7. Sınıf Deniz Taşıtları ve Mısır Konuları

Konu 'Görsel Sanatlar' bölümünde oguzhan35 tarafından paylaşıldı.

 1. oguzhan35

  oguzhan35 Üye

  Katılım:
  1 Ocak 2011
  Mesajlar:
  22
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar 7. sınıfta okuyorum deniz taşıtları ve mısır hakkında güzel bir fikir bulamıyorum lütfen fikir verirmisiniz?
 2. oguzhan35

  oguzhan35 Üye

  Katılım:
  1 Ocak 2011
  Mesajlar:
  22
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Kimse fikir vermeyecek mi?
 3. oguzhan35

  oguzhan35 Üye

  Katılım:
  1 Ocak 2011
  Mesajlar:
  22
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Yalayın ozaman ******lar
 4. oguzhan35

  oguzhan35 Üye

  Katılım:
  1 Ocak 2011
  Mesajlar:
  22
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Amcıksınız hepiniz cevap verseniz neolur
 5. bayramkalin

  bayramkalin Üye

  Katılım:
  9 Ocak 2011
  Mesajlar:
  92
  Beğenileri:
  94
  Ödül Puanları:
  0
  çok kötü konuşanlara yer yok arkadaş dogru konuş önce
 6. bayramkalin

  bayramkalin Üye

  Katılım:
  9 Ocak 2011
  Mesajlar:
  92
  Beğenileri:
  94
  Ödül Puanları:
  0
  noldu sustun yediremedin mi?
 7. bahar18

  bahar18 Üye

  Katılım:
  14 Şubat 2011
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  DENİZ TAŞITLARI=Denizlerde yük ve yolcu taşımak için kullanılan vasıtalara verilen ad. Ufak kayıktan büyük transatlantiklere kadar bütün deniz vasıtalarına bu ad verilir.

  Deniz taşıtları yapımı, ilk, çağlardan beri insanlar tarafından geliştirilmiştir. Suyun taşıma gücünü gören ilk çağ insanları, bunun sebeplerini incelemeden, denizin bu gücünden faydalanma yoluna gitmişlerdir. Bu sebeple, ilk medeniyetlerde, deniz taşıtlarının, önemli bir yer tuttuğunu görürüz.

  Deniz taşıtlarında ilk adımlar, Akdeniz çevresinde medeniyet kurmuş olan mîlletlerde görülmüştür. Mısırlılar, Fenikeliler, Yunanlılar, uzun yüzyıllarda, Akdeniz'e ve çevresine, yaptıkları ve git, tikçe geliştirdikleri deniz taşıtları ile egemen olmuşlardır. Yine bu çağlarda, Uzakdoğu'da Çinlilerin, çeşitli deniz taşıtları yaptıkları bilinmektedir.

  Orta çağ'ın ilk Samanlarında deniz taşıtlarında fazla bir ilerleme görülmez. Fakat 1.000 yıldan beri Çinlilerin biledikleri sanılan pusulanın Araplar aracılığı ile Avrupa ya ulaşması, deniz taşıtları yapımında, büyük bir gelişmenin başlamasına yol açmıştır. Pusula ile, denizler aracılığı ile bilinmeyen çok uzak yerlere kolaylıkla gidilebilme imkânının sağlanması, deniz taşıtlarının gelişmeşin de önemli rol oynamıştır. Bu sebeple, Orta Çağ'da Portekizliler, Venedikliler, Cenovalılar, İspanyollar, gemi yapımında çok ilerlemişler, yeni yeni karaların keşfedilmesi yolunda büyük gayretler sarf etmişlerdir.

  Deniz taşıtlarında, bu çağlardaki önemli bir gelişme, yelkenli gemilerin daha çok gelişmesi ile olmuştur. Böylece büyük çapta deniz taşıtlarının yapılabilmesi imkânı sağlanmıştır.

  Fakat, deniz taşıtlarında asıl geliş, meyi buharlı gemilerin yapılması sağlamış bu suretle gemilerin tonilatolarında büyük bir artma olmuş, zamanla bu gelişme, gemilerin yapımına da girerek, tahta tekneler yerine, demirden gemiler yapılmaya başlanmıştır. Böylece medeniyetin ilerlemesi ile deniz, taşıtlarında ilerlemeler kendini göstermiş, deniz taşıtlarına, türbinler uygulanmış , deniz taşıtlarının cinslerinde artma olmuş, son yıllarda da atom enerjisinin deniz taşıtlarına uygulanması yoluna gidilmeye başlanmıştır.

  En büyük gelişme günlerini yaşayan deniz taşıtları, bugünkü medeni dünyanın en önemli taşıtları olmak özelliğini muhafaza etmektedirler. îlk çağların 30 . 50 tonluk deniz taşıtlarının yerini, bugün 60.000 - 70.000 tonluk deniz taşıtları almıştır.

  Başlıca deniz taşıtları : Bugün kullanılmakta olan başlıca deniz taşıtları şunlardır:

  Transatlantik - Gemi tiplerinin en büyüğü ve en hızlısıdır. Tonilâtoları çok kere 25.000 in üzerindedir, hızlan da saatte 25 mil kadardır. Yolcuların rahat etmeleri için her türlü konfor düşünülerek yapılmıştır.

  Yolcu gemileri -Hem yolcu, hem de yük taşıyabilen gemilerdir. Hızlan saatte 15 mil, tonilâtoları da 10.000 ton kadardır.

  Şilepler. - Yalnız yük taşımak ü-zere yapılmış gemilerdir. Tonilâtoları çok kere 5.000 den başlar. Hızları 14 mil civarındadır, Mal yüklemek, boşaltmak için kuvvetli vinçleri ,Tanker, Akaryakıt taşımak için özel bir şekilde sarnıç halinde ambarları olan teknelerdir.

  Bunlardan başka özel amaçlar için yapılmış olan gemiler vardır. Sığ yerler, deki çamuru temizleyen tarak dubaları büyük gemileri limana girip çıkarlarken çeken römorkörler, soğuk denizlerdeki buzları parçalama gemileri, ölçü ve harita gemileri, trenleri taşıyan feribotlar, otomobil ve arabaları taşıyan araba vapurları vs. gibi tekneler deniz taşıttan çeşitlerindendir.
  Mısır Tahıllar içerisinde güneş enerjisini en iyi kullanan ve birim alandan en fazla kuru Madde üreten bir bitkidir. Ülkemiz tarımında önemli bir yere sahiptir. Her türlü Bitki ile münavebeye girer. Kendisinden sonra ekilen Bitkinin verimi genellikle münavebeye giren diğer tahıllara göre daha yüksektir. Üretilen mısır insan gıdası hayvan yemi ve endüstride çok sayıda üretimin hammaddesidir. Ülkemizde hayvancılığın gelişmesine parelel olarak artan karma yem talebi sonucunda yurtiçi talep karşılanamamaktadır.

  Günümüzde üretimi yapılan hibrit çeşitler ilk olarak Amerika’da yapılan ıslah çalışmaları sonucunda elde edilmiş ve 1800’lü yıllarda Avrupa’ya Güney Amerika’ya Afrika’ya ve Avustralya’ya götürülmüştür.
  Ülkemiz mısır üretim alanı 570-600 bin hektar arasında değişmektedir. Bu üretim alanının %50-60′ında hibrit tohum kullanılmaktadır. Yıllık üretim ise yaklaşık 2.5 milyon ton civarındadır. Ülkemizde hemen hemen tüm bölgelerde az yada çok mısır üretilmektedir. Ancak üretimin en fazla yapıldığı bölgeler Karadeniz Akdeniz Marmara ve Ege Bölgesi dir Üretimdeki artışa rağmen Ülkemizde mısır üretimi ihtiyaca cevap vermemektedir.

  Ülkemizde Kamu kuruluşlarınca öteden beri yürütülen ıslah tohumluk üretimi faaliyetlerine 1984 yılında özel sektör kuruluşlarıda katılmıştır. Bugün itibarıyla yüzlerce hibrit mısır çeşidi üretilerek piyasaya sunulmaktadır. Çeşit sayısının çokluğu mısır üreticilerine seçim şansı yaratmaktadır. Farklı bölgelerdeki tüm üreticiler için en uygun olarak tanımlanabilecek tek bir çeşit söz konusu olamaz. Her üretici kendi koşullarına uyan en iyi çeşidi seçmek durumundadır. Çeşit seçiminde olgunlaşma süresi koçan özelliği yatmaya hastalık ve zararlılara soğuk ve sıcağa dayanıklılık ekim sıklığına tepki ve verim gibi faktörler dikkate alınmalıdır.

  Toprak İstekleri
  Mısır tarımı için en uygun Toprak tipi Su tutma kapasitesi besin maddesi depolaması işlenme kolaylığı iyi drenaj ve havalanma özelliği dolayısıyla siltli-killi topraklardır. Bunun yanında sahip olduğu dezavantajları en aza indirmek avantajları iyi değerlendirmek ve gerekli iyileştirme uygulamalarını yapmak koşuluyla diğer toprak tiplerinde de mısır tarımı yapılabiliri.

  İklim İstekleri
  Mısır ılıman ve tropik bölgelerde tarımı yapılan bir bitkidir. Mısır bitkisinin en iyi geliştiği bölgeler en az 120 donsuz Güne ve ortalama 2100-2200 Günlük Gelişme Derecesine sahip yörelerdir. Suyun bol ve Sıcaklığın ılıman olduğu iklimlerinde en yüksek verim düzeylerine ulaşılır. Mısır Bitkisi 10-11 oC de çimlenmeye başlayabilir. Toprak Sıcaklığı 5-10 cm derinlikte 15 oC’ye ulaştığı zaman çimlenme hızlanır. Mısır bir Sıcak iklim bitkisi olmasına rağmen aşırı Sıcaklık isteyen bitki değildir. 38 oC’nin üzerinde bir kaç Gün devam eden Sıcaklıklar Bitkiye zarar verir. Mısır bitkisinin sıcak gecelerde iyi geliştiği sanılmakla birlikte sıcak ve rutubetli gecelerde iyi bir gelişme görülmez. Genel olarak mısır için en uygun koşulların soğuk geceler güneşli Günler ve orta sıcaklık olduğu söylenebilir.

  Toprak Hazırlığı
  Mısır tanesi ılık tavlı iyi havalandırılmış tane ile temas edecek kadar ufalanmış Topraklarda kolay çimlenir. Bunları sağlamak için toprak 15-20 cm derinlikte işlenmelidir. Ana ürün tarımında bir önceki bitki artıklarının gömülüp çürümesi ve kış yağışlarının daha iyi depo edilebilmesi için ilk sürümün sonbaharda yapılması iyi olur. Sonbaharda veya ilkbaharda yapılan bu ilk sürümden sonra diskaro ve tırmıkla toprak işlenir. Ufalanması sağlanır. Toprakta tavın kaçmaması için sürgü çekilir. İkinci ürün tarımında üretim sezonun kısa Havanın sıcak ve nisbi nemin düşük olmasından dolayı toprak hazırlığının çabuk tamamlanması tarla tavının kaçırılmadan ekim yapılması gerekir.

  Ekim
  Mısır ekiminde önemli konular ekim zamanı ekim derinliği ve ekim sıklığıdır. Ana ürün mısır tarımında toprak sıcaklığı en az 10 C derece olduğunda ekim yapılabilir. En ideal ekim zamanı toprak sıcaklığının 13-15 C derece olduğu zamandır. Ana üründe en ideal ekim zamanı bölgemiz için uzun yıllar iklim ortalamalarına göre Nisan ayının ortalarıdır. İkinci üründe ise Buğday hasadından sonra Haziran ayı sonu gibi ekim yapılmalıdır. Ekim derinliği toprak tipine nem ve sıcaklığa bağlı olarak değişmekle beraber 5-6 cm. olmalıdır.

  Ekim Sıklığı
  En uygun ekim sıklığı kullanılan çeşide ekim zamanına yetiştirme amacına yükseltiye iklime sulama miktarına ve toprağın durumuna göre değişir. Sık dikim koçan bağlamayan bitki sayısını ve yatmayı arttırır tane/sap oranını düşürebilir. Ayrıca sık dikim yapılan tarlada bitkinin su ve gübre gereksinimi artar. Çok seyrek ekim ise birim alandan alınan ürün miktarının azalmasına neden olur.
  Bitki sıklığı çeşide göre sıra üzeri 18-25 cm sıra arası 70 cm. olacak şekilde ayarlanmalıdır. Serpme ekimlerde ve ikinci ürün anıza ekimlerde % 10 kadar fazla tohum atılmalıdır.

  Bakım
  Mısır bitkisinde sulama gübreleme hastalık ve zararlılarla mücadele dışında önemli diğer bir bakım işlemi yabancı ot kontrolüdür. Mısır bitkisinde ilk 3-5 hafta yabancı ot kontrolu bakımından kritik bir dönemdir. Araştırma sonuçları boyu 15-20 cm’e ulaşan yabancı otların mısır verimini olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır.
  Bitkiler 10-15 cm boya ulaşınca seyreltme yapılır. Seyreltme sırasında ilk çapa uygulanmalı . İkinci çapa Bitkiler 40-50 cm boya ulaştığında boğaz doldurma ve Azotlu gübre verme döneminde yapılmalıdır.

  Gübreleme
  Mısır verimli topraklarda daha iyi yetiştiği için toprak dengeli bir şekilde gübrelenmelidir. Gübrelemede toprak tahlili yaptırmak esastır . Eğer toprak tahlili yapılmamışsa ; Dekara 20-25 kg saf Azot 8-10 kg saf fosfor verilmelidir.
  Azotlu gübrenin yarısı Fosforlu gübrenin ise tamamı ekimle birlikte Azotlu gübrenin kalan diğer yarısı bitkiler 40 cm boylandığında gübreli çapa makinesi ile toprağa verilebilir.

  Sulama
  Mısır bitkisi yılın en sıcak döneminde yetişen bir bitki olduğundan su tüketimi fazladır. Ancak bunun yanında mısır tarla Bitkileri arasında Suyu en etkili kullanan yani birim su ile en fazla kuru madde üreten bir bitkidir.
  İyi bir verim için değişen toprak yapısına göre 3-4 kez sulama yapılmalıdır. Birinci sulama bitkiler 40 cm ye ulaştığında azotlu gübrelemeyi takiben yapılmalıdır. Mısırın suya en hassa olduğu dönemler tepe püskülü çıkarmadan bir hafta önce ile çiçeklenme dönemi ve süt olum dönemidir.
  Mısır zararlıları içerisinde ise Bozkurt mısır maymuncuğu mısır kurdu koçan kurdu sayılabilir.

  Hasat Harman
  Mısırda hasat olgunluğu tanelerdeki nem oranı ölçülerek tayin edilir. Nem ölçme olanağının olmadığı durumlarda olgunluk tanedeki değişim gözlenerek anlaşılmaya çalışılır. Hasat koçan kavuzunun kuruyup mısır tanesinin sertleştiği normal rengini aldığı tanenin sömeğe bağlandığı yerde siyah leke oluştuğu zaman yapılmalıdır. Mısır hasat ve harmanında kullanılmak üzere mısır hasat tablalı biçerdöver mısır hasadı için ayarlanmış Tahıl biçerdöveri ve koçan toplayıcı makineler mevcuttur. Makineli hasadın mümkün olmadığı durumlarda koçan kabukları elle soyulup koçanlar toplanır tane nemi düşünceye kadar serende veya açıkta kurutulur taneleri taneleme makinesi ile ayrılır. Uzun süreli depolama için mısır ürününde rutubet oranı % 13′e düşürülmelidir. Şayet rutubetli bir şekilde depolama yapılırsa kızışma ve küflenme ile üründe zararlar meydana gelecektir.Hasat sonrası kurutma koçanların serende kurutulması suni kurutucularda tanenin kurutulması yada düz bir zeminde güneş altında koçan veya tanenin kurutulması şeklinde olabilir.

  Mısır Yetiştiricilerine Uyarılar
  Mısır tarımında erken ekim yapmak iyi ve uygun tohumluk seçmek çeşide uygun bitki sıklığında yetiştirmek yüksek verim elde etmenin ilk şartıdır.

  Mısır Toprakta su göllenmelerine karşı hassas olup drenajı iyi havadar Topraklar tercih edilmelidir.

  Bitki sıklığının artması tepe püskülü ve koçan püskülü çıkışını engeller bu durum tane oranının azalmasına olgunlaşmanın gecikmesine yol açar.

  Tepe püskülü ve tozlanma dönemini içeren çiçeklenme döneminde meydana gelecek su açığı koçanda tane sayısının azalmasına yol açarak büyük ölçüde verim azalışına neden olur.

  Sabahın erken saatlerinde mısır yapraklarında rulo halinde kıvrılma görülürse mısır hemen sulanmalıdır.

  Döllenme sonrası veya süt olumda koçan üstü aksamının kesilmesi verimde sırasıyla % 33 % 27 azalmaya

  MISIR KONULARI=
 8. ßéGym~~

  ßéGym~~ Üye

  Katılım:
  19 Ekim 2010
  Mesajlar:
  34
  Beğenileri:
  31
  Ödül Puanları:
  0
  biz sana cevap vermek zorunda mıyız? benim de düşünmem gereken onca konu var ama bulamıyorum diye sana küfür etmiyorum. bayramkalin doğru söylüyor, önce konuşmayı öğren sonra bu foruma üye ol.

Sayfayı Paylaş