8.sınıf T.C.İNTILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde form tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. form

form Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0

8.sınıf T.C.İNTILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK çalışma kitabı sayfa 26-38 çok acillllllllll:eek::eek::eek::eek::eek::eek:
  2. form

form Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    hocadan azar işitmek istemiyorumda...
  3. *.Sinnlos Ein Sturm.*

*.Sinnlos Ein Sturm.* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.732
    Ödül Puanları:
    0
    sayfa 26
    ingiltere=itilaf ham madde ve osmanlıyı paylaşma
    fransa =itilaf ortadoğudaki topraklara göz dikiyorlar gayrimüslimlere göz dikiyorlar
    almanya=ittifak ingiltere ve fıransanın alamadığı toprakları almak
    avusturya-macaristan=ittifak ege denizlerine ulaşmak ve ruslara karşı rekabet içinde olmalarıdır
    italya=itilaf daha önceden trablusgarpı almıştı ama amacı daha fazla toprak ele geçirmekti
    3)yeni sömürgeler elde etmek ve dünyayı yeniden paylaşmak

sayfa 27
    1Mustafa Kemal Paşa 20 ocak 1915te Tekirdağ'a tayin edildi MKemal böylece büyük savaşın başında maydos mıntıkasdı kumandanı olarak hizmete başladı
    2MKemal Paşa'nın görüşleri kitaptaki görüşlerle anlam olarak çelişkilidir
    3zaten verdim
    4Vatan ve Millet sevgisi,ileri görüşlülüğü ve önder oluşu

sayfa 28
    merhaba abicim nasılsın Beni sorasan ben çok iyim çanakkale cephesindeyim
    Ben buraya askeri arabalarla geldimCephenin durumu çok iyi binlerce Türk askeri varKomutanlarımızda Çok iyi savaşın gidişatı iyi birden çok gemileri öldürdük Ben burda canımı türk askerine vermişim çokda iyim Kendine çok iyi bak ellerinden öpüyorum

sayfa 29
    1soru
    a:Boğazlardan geçip çarlık rusya'sına yardım etmek
    b:İstanbul ve Anadolu arasındaki bağlantı kesilmiştirOsmanlı devletinin siyasi varlığını tehdit eder
    2soru (5maddesi) sınırların korunması ve iç güvenligin saglanması dışında , osmanlı ordusu derhal terhis edilecektir

3soru (7maddesi) itilaf devletleri güvenliklerini tedhit edecek bir durmun ortaya çıkması halinde herhangi bir staretejik yeri işgal etme hakkına sahip olacakdır

4(8):
    a)osmanlı demir yollarında itilaf devletleri istifade edecekler ve osmanlı ticaret gemileri itilaf devletlerinin hizmetinde bulundurulacaktır

5soru (12maddesi) hükümet haberleşmesi dışında ,telsiz,telgraf ve kabloların denetimi , itilaf devletlerine geçecektir

O zamanlardaki tek iletişim aracı telsiz,telgraf itilaf devletleri bunlara el koyarak halkın iletişimine el koyuyor aslındaMesela İzmir işgal edildiğinde dışarıdan yardım çağıramayacaklar çünkü telsiz,telgraf denetim altında yada bunu dünyaya duyuramayacaklarHiçbir bölgenin birbirinden haberi olmayacak

İtilaf devletleri anlaşmaya direkt işgal maddesi koymayıp anlaşmanın imzalanmasını sağlamıştırBu madde oldukça ucu açık bir maddedirÇünkü hangi durumların kendi güvenliklerini tehdit edeceklerini belirtmemişlerİstedikleri zaman bir neden gösterip Osmanlı'ya saldırabilirlerOsmanlı işgale açık hale gelmiştir

itilaf devletleri saldırı yaptıklarında kendilerine direnecek Osmanlı ordusu olmamasını amaçlamışlardırOsmanlı saldırılara karşı askersiz(savunmasız) kalmıştır

30 sayfa

1 sorusunun cevabı =osmanlı devletini bölerek kendi devletini kurmak
    2 sorusunun cevabı= tüm devletleri bir araya getirmek
    sayfa 31

a)vatanın düşman elinde olduğu
    b)beklentisi olmuş cemiyetlerin kurulduğu
    c)'' '' '' ''
    biraz yardım edebildiysem ne mutlu bana

2 sorunun cevabı
    a)düşmanın osmanlıyı kapışması
    b)çaresizlik
    c)cemiyetlerin kurulduğu

3sorunun cevabı
    a)düşman basmış durumda
    b)çaresizlik ve umut bekliyorlar
    c)direniyorlar ve karşı koyuyorlar
    4sorunun cevabı
    a)bekliyorlar
    b)çaresizler
    c)direniyorlar

bu arada hani 1,2,3,4 ve şıklı olanlar şiirin her bölümde ana fikir nedir hangi olaydan bahsediliyor
    anlatılan olaylardA TÜRK HALKININ durumu nasıl
    olaylar karşısında türk halkı nasıl bir tutum sergiliyor
    bu sorular yani şaşırma

şiirrin ana teması=osmanlının işgali
    türk halkının işgale karşı duygu ve düşünceleri=çaresizlikle umut bekliyorlar
    türk halkının işgale karşı faaliyetleri=milli cemiyetler kurmuşlar

SAYFA 32

1= vatan işgal altında
    2=işgalin simgesi
    3=devletin simgesi
    4=askerin silahsız ve üzgün olması
    5=düşmanların yurdun dört bir yanını sarması

33 sayfa
    1soru : Batı Anadoluda devam eden direnişin son durumunu gözden geçirmek ve teşkilatlandırmayı tamamlayabilmek amacıyla Alaşehir Kongresi toplanmıştır
    Balık Esiri bilmıyorum

sayfa 34

samsun:9ordu Müfettişi olarak görevlendirilmiştirrum çetelerinin bölgede faaliyetlerini kontrol altına almak için görevlendirilmiştir

Amasya: Amasya genelgesi yayınlanmıştır milli mücadelenin gerekçesi amacı ve yöntemi bu genelge ile kararlaştırılmıştır

Erzurum: Dogu vilayetlerinde Ermeni çetelerin (hınçak taşnak) yaptığı zararlı faaliyetleri engellemek amacıyla hazırlanan kongreye katılmıştırErzurum kongresi aldığı kararlar bakımından ulusal bir kongre hüviveti kazanmıştır

Sivas: Sivas kongresi toplanmıştırerzurum kongresinde alınan kararlar aynen geçmiştir, cemiyetler tek çatı altında birleştirilmiştir,heyeti temsiliye yürütme organı görevi üstlenmiştir

sayfa 35

1 soru cevabı: yatacak yer, ekonomik sıkıntı, yeteri kadar yiyecek içecegin olmaması

2soru cevabı: halktan yardım alınmıştırosmanlı devletinin topladıgı vergilerin ankarada toplanmasına karar verilmiştirinsanlar yoksukluga gögüs germeyi ögrenmiştir

3soru cevabı: cesaretliliği, vatan severliliği, pes etmemesi, kararlı olması

4sorunun cevabı: daha çok çalışmamız gerektiğinipes etmememiz gerektiğini

sayfa 36
    sayın meclis üyeleri
    bezı arkadaşlar yoksulluğumuzu bahane ederak memlekerlerime dönmek zorunda kaldı ve gitttilerkimseyi zorla TBMM ye davet etmedimherkes karrında özgürdürben kutsal davaya inanmış biri olarak gitmeyeceğiminanaıyorumki yoksulluk bahane deyil tam tersi bizim çalışma azmimimizi artıracak bir unsuristerseniz hepiniz gidiniz ben ve mustafa kemal ,askerler kalacağızbir elimize türk bayrağını alır bir elimizede guru ve şerefi alır yola devam ederiztek kurşunumuz kalana dek vatanımızı savunuruzumarım vatanımızı ülkemizi bu sorunlardan kurtaracağız

sayfa 37

1sorunun cevabı: Askerler halk atatürk

2sorunun cevabı:bir isyandan çıktıkları için çoq üzüntülüler hüzünlüler oradaki kadın ise mustafa kemal'in konuşmalarından etkilenmiş ve hüzünlenmiştir

3sorunun cevabı:Mustafa Kemalin herşeye rağmen halkıyla ve kendisiyle gurur duyuyor , bayraga ve atatürk'e saygı duyuluyor

4sorunun cevabı: askerlere ve karşısındaki türk bayragına *** vermiştir

5sorunun cevabı: m kemal atatürk=Lider olması bayraga saygı duyulması ve bayragımızın bagımsızlıgımızı simge etmesi

6sorunun cevabı: orada duran kadın çünkü: kucagında çocuguyla beraber m kemal atatürk ü dinlemeye gelmiş olması

sayfa 38:
    behçet bey: sevr antlaşmasının şartları çok ağırv e bu bizim yaşama hakkımızı resmen kısıtlamaktadır
    joseph friday: sevr antlaşması gerçekten ağır bir antlaşma ama gücünü göstermek için gayet ideal
    kara fatma: sevr antlaşması halkın yaşama hakkını elinden alacak şekilde düzenlenmiş ve savunmamız etkisiz hale getirilmeye çalışılmış
    bozan ağa: sevr antlaşması ekonomiyi de etkiliyorSavaştan yeni çıkmış osmanlı devleti bunu kaldıramaz

Alıntıdır...
    Teşekkür et butonuna basman yeterli....
    ata45ata, TeMPeL, güleser arar ve diğer 12 kişi bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş