4 sorum var !!

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde fatma.su tarafından paylaşıldı.

 1. fatma.su

  fatma.su Üye

  Katılım:
  20 Eylül 2011
  Mesajlar:
  26
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0

  - Venediklilere kapitülasyon verilmesinin nedenleri?
  - Kırımın Fethinin önemi nedir?
  - Fatihin Otranto seferinin amacı nedir?
  - Fatih döneminde hangi adalar alınmıştır?
 2. Moderatör Sümeyye

  Moderatör Sümeyye Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  25 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  5.397
  Beğenileri:
  4.144
  Ödül Puanları:
  113
  Kırımın Fethinin önemi nedir?

  Kırım’ın alınması ile;

  1. Venedik ve Cenevizliler Karadeniz’den tamamen çıkarıldı.

  2. Kırım Hanlığı, Osmanlı himayesine girmeyi kabul etti (1477).

  3. Karadeniz ticaret yolları tamamen Osmanlıların eline geçti.

  4. Karadeniz, Türk gölü haline geldi.


  II.Beyazıt döneminde Karadeniz sahillerinde yer alan Boğdan üzerine sefer düzenlendi. Kili ve Akkerman kaleleri Osmanlı egemenliğine girdi (1484).

  Bu seferler sonunda;

  -Osmanlı toprakları Kırım’la karadan birleşti.

  -Karadeniz’in batı sahilleri de Osmanlıların hakimiyeti altına girdi.

  -Karadeniz’in güvenliği tam olarak sağlandı.


  Fatihin Otranto seferinin amacı nedir?

  Otranto seferi, Fatih'in komutanlarından Gedik Ahmet Paşa'nın Güney italya' da Otranto (Taranto) bölgesine düzenlediği sefer (1480). Karada ve denizde 16 yıl süren uzun bir savaştan sonra Türk -Venedik barış antlaşması'nın imzalanması, ardından Osmanlı devletletiyle Venedik Cumhuriyeti arasında karşılıklı dayanışmaya dayalı gizli bir dostluk antlaşmasının da yapılması üzerine (1479) Venedik, denizlerdeki en büyük rakibi Napoli kral-lığı'na savaş ilan etti. Osmanlı devleti de Ayamavra, Kefalonya ve Zenta adaları dukası Leonardo'nun kendi izni olmaksızın
  Napoli kralı Ferdinando ll'nin akrabası bir prensesle evlenmesini bahane ederek, ittifak antlaşması gereğince bu adaları ele geçirdi ve hazinesini alıp Napoli'ye kaçan Leonardo'nun da hazinesiyle birlikte teslimini Napoli kralından istedi. Bu arada, istanbul'a Sebastiani Gritti adlı bir elçi gönderen Venedikliler, düşmanları olan Napoli kralı Ferdinando'yu Türkler'le uğraşmak zorunda bırakmak için, onun aracılığıyla Fatih'i Napoli krallığı'na karşı bir sefer açmaya ikna ettiler Doğu Roma'nın merkezi istanbul'dan sonra Batı Roma'nın merkezi Roma'yı da fethederek "Kızıl El-ma"yı gerçekleştirmeyi amaç edinen Fatih, eski sadrazamı vezir Gedik Ahmet Paşa' yı Napoli krallığı'nı ortadan kaldırmakla görevlendirdi. Yüz gemiden oluşan bir filoyla Akdeniz'e açılan Gedik Ahmet Paşa, Otranto limanına girerek karaya asker çıkardı (28 temmuz 1480). On dört günlük bir kuşatmadan sonra da kent fethedildi (11 ağustos 1480). Ardından bölgedeki öteki kalelerin de alınması için uğra-şılırken, Fatih Sultan Mehmet öldü (1481). Fatih'in oğlu ve ardılı Bayezit II tarafından Cem olayı yüzünden geri çağrılan Gedik Ahmet Paşa, yerine yardımcısı Hayrettin Paşa'yı bırakarak italya'dan ayrıldı. Bir süre sonra ordunun büyük bir bölümü de deniz yoluyla Arnavutluk'a geri döndü. Otranto'da 8 000 yeniçeriyle 500 azap, işgal birliği olarak kaldı. Osmanlı devletinde baş gösteren taht kavgasından ötürü Türkler'in artık italya'ya yeni kuvvetler gönderemeyeceğini anlayan Napoli krallığı, papalık donanmasının da yardımıyla Ötranto kalesini denizden ve karadan kuşattı (1481). Anavatandan yardım alma umudunu yitiren Otranto garnizonu, sonunda kaleyi birleşik ordunun başkomutanı Don Altonso di Fregose'ye teslim etmek zorunda kaldı (10 eylül 1481). Türk askerlerinin çoğu Napoli kralının hizmetine girdi ve Osmanlı devletinin Otranto sancağı elden çıkmış oldu.  diğerlerini bulamadım kusura bakma
  fatma.su bunu beğendi.
 3. Moderatör Burcu

  Moderatör Burcu Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  21 Ekim 2010
  Mesajlar:
  654
  Beğenileri:
  827
  Ödül Puanları:
  93
  - Venediklilere kapitülasyon verilmesinin nedenleri?
  avrupa birliğini engellemek amacıyla bazı ticari ayrıcalıklar vermiştir.bir başka nedeni de fatih'in karadeniz ve etrafındaki toprakları (kırım, trabzon rum imaparatorluğu, sinop ve çevresi) fethetmesi sonucu canlılığını yitiren ipek yolu ticaretinin toparlanmasını sağlamaktır. zira osmanlı sadece toprağın sahibi olmakla ilgilenmiş, ticareti önemsememiştir.

  - Kırımın Fethinin önemi nedir?
  KIRIMIN FETHİ ve KARADENİZ Fatih Sultan Mehmed, Karadeniz'e de hakim olmak istiyordu. Venedik ve Cenevizlilerin İslam dünyasının aleyhine yaptıkları esir ticaretini önlemek, İstanbul'a gelen ticari malların taşınmasında esas rolü oynayan Kırım sahillerini ele geçirmek, Karadeniz'i bir Türk Gölü haline getirmek amacıyla hareket eden Fatih, işe 1459'da Amasra'yı fethederek başladı. 1460'da Candaroğulları Beyliği'ne son verildi. 1461'de Trabzon'un, 1475'de de Kırım'ın fethiyle Karadeniz bir Türk gölü haline geldi. Bu sayede Karedeniz'deki Ceneviz üstünlüğü sona erdi ve İpekyolu'nun tüm denetimi Osmanlı Devleti'ne geçti.

  Kaynak:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  - Fatihin Otranto seferinin amacı nedir?
  Fatih zamanında, Gedik Ahmed Paşa'nın, Otranto'ya (Taranto) yaptığı sefer (1480).
  Aragon ve Napoli kralı olan Alfonso, Akdeniz'de büyük bir imparatorluk kurmak amacıyla, Osmanlı Devleti'ne karşı düşmanca bir siyaset takip etti; Arnavutluk'ta İskender Bey'e yardım ederek, Türkleri Adriyatik kıyılarından uzak tutmak istedi. Yerine geçen oğlu Ferdinando I de, babasının siyasetini sürdürdü. Eğriboz adasının alınmasından sonra Ferdinando I, Osmanlılara karşı kurulan haçlı ittifakına girdi. Osmanlı Devleti de Venedik ile barış yaptığı halde (1479), Napoli krallığı ile anlaşmaya yanaşmadı. Fatih, Napoli krallığına karşı harekete geçti. Osmanlı Devletine vergiyle bağlı olan Zenta, Kefalonya ve Ayamavra adaları beyi Leonardo'nun Osmanlı Devletinin izni olmadan, Napoli kralının akrabalarından bir kızla evlenmesi sebep sayılarak Napoli krallığına savaş açıldı ve Güney İtalya'nın alınmasına karar verildi. Osmanlı Devletini bu sefere, Napoli krallığıyla savaş halinde olan Venedik de teşvik etti. Gedik Ahmed Paşa, Otranto limanına asker çıkardı ve Otranto alındı (11 Ağustos 1480). Gedik Ahmed Paşa, Otranto yakınındaki diğer kalelerin de ele geçirilmesiyle uğraştığı sırada, Fatih öldü; oğlu II. Bayezid Han, Gedik Ahmed Paşa'yı geri çağırdı. Gedik Ahmed Paşa, yerine Hayreddin Paşa'yı bırakarak İtalya'dan ayrıldı. Ferdinando I, Macar kralı Matyas Corvinus'un da yardımıyla, Türklerin zaptettiği kaleleri ve Otranto'yu geri aldı (10 Eylül 1481). II. Bayezid Han, Cem Sultan olayı yüzünden İtalya meselesiyle uğraşamadı.

  kaynak:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  - Fatih döneminde hangi adalar alınmıştır?

  Fatih'in Ege'de ki fethettiği adalar; Taşoz, Eğriboz, Limni, Semadirek, İmroz, Midilli ve Tenedos'dur.
  fatma.su bunu beğendi.
 4. fatma.su

  fatma.su Üye

  Katılım:
  20 Eylül 2011
  Mesajlar:
  26
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  hepinize teşekürleeer <3 <3
 5. Moderatör Sevgi

  Moderatör Sevgi Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  630
  Beğenileri:
  1.190
  Ödül Puanları:
  0
  -Venediklilere kapitülasyon verilmesinin nedenleri?

  Osmanlı Devleti Venedik’e ayrıcalıklar vererek Akdeniz ticaretini yeniden canlandırmayı,yapmayı planladığı Avrupa seferlerinde Haçlı birliğini zayıflatmayı amaçlamıştır.
  Galiba yeni yollar aramasını da engellemek istiyor.(İsanbul’un Fethi’nden sonra coğrafi keşifler başlamıştı)

  - Fatih döneminde hangi adalar alınmıştır?

  Gökçeada, Bozcaada,Semadik,Limni,Midilli ve Egriboz gibi Ege adaları ile Zenta,Kefalonya ve Ayamavra gibi Adriyatik adaları alınmıştır.

Sayfayı Paylaş