52-53 teki ölçme değerlendirme

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde selinefe123 tarafından paylaşıldı.

 1. selinefe123

  selinefe123 Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  52-53 teki ölçme değerlendirme lazım arkadaşalr acil pazartesiye yardım edin lütfen
 2. Mucoretti

  Mucoretti Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2009
  Mesajlar:
  26
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Kitabınızdaki kavramları şemadaki kutulara yerleştiriniz.  Yer kabuğundaki büyük çanaklar
  Yeryüzündeki vadi içlerinde akar

  OKYANUS
  AKARSU

  Kara içinde çukur alanlarda oluşur
  Yer altındaki tabakaların içinde oluşur

  G**
  YER ALTI SUYU

  Aşağıdaki soruları cevaplayınız…  SORU-1-Yeryüzündeki sular hangi kaynaklardan beslenir.  Su döngüsü ile oluşan yağışlar la beslenir.Kar ve buz erimeleriyle beslenir.  SORU-2-Yer altı suyu bakımından zengin alanlar hangileridir.Bu alanları yer şekilleri ve iklim özellikleri bakımından değerlendiriniz.  Bol yağışlı ve zemini geçirimli taşlardan oluşan alanlarda yer altı suyu fazladır. Az yağış alan, eğimi fazla ve geçirimsiz zeminlerde ise, yer altı suyunun oluşumu zordur. Kum, çakıl, kumtaşı konglomera, kalker, volkanik tüfler, alüvyonlar, geçirimli zeminleri oluşturur. Bu nedenle alüvyal ovalar ve karstik yöreler yer altı suyu bakımından zengin alanlardır. Kil, marn, şist, granit gibi taşlar ise geçirimsizdir. Yer altı suyu oluşumunu engeller  SORU-3-Göl sularının farklı kimyasal özelliklere sahip olmasının sebeblerini yazınız.  İklim,beslenme kaynakları,gölün bulunduğu arazi yapısı,gölün büyüklüğü,derinliği,ve gideğeninin olup olmamasıyla ilgilidir.

  SORU-4-Toprak oluşumunda etkili olan faktörleri yazınız…  İklim,ana kaya,zaman,yer şekilleri,canlılar ve bitki örtüsü etkili olur.  SORU-5-Canlıların toprak oluşumuna etkilerini yazınız.

  Toprak yüzeyine düşen dal,yaprak ,meyve gibi bitki kalıntıları ,canlı organizmaların artıkları ve leşleri toprak için önemli bir karışım malzemesi olarak toprağı humus bakımından zenginleştirir.Yine canlılar toprakdaki humus dağılımını ve toprağın havalanmasını sağlar.  SORU-6-Ekvatordan kutuplara gidildikçe bitki örtüsünün kuşaklar şeklinde değişmesinin nedenlerini yazınız.  Ekvatordan kutuplara gidildikçe sıcaklık ,yağış şartlarının değişiklik göstermesi bitki örtüsü kuşaklarının değişiklik göstermesine sebeb olur.

  SORU-7-Bitki örtüsü benzer olan bir bölgede başka hangi koşullar benzer olabilir.  Bitki örtüsü benzer olan bölgelerin iklimleri de benzerlik gösterir.Bununla bağlantılı olarak ekonomik faaliyetlerde benzerlikler göürlebilir.  SORU-8-Kuzey yarım kürede dağların güneye bakan yamaçlarında orman üst sınırı daha yüksektir nedenini belirtiniz…  Kuzey Yarım Küre’de güneye bakan yamaçlar kuzeye bakan yamaçlara oranla güneşi daha fazla görür ve sıcaklık şartları daha elverişli olduğundan ormanlar daha yüksek bölgelere kadar yetişme koşulu bulur.Buda orman üst sınırını yükseklere çeker.  SORU-9-Çöllerin bazı kesimlerinde hurma palmiye gibi ağaçların yetişmesi ,vaha denilen yerlerin bulunması nasıl açıklanır.  Çöllerde Suyun bulunduğu, Bitkilerin yetişebildiği, insanların yerleşip barındığı yerdir. Vahalar akarsu boylarında, kuyuların açıldığı yerlerde, büyük su kaynakları yanında gelişmiştir.  Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri uygun kelimelerle doldurunuz.  1-Düzenli 2-Yer Altı Suları ve Yer Üstü Suları 3-Boğazlardır 4-Tatlı

  5-Su 6-Erozyon 7-Sıcak ve Nemli 8-Yıl boyu 9-Sıcaklık,yağış,nem 10-Tundra 11-Geniş ve iğne 12-Savan  Aşağıdaki ifadelerden doğru ve yanlışlığını yanlarındaki kutucuklara yazınız.  1-D 2-Y 3-D Acı ,tatlı,tuzlu,ve sodalıdır. 4-D 5-D 6-D 7-Y 8-Y 9-D 10-Y 11-D 12-D 13-Y 14-Y 15-D  Aşağıdaki çoktan seçme soruları cevaplayınız.  1-D 2-D

Sayfayı Paylaş