8. Sınıf inkılap Tarihi Çalışma Kitabı ÇK cevapları Sayfa 72-73-74-75-76-77-78-80

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde kartal76 tarafından paylaşıldı.

1. kartal76

kartal76 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0

72. sayfa

Suikast girişiminden sonra benim ve arkadaşlarımın nasıl bir tepki verdiğimizi aygunhoca.com merak ettiğinizi biliyorum.Ben bu suikastı kendime değil benim getirdiğim inkılaplara karşı olduğunu düşünüyorum.Iki üç kişi inkılaplarımı kendilerine yediremediği için bu suikastla beni öldürüp inkılapları da ortadan kaldıracaklarına inanıyorlardı ama düşündükleri olmadı.Ben olduğum zaman ve öldükten sonra da hiç kimse benim getirdiğim inkılaplara karşı gelemeyecektir!!

Izmir suikastı olan yer olumsuz gerçekleşmiştir

73.Sayfa

1) Çünkü nutuk evrenselleşmiş bir kitaptır.

2) Ileri görüşlülük özelliği ortaya çıkmıştır.

3) Halkın o dönemde hangi zorluklar çektiğini

4) Gelecekteki nesillerin geçmişlerini bilmesi amacıyla yazılmıştır.

5) Nutuk 3 bölümden oluşmaktadır.Cumhuriyet öncesi ,Cumhuriyet sonrası ve ilerdekiler olmak üzere.Nutuk o dönemlerde türkülüğün ve savaşların ne kadar zor şartlarda gerçekleştiğini belirtmek istemiştir.

6) Türk halkının fedakarlıklarıyla ilgili iki üç şet karalardım

sayfa 74

1: eğitimi çok önemli olduğu için her şeyden önce görmüştür
    2: eğer bir insanın eğitimi iyi olursa milleti ede iyi oluraygunhoca.com gerek zeka ile gerekte milletin kurtuluşu için eğitim şarttır
    3: memleket sevgisini bağımsızlığı ve düşünmeyi bizlere öğreten okuldur bu yüzden memleket sevgisi için eğitim mutlaka şarttır
    1: okul ve öğrenci sayısı giderek artmıştır öğrenci arttığı için okul sayısı da artmıştır
    2: eğitimde öğrenciler için gerekli olan teknolojik,bilimsel alanlar geliştirilmiştir.çünkü öğrenciler için bu alanların geliştirilmesi öngörülmektedir...

sayfa 75

1.Türk çocuğu geçmişini bilerek hareket etmelidir ancak bu şekilde atalarını tanıyacaktır
    2.projeler: Başlangıçtan Günümüze Türk Dünyası Tarihi Projesi
    Türkiye'nin Sosyal ve Kültürel Tarihi Projesi
    Yurtdışındaki Tarihi Türk Eserlerinin Tespiti Projesi
    bilimsel toplantılar:1909 adana olayları sempozyum
    1909 adana olayları paneli vb
    yeni çıkan yayınlar:Cengiz name Kariye camii eski hara manastırı vb..

sayfa 76

1: çünkü bir milletin medeni seviyesi ancak o milletin duyduğu heyecanınaygunhoca.com güzelliği ile ölçülür.bu medeni insana bundan dolayı anıt dikilmesi istenmiştir.
    2: Türk gencinin anıt dikilmesine karşı tepkisi gayet olumludur.çünkü Kubilay milleti için kendi canını feda etmiştir
    1: yani geçmişteki insanlarımızın canla başla gelecek nesilleri kurtarabilmek için savaşmışlardır.bizlerde bize emanet edilen bu vatanı koruyacak bekçileriz
    2: vatanı koruyanları her zaman yaşatacak olan bizler;
    milletimizi her an koruyup bütün olumsuzluklara rağmen vatanımıza göğsümüzü siper edeceğiz...

sayfa 77

iki yere fotoğraf yapıştırılacak
    alt bölüm şöyle==cumhuriyetin ilk yıllarındaki şehir merkezimiz şimdiki şehir merkezimize göre birçok olumsuzluklar var.şimdiki şehir merkezimize bakıldığında teknoloji ilerlediği için birçok yollar köprüler yapıldı.teknolojik aletler gelişti.oysa o zamanda bunu gibi değişiklikler yoktu. o yıllarda hiç denilecek kadar azdı.işte ilk yıllardaki şehir merkez soru 2de hangi şehirdeyseniz orada varsa eğer Atatürk anıtını araştıracaksınız

sayfa 78

1- Eğitime verdiği önemden dolayı
    2- eğitimde üniversite insanların düzeyini attırır Devlete yardım artar

sayfa 80

1- Sürekli düşmüş yani ters orantılı
    2- her yıl ilerlediğimizden dolayı
    3- Çok kötü etkilenmiştir

Bir Teşekkür Yeterlidir;)

hande_44, burçin buket, rabia11 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş