıdır. Kültürel ve ekonomik durumu iyi olan toplumların değişik kesimlerinde ruhsal bozukluklar ortaya çıkabilir. Ekonomik durumları nedeniyle farklı kültürlere sahip ortamlarda çalışan kişilerde, bulundukları ortamın kültür ve ekonomisine uyum sağlayamadığında çeşitli ruhsal sorunlar ortaya çıkar. Örneğin, çalışmak için Almanya'ya giden ilk dönemdeki işçilerimizde bu durum gözlenmiştir. Bu işçilerimizden bulundukları ortamın şartlarına uyum sağlayamayanlardan bazılarında ruhsal problemler gözlenmiştir. Uyum sağlayamayanların bir kısmı ise geri dönmüşlerdir.

  Özel zorlayıcı durumları : Savaş, göçler, doğal afetler ve kazalar gibi bazı durumlar kişileri normalin dışında etkileyerek strese neden olabilir. Özellikle de daha önceden ruhsal problemleri olan kişiler bu durumlardan daha fazla etkilenirler.
  Buraya kadar yapılan egzersiztr.com ruhsal sağlığı etkileyen faktörlerden yaptığımız açıkladığımız bilgiler çerçevesinden de anlaşıldığı gibi ruh sağlığı kişisel ve çevresel faktörlerden çabucak etkilenir. Ruh sağlığının olumlu olarak etkilendiği davranışları egzersiztr.com yöneticileri olarak özetleyelim.

  * Kişi, kendini tanımalıdır. Buna bağlı olarak olumlu e olumsuz yönlerinin olacağını kabul etmeli ve olumlu davranışlarını geliştirirken olumsuz olanları azaltmaya çalışmalıdır.
  * Kişi, kendi özelliklerini, yaşadığı ortamın gerçeklerini de göz ardı etmeden korumalıdır.
  * Kişi, evinde, okulunda ve iş yerinde çalışarak yaşadığı toplumun ve kendisinin gelişmesine katkıda bulunmalıdır.
  * Kişi, çevresindeki farklı görüşlere sahip kişilere karşı anlayış ve hoşgörü ile yaklaşıp iş birliği yapabilme yeteneğine sahip olmalıdır.
  * Kişi, hayatında zor durumlar ve başarısızlıklarla karşılaşabilir. Bu durumlarda karşı mücadele etme gücünü kendinde bulmalıdır.
  * Kişi, yeni durumlara gerçekçi değerlendirmeler yaparak uyum sağlayabilmelidir.

Sayfayı Paylaş