8.ünite fen ss

Konu 'Fen Bilgisi 8. Sınıf' bölümünde k_gökay_64 tarafından paylaşıldı.

1. k_gökay_64

k_gökay_64 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

1. etkinlik =Taş küre 2. kutucuğa ve 13. kutucuğa X
    Erozyon 5. ve sonuncu kutucuğa X
    Evren sadece 3. kutucuğa X
    Ateş küre sadece 4. kutucuğa X

Su küre sadece 9. kutucuğa X
    Hava küre 1. ve 8. kutucuğa X
    Çekirdek 7. ve 12. kutucuğa X
    Kıta sadece 10. kutucuğa X
    Gün sadece 6. kutucuğa X
    Ay sadece 11. kutucuğa X
    2. etkinlik sizin göreviniz.
    3.etkinlik (sırayla)
    *Evrenin sıcaklığı -200C

*Büyük patlamadan 15 milyar yıl sonra oluşmaya başlamıştır. Bu oluşan yıldızların ölümüyle etrafa yayılan ağır elementler sebep olmuştur.
    *Uzayda her yönde gerçekleşen ışıma, evrendeki hidrojen/helyum oranı evrenin genişlemesi ve Büyük Patlama’dan sonra geriye kalması gereken ışımanın varlığı.
    4. etkinlik (kafanıza göre takılın)
    J

5. etkinlik=Okyanusal Levha =Pasifik Levhası,
    Okyanusal-Kıtasal Levha=Güney Amerika Levhası
    Kıtasal Levha=Arap Levhası
    Tablo sırayla (-) koyduğum yer bir sonraki boşluktur…
    Antartika Levhası-Asya Levhası-Çarpışan Levhalar-Güney Amerika Levhası-Antartika Levhası-Kuzey Amerika Levhası-Ayrılan Levhalar
    7. etkinlik=1) Kocaeli’de yaşanmıştır. Büyüklüğü=7,8
    2)Depremlerin belli bir saati yoktur. Her zaman olabilir.
    3)Yazmam biraz zor..
    4)Depremin büyüklüğü arttıkça şiddeti de artar.
    5)Depremin şiddetini belirleyen temel etken depremin merkez üssüdür. Ama bölgedeki nüfus yoğunluğu bölgenin gelişmişlik düzeyi hızlı ve denetimsiz şehirleşme ve sanayileşme, bilgisizlik, eğitim eksikliği deprem hazırlığı, zemin yapısı vb. hasarın oranını belirleyen etkenlerdir.
    8. etkinlik[sırayla (-) yaptıklarım bir sonraki resmin altına]
    Doğru. Deprem anında okuldayken sıranın altına girip çök, kapan,tutun pozisyonuna geçmeliyiz.-Yanlış.Deprem anında içerideysek kırılabilecek, düşebilecek eşyaların yanında durmamalıyız.-Doğru.Deprem sırasında sokaktaysak binalardan uzak yerlerde çök kapan tutun pozisyonuna geçmeliyiz.-Yanlış.Deprem anında tellerden, binalardan ve ağaçlardan uzak durmalıyız.-Yanlış.Gece de deprem olabileceği için yatağımızın çevresinde ve üstünde düşebilecek nesneler bulundurmamalıyız.-Yanlış.Deprem sırasında evimizin çıkış kapısında evden çıkmamızı engelleyen nesneler bulundurmamalıyız.
    9.etkinlik=Tablo size kalmış arkadaşlar yapabilirsiniz herhalde…*Ülkemizde kaç tür deprem bölgesi olduğunu ve ülkemizin hangi bölgelerinin daha çok deprem riski olduğunu.*Ülkemizde “Kuzey Anadolu Fayı” ve “Doğu Anadolu Fayı” olmak üzere iki tane fay hattı vardır. Haritada kırmızı renkte gösterilmiş. Diğerlerini yapmadım…
    10. etkinlik=Bulmaca size ama boşluklar şöyle=Levha-fay hattı-sarsıntı-şiddet-büyüklük-sismoloji-öncü-artçı-deprem-sismolog.
    11.etkinlik de size kalmış çizemem…
    12.etkinlik bu da size bakar…
    13. etkinlik=Devlet meteoroloji işlerinden aldığımız hava tahminlerine göre yurdun iç ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı görülecek. Marmara bölgesi, İstanbul yağmurlu. İç Anadolu bölgesi Ankara çok bulutlu, Ege bölgesi İzmir parçalı bulutlu. Akdeniz bölgesi Antalya parçalı bulutlu. Doğu Anadolu bölgesi Erzurum kar yağışlı. G.a. b.Adıyaman parçalı bulutlu. Bir sonraki hava tahmin raporunda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.(kendim yaptım pek güzel değil ama siz düzeltebilirsiniz…
    14.etkinlik=(rüzgârgülünün yapraklarına)=Esinti, kasırga, meltem, hortum, fırtına.(boşluğa)Isınan hava molekülleri rüzgârı oluşturur. Rüzgârın kuvveti veya hızı arttıkça etkisi de artar ve buna göre ayrı ayrı isimler alır.
    15.etkinlik size bakar ben yapmadım…
    16.etkinlik=Şekildeki kız çocuğu ısıyı dik aldığı için onun eli daha fazla ısınır. Benzer şekilde dünyamızın ısıyı dik aldığı bölge daha sıcak olur.
    17. etkinlik=yapamadım ben bunu.
    18.etkinlik(sırayla)=hava olayı, iklim, iklim, hava olayı, iklim, hava olayı, hava olayı, iklim, hava olayı, hava olayı, iklim.
    19.etkinlik(iklim)=*Veriler uzun yıllar sonucu elde edilir.*iklim bilimci.* klimatoloji.(hava olayları)=*Günlük gözlemlere dayanan veriler kullanılır.*meteoroloji.*meteo rolog
    Ortak=hava şartlarını incelerler.
    20. etkinlik=Meteorolog-Fırtına-İklim bilimci-Rüzgâr-Hortum-Meteoroloji-Yağmur-İklim-Atmosfer-Kasırga.
    21 ve 22 size arkadaşlar benden bu kadar yardım edebildiysem ne mutlu bana.(teşekkür et butonuna tıklamanız yeterli)
    Çaışkançocuk bunu beğendi.
  2. k_gökay_64

k_gökay_64 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    ihtiyacım var teşekküre

Sayfayı Paylaş