8.sınıf din kültürü

Konu 'İngilizce 8. Sınıf' bölümünde esti tarafından paylaşıldı.

1. esti

esti Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

:shy:inancın davranışlara etkisi var mıdır?örneklerle açıklayınız.
  2. esti

esti Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    :eek:arkadaşlar biliyorum biraz saçma inancın tabiki davranışlara etkisi vardır ama bunu örneklerle açıklamam lazım lütfen yardım edin
  3. Miss HıRÇıN

Miss HıRÇıN Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    cevap

- İnancın kişi üzerindeki etkisi nedir?
    İnanç, insanoğlunun hayatı anlamlandırmasını sağlayan bir araçtır. Mesela ahiret inancı kişinin bir işine yarar. Çünkü insanın ölüm korkusunu yenmesini sağlar veya onu iyi işler yapmaya sevk eder. İnançlar ve ibadetler bir değer taşırlar, çünkü insan hayatı için pratik değeri olan işlevsel özellik taşımaktadırlar. James bu konuda şöyle bir örnek verir. Kaplıcaya giden ve kaplıcanın romatizmasına iyi geldiğini düşünen bir kişi için kaplıcanın romatizmaya iyi gelmesi görece bir gerçekliktir. Doktorlar kaplıcanın romatizmaya iyi gelmediğini söyleseler bile, o kişi için bu gerçeklik değişmez. Bu açıdan bakıldığında da inançlar veya ibadetler, hariçten bakanlar için belki anlamsız şeyler olarak görülebilir, ancak onlara inanan müminler için gerçekliktir. İnanç hastalıkları yenmede bir güç olabilir. Bu konuda özellikle ABD’de yapılan araştırmalar var. Özellikle ölümcül hastalıklara yakalananlar üzerinde yapılan araştırmalar inancın böyle bir gücünün olduğunu gösteriyor. - İnanç ile hayat arasındaki bağ nedir?İnanç, hayatı anlamlandıran bir araçtır. En temel bağ budur bence. Alman asıllı Amerikalı çağdaş sosyolog Peter Berger’in “homeless mind” başlıklı bir teorisi var. Çok hoş bir teoridir. “Evsiz zihin” demek “homeless mind”. Ahiret inancı, metafizik inancı olmayan insanları evsiz insanlara benzetir Berger. Bizler her sabah evimizden çıkıp günlük hayatımızın gereklerini yaparız, akşam olunca da eve döneriz. Gün içindeki tüm yapıp-etmelerimiz akşam eve döneceğimiz için anlamlıdır. Oysa evsiz kişinin gün içindeki eylemlerinin böyle bir anlamı yoktur. Dünya hayatı da tıpkı böyledir. Ahirete inananların dünya hayatları tıpkı evi olan insanların gün içindeki hayatları gibi anlamlıdır. İnanmayanların durumu ise evsiz insan gibidir. Yani onların zihinleri, ruhsal yapıları evsiz insanın durumu gibidir ki, bu da psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir…Dua etmeyi psikolojik açıdan değerlendirebilir misiniz?
    Dua Tanrıyla kurulan doğrudan bir ilişki durumudur. Kişinin, yaratanın kudretini ve kendi acziyetini idrak ettiği bir andır. Ama aynı zamanda kişiye yalnız olmadığını, kendisini dinleyen, derdini anlatacağı bir varlığın olduğunu hissettiren mekanizmadır dua. Bireyin seküler dünyada kutsalla olan bağlantısını tazeleyen ve dünyanın sıkıntılarına karşı bir sığınak olarak düşünülebilen kutsala açılan bir kapıdır. O kapının açık olduğunu hissetmek insanı her şeyden fazla rahatlatır.AL CANIM BUNLAR İNŞALLAH SANA YARDIMCI OLUR...
    öznur12 bunu beğendi.
  4. o1234

o1234 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yardım:|
    Kuran'da islamın din özgürlüğüne verdiği önemi ayet ve hadislerde araştırınız..?
  5. fyn

fyn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bana adaleti ile bilinen peygamzerler lazım:(
  6. Moderatör Seher

Moderatör Seher Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    905
    Ödül Puanları:
    113
    Dinkültürü

Yardım edermisiniz :)

Allahü tela niçin kaderimizi yazmışdır ? bununla ilgili bir ayet ve görüşler. :confused:

Sayfayı Paylaş