4 Mezhebin Oruç Hakkında Görüşleri

Konu 'Mezhepler' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Hanefi ve Maliki mezheplerine göre Ramazan'da günün ortasında cinsi ilişkide bulunmak, kasten yemek ve içmek hem kaza, hem de keffati gerektirir.

  Hanefi ve Maliki mezheplerinin dışında kalanlar yemek ve içmek konusunda bu mezheplerle aynı görüşte değillerdir. Hanefi ve Maliki mezhepleri bu saygısızlık illeriyle yemek ve içmeyi cinsi ilişkiye kıyas etmişlerdir.

  Kasten kusan veya karın boşluğuna herhangi bir cisim gönderen kimsenin orucunun bozulduğu hususunda ulemanın görüş birliği vardır.

  Ulemanın tam***** göre kan aldırmak, çoğunluğuna göre de unutarak yemek içmek ve cinsi ilişkide bulunmak orucu bozmaz; Maliki mezhebine göre ise orucu bozar.

  Zoraki yedirilen bir kimsenin orucu Şafii ve Hanbeli mezheplerine göre bozulmaz, Hanefi ve Maliki mezheplerine göre bozulur.

  Ağıza su verirken suyun çoklıığu nedeniyle boğaza su kaçarsa, Hanbeli mezhebine göre oruç bozulmaz. Maliki mezhebine göre bozulur. Şafii mezhebine göre ise aşırı derecede su alma, oynama, serinlemek için su alma veya abdest alırken üçten fazla su alma durumlarında oruç bozulur. Bunların dışında bozulmaz.

  Göze sürme çekmekle, Şafiî ve Hanefi mezheplerine göre oruç bozulmaz. Maliki ve Hanbeli mezheplerine göre ise sürmenin tadı boğazda hissedilirse oruç bozulur.

  Sidik yoluna ilaç verilmesi durumunda ulemanın çoğunluğuna göre oruç bozulmaz, Şafiî mezhebine göre bozulur.

  Kulağın karıştırılması veya herhangi bir cismin girilmesi durumunda ulemanın çoğunluğuna göre oruç bozulmaz. Şafii mezhebine göre bozulur.

  Oruçlu iken kan aldırmak, ulemanın çoğunluğuna göre orucu bozmaz. Ancak mekruhtur. Hanbeli mezhebine göre ise orucu bozar.

  Oruçlu iken mezinin inmesi, Hanefi ve Şafiî mezheplerine göre orucu bozmaz. Maliki ve Hanbeli mezheplerine göre öpmek ya da cinsiyet organının dışında herhangi bir âza ile cinsi oynaşma neticesinde inmiş ise orucu bozar. Şayet mezi cinsiyet organına bakmak veya devamlı onu düşünmekle gelmiş ise Hanbeli mezhebine göre orucu bozmaz, Maliki mezhebine göre ise bozar.

  Ramazan ayı içinde değişik günlerde orucun kasten bozulması durumun*da; Hanefi mezhebine göre bir keffaret gerekir. Diğer üç mezhebe göre ise her bozuşta ayrı keffaret gerekir.

  Dininden dönen kimsenin orucu, ulemanın icmaıyla (ortak görüşüyle) bozulmuştur. Buna göre aynı gün İslam'a dönse bile yine de orucunu kaza etme*si gerekir. İslam dairesinden çıkmasının ister küfrü gerektirecek bir inanca sahip olmak, ister küfür sözünü telaffuz etmek, istek mutevatir bir hadisle sabit olan bir ibadeti inkar etmek ve isterse tevhid akidesini inkar edecek heerhangi bir davranış olsun, sonuç itibariyle hüküm aynıdır

  Said Havva

Sayfayı Paylaş