8.sınıf ınkılap tarihi çalışma kitabı 29

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde sarışınımm tarafından paylaşıldı.

1. sarışınımm

sarışınımm Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

:confused:...lütfen çokk acilll...:confused:
  2. Sevqi. .

Sevqi. . Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1.863
    Ödül Puanları:
    0
  3. bigbang

bigbang Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    0
    sayfa 29
    1soru
    a:Boğazlardan geçip çarlık rusya'sına yardım etmek
    b:İstanbul ve Anadolu arasındaki bağlantı kesilmiştirOsmanlı devletinin siyasi varlığını tehdit eder
    2soru (5maddesi) sınırların korunması ve iç güvenligin saglanması dışında , osmanlı ordusu derhal terhis edilecektir

3soru (7maddesi) itilaf devletleri güvenliklerini tedhit edecek bir durmun ortaya çıkması halinde herhangi bir staretejik yeri işgal etme hakkına sahip olacakdır

4(8):
    a)osmanlı demir yollarında itilaf devletleri istifade edecekler ve osmanlı ticaret gemileri itilaf devletlerinin hizmetinde bulundurulacaktır

5soru (12maddesi) hükümet haberleşmesi dışında ,telsiz,telgraf ve kabloların denetimi , itilaf devletlerine geçecektir

O zamanlardaki tek iletişim aracı telsiz,telgraf itilaf devletleri bunlara el koyarak halkın iletişimine el koyuyor aslındaMesela İzmir işgal edildiğinde dışarıdan yardım çağıramayacaklar çünkü telsiz,telgraf denetim altında yada bunu dünyaya duyuramayacaklarHiçbir bölgenin birbirinden haberi olmayacak

İtilaf devletleri anlaşmaya direkt işgal maddesi koymayıp anlaşmanın imzalanmasını sağlamıştırBu madde oldukça ucu açık bir maddedirÇünkü hangi durumların kendi güvenliklerini tehdit edeceklerini belirtmemişlerİstedikleri zaman bir neden gösterip Osmanlı'ya saldırabilirlerOsmanlı işgale açık hale gelmiştir

itilaf devletleri saldırı yaptıklarında kendilerine direnecek Osmanlı ordusu olmamasını amaçlamışlardırOsmanlı saldırılara karşı askersiz(savunmasız) kalmıştır
    xxruyaxx495, xbetül ve PRENSES_478 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş