69-76 Arası

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde ^^slcn^^ tarafından paylaşıldı.

1. ^^slcn^^

^^slcn^^ Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşlar 69-76 arası lütfen yardım edin!
  2. mertfber

mertfber Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Sayfa 69-76

Sayfa 69
    [FONT=&quot]a:inkilabı:din kurumlrının düzenlenmesi
    gerekçesi:[/FONT]
    [FONT=&quot]asıl özelliklerini kaybetmeleri
    sonuçları:30kasım 1925

b:inkilabı:kıyafette değişiklik
    gerekçesi:çağdaşlaşma
    sonuçları:25 kasım 1925

c:inkilabı:takvim ve saat ölçüleri
    gerekçesi:batı uygarlığı
    sonuçları:26 aralık 1925

d :inkilabı:soyadı kanunu
    gerekçesi:lakap sorunu
    sonuçları:21 haziran 1934

e:inkilabı:kadının türk toplumundaki yeri
    gerekçesi:kadınların ezikliği
    sonuçları:3 nisan 1930

f:inkilabı:sağlık hizmetleri
    gerekçesi:sağlık ve sosyal yardım bakanlığı
    sonuçları:2 mayıs 1920

en aşağıdaki sorunun cevabı da :çağdaşlaşmaya dogru giden adımlar...[/FONT]
    sayfa 70 cevapları

1.soru cevabı=> Cumhuriyet halk fırkası

2.soru cevabı=> Nedini sudur=> Biz hilafeti yeniden isteriz.biz yeni kanunlar istemeyiz.bize mecelli yeterlidir.medreseler,tekkeler ,şeyhler,müritler biz sizi koruyac**ız.çünkü mustafa kemalın partisi hilafeti kaldırdı. bunlar kıskırtmanın nedenleri olmustur.

3.sorunun cevabı=> Mustafa kemalın hilafeti kaldırmasını.Yeni partinin kullanıldıqı sloganın gerici haykırışlarla dolu olmasını savunuyorlar...

4.sorunun cevabı=> Hükümet ve meclis tedbirler almayı gerekli görmesi ,takrir-i sükun kanunununçıkması,istiklal mahkemelerini kurması v.s

5.sorunun cevabı=> Zararlı partiler, hilafeti yeniden isteyenler, yeni kanunları istemeyenler, hilafeti kaldıranlar qibi önlemler...

6.sorunun cevabı=> Terakkiperver cumhuriyet fırkası denilen zaralı siyasi kurulusun kapanması.İstiklalin mahkemelerini kurması v.s

7.sorunun cevabı=> Nutuk büyük bir kaynak kitaptır.çünkü ütün önemli şeylerin bir arada olmasını istedigi için mustafa kemal bir araya toplamıstır...

8.sorunu cevabı=> Cumhuriyetçi ve yenilikçi olduklarını zannettirmek isteyenlerin yine bu bayrakla ortaya atılmalarını çözememiştir...

9.sorunun cevabı=> Terakkiperver cumhuriyet partisi zararlı siyasi kuruluşudur.bunun için kapatılması esas olmuştur...

Sayfa 71.
    Y
    D
    Y
    Y
    D
    D
    D
    Y
    D
    Y
    D
    Y
    72. sayfa[FONT=&quot]

[/FONT]Suikast girişiminden sonra benim ve arkadaşlarımın nasıl bir tepki verdiğimizi merak ettiğinizi biliyorum.Ben bu suikastı kendime değil benim getirdiğim inkılaplara karşı olduğunu düşünüyorum.İki üç kişi inkılaplarımı kendilerine yediremediği için bu suikastle beni öldürüp inkılapları da ortadan kaldıracaklarına inanıyorlardı ama düşündükleri olmadı.Ben olduğum zaman ve öldükten sonra da hiçkimse benim getirdiğim inkılaplara karşı gelemeyecektir!!
    [FONT=&quot]
    [/FONT]izmir suikastı olan yer[FONT=&quot]
    olumsuz gerçekleşmiştir tabi ki

[/FONT]
    73.Sayfa[FONT=&quot]

1) Çünkü nutuk evrimleşmiş bir kitaptır.

2)İleri görüşlülük özelliği ortaya çıkmıştır.

3)Halkın o dönemde hangi zorluklar çektiğini

4)Gelecekteki nesillerin geçmişlerini bilmesi amaçıyla yazılmıştır.

5)Nutuk 3 bölümden oluşmaktadır.Cumhuriyet öncesi ,Cumhuriyet sonrası ve ilerdekiler olmak üzere.Nutuk o dönemlerde türkülüğün ve savaşların ne kadar zor şartlarda gerçekleştiğini belirtmek istemiştir.

6)Türk halkının fedakarlıklarıyla ilgili iki üç şet karalardım[/FONT]
    Sayfa 74
    A bölümü
    burada yazacaklarımı okuyarak sorulara cevap verilecek

Söz1)"En önemli,en esaslı nokta eğitim meselesidir .Eğitimdir ki bir milleti ya özgür,bağımsız,şanlı yüce bir sosyal toplum olarak yaşatır veya bir milleti esaret ve yoksulluğa terk eder.
    Soru1)Mustafa Kemal Paşa'ya göre eğitimin toplum yaşamında nasıl bir rolü vardır?

Söz2)bugün hepimizin en önemli ve en verimli grevimiz milli eğitim işleridir.milli eğitim işlerinde kesinlikle başarılı olmak gerekir ve olacağız.Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu şekilde olur."
    Soru2)Sizce M.Kemal paşa, bir milletin kurtuluşunu neden milli eğitimde görmüştür?

Söz3)"Okul, genç beyinlere, insanlığa saygıyı, millet ve memlekete sevgiyi ,özgür yaşamayı, onuru ve bağımsızlığı öğretir.Bağımsızlık tehlikeye düştüğü zaman,onu kurtarabilmek için izlenmesi en uygun olan en güvenli yolu belletir.
    Memleket ve milleti kurtarmaya çalışanların,aynı zamanda mesleklerinde birer namuslu uzman ve birer çalışkan bilgin olmak gerekir .Bunu sağlayacak yine okuldur."
    (ne güzel söylemiş ama ulu önder helal olsun.)
    soru3)M.Kemal paşa'ya göre okullarda eğitim gören kişiler hangi özellikleri kazanmalıdır?

B bölümü

YILI OKULSAYISI ÖĞRENCİSAYISI
    1923-1924 4989 348.687
    1937-1938 6908 859798
    2003-2004 52.000 18.678.262
    2005-2006 54.953 20.442.401

1. öğrenci sayısında yıllara göre nasıl bir değişim görüyorsunuz?bu değişim okul sayısını nasıl etkilemektedir?

2. Tabloyu dikkate alarak eğitim alanındaki değişimleri yorumlayınız. [FONT=&quot][/FONT]
    sayfa 75

1. "Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır" "M.Kemal Atatürk

Atatürk'ün Türk tarihinin araştırılmasına verdiği önemi düşünerek yukarıdaki sözü açıklayınız.

2. 2. soru bana göre onu thk yani Türk Tarih Kurumu nun sitesinden yapılabilir zaten kitapta da öyle yazıyor

3. 3. bölümde de yine o tdk.com a adresini ver diyor günde 2 cümle gelsin diyor orayıda boşverin

bu sayfada sadece 1. bölümü yaparsanız sevinirim arkadaşlar

sayfa 76
    [FONT=&quot]1:[/FONT]çünkü bir milletin medeni seviyesi ancak o milletin duyduğu heyecanın güzelliği ile ölçülür.bu medeni insana bundan dolayı anıt dikilmesi istenmiştir.[FONT=&quot]
    2[/FONT]:türk gencinin anıt dikilmesine karşı tepkisi gayet olumludur.çünkü kubilay milleti için kendi canını feda etmiştir
    [FONT=&quot]1:[/FONT]yani geçmişteki insanlarımızın canla başla gelecek nesilleri kurtarabilmek için savaşmışlardır.bizlerde bize emanet edilen bu vatanı koruyacak bekçileriz[FONT=&quot]
    2:[/FONT]vatanı koruyanları her zaman yaşatacak olan bizler;
    milletimizi her an koruyup bütün olumsuzluklara rağmen vatanımıza göğsümüzü siper edeceğiz...

[FONT=&quot][/FONT]
    BU KADAR...

[FONT=&quot] [/FONT]
    [FONT=&quot]Mertfber[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    dreamgirl, seda77, mevregirl ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  3. tembel_qirl

tembel_qirl Üye

Beğenileri:
    304
    Ödül Puanları:
    0
    sayfa 83

Arkadaşlar sayfa 83:
    1)kadınlarımızı koruyon birkaç birlik tarafından yayımlanmaktadır
    2)kadınlarımızın değerini bilmemiz ve onları ezmememiz mesajını çıkarırız
    3)afişlerin hedef kitlesi genç kızlar ve kadınlardır
    4): eğer kadınlarımız ezilmek istemiyorlarsa okuyup çalışmalıdırlar.
    bir teşekkür yeterLi :d
    dreamgirl ve denizgezmiş bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş