9. BİLMÖK 2013 - Kocaeli Üniversitesi

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde Moderatör Muhammet tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Muhammet

Moderatör Muhammet Muhammet Dilmaç Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Karabük

[​IMG] Merhaba arkadaşlar,
    Şuanda 18.03.2013 ve saat 04:38 bugün tüm günüm BİLMÖK konferansında geçti diyebilirim :) Bugünümü sizler ile paylaşmak istediğim için bu yazıyı yazıyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Öncelik ile BİLMÖK'ün açılımına bakalım ister iseniz; Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Konferansı'nın baş harflerinden adını almaktadır. Tamamen öğrenciler tarafından organize edilmektedir. Bu konferanslara çeşitli konuşmacılar çağırılarakdan tecrübelerinden bizlerin faydalanması amaçlanmakta ve gerçektende amacına ulaşmakta. Biz bugün Karabük Üniversitesi olarak salondaki yerimizi 3 hocamız ile birlikte aldık.

Sabah saat 6 gibi yola çıktık ve yaklaşık olarak saat 10'da salona giriş yaptık. Biz giriş yaptığımız sırada sponsorlardan olan OBSS firmasının 3 temsilcisi sunum yapmaktaydı. Genel olarak bankacılık yazılımı ile uğraşıyorlardı ve bundan bahsediyorlardı. Java ve Dot Net programlama dilini kullanıyorlardı fakat öncelikleri Java'dan yanaydı. Bizler ile değerli bilgilerini paylaştılar ve sorularımızı alıp yerlerini sıradaki konuşmacı olan Erek Göktürk'e bıraktılar.

Erek Göktürk bize Gönüllülük, Özgür Yazılım ve Bilgisayar Mühendisliği başlığı ile geldi, bizim ile çok değerli bilgilerini paylaştı gerçektende çok güzeldi aslında söyledikleri ile piyasayı bize özetledi. " İş arayan çok, İşçi arayan çok ama iş yok?" sözü biraz düşününce aslında piyasa burada ortaya çıkıyor :) İş verenin ve işçinin çıkar çatışması burada işte ortaya çıkıyor :) Sırf bu söz için bile gitmeye değerdi diyebilirim :)

Ardından bizler ile 5 değerli insan birlikte oldu; Hüseyin Ada (KoçSistem), Barış Yüceses (SoftTech), Sezer Yeşiltaş (Turkcell), Mustafa Kıraç (Turkcell), Ünal Sezer (IBTech) bizler ile firmaların bizden beklediklerini anlattılar ve bizlere kendi hayatlarından örnekler verdiler....

Ve artık sırada kim var sizce? Çoğu kişinin ortak odağı olamyı başaran OYUNDER :) Bizler ile oyun yapmanın aşamalarını, oyun yapımcılarının görevlerini, bölümlerini, isimlerini açıkladılar ve bir oyunun yapılış sürecinden bahsettiler :) Fakat artık saatlerimiz 12:30'u gösteriyordu ve bu parlak zekaların çalışması için dolu bir mide şarttı :) Ve bizde yemek saatinin gelmesi ile boş olan midelerimizi yavaşlayan beyinlerimizi hızlandırmak için doldurmaya gittik :) Ben yapım gereği açık sözlü bir insanımdır; malesef yemekten memnun kalamadık, bunu etrafımda bulunan kişilerdende duydum ne yazık ki. Fakat sizce bu BİLMÖK'den keyif almamıza engel olabilir mi :) Tabi ki de hayır :) Ve yemekten sonra seminer salonumuza geri döndük :) Bu arada bütün gün boyunca bize eşlik eden çok güzel bir kar vardı :) Hatta yemek hane ile seminer salonu arasında gider iken bem beyaz olmuştum :) Seminerler tekrardan saat 13:30'da başlayacaktı fakat ben erken döndüğüm için boşta kaldım; ne yapsam ne yapsam? Hımm oralarda stantlar var hadi biraz bakalım neler varmış :)

İlk olarak sadecehosting'in standına gittim ve sizi tanıyalım formunu doldurdum :) Anladığım kadarıyla eleman alımı için yapılan bir formdu apache bilgileri hakkında veriler bulunuyordu galiba firmaya teknik destek uzmanı alımı yapılacaktı :) Tabi bende bir süre web server yöneticiliği yaptığım için güzelce doldurdum ve verdim :) Bir adet sadecehosting defteri ile kalemini hediye olarak aldım :) Ardından gözüme 2 stand ilişti. Bilge adam ve Özgür yazılım standı (linux) ilk olarak Özgür yazılım'a yanaştım :) Ve Linux'un yaz kampları hakkında bilgi aldım. Ardından sırada Bilge Adam varrrr :)

Bilge Adam'a gittim broşürlere baktım ıhım o da ne cloud sistemleri mi var orada ne :) Hadi biraz sohbet edelim :) Bilge Adam temsilcisi ile keyifli bir sohbet yaptık :) Sohbet ilerledikçe galiba benimde bu alanda az çok bilgiye sahip olduğumu anladı ve sohbet daha da zevkli bir hale geldi :) Ardından güvenliğe ilgim olduğunu öğrenince hemen bir Back Track ve metasploit sorusu geldi :) Bizimde cevabımız gecikmeyince önündeki laptopu bana doğru çevirdi amanın oda ne :) VMware sanallaştırması içinde bir Back Track 5 RC2 gördüm verecek olduğu bir seminer için ön hazırlık yaptığını söyledi ve beni saat 14:00'da olacak olan Cloud ve Azure seminerine davet etti bende keyif ile kabul ettim :) Bu arada tabiki de Linux Kali'yi tavsiye etmeyi unutmadım :)

Saat 14:00 hadi cloud ve azure'ye bakalım :) Bilge Adam'ın Network bölüm başkanı ile keyifli bir seminere hazır mıyız? Tabiki de evet :) Cloud yapısı hakkında bilgi verilirken farkettim ki salonda benim ile birlikte yalnız 2-3 kişinin ilgisi var diğerleri cloud hakkında bir bilgisi yoktu. Burada anladım ki sınıfın önemi yok ben hazırlık öğrencisiyken cloud hakkında bilgim var iken 4. sınıf öğrencisinin bilgisi yok ise burada devreye bence ilgi alanı ve merak giriyor. Neyse azure ile cloud seminerimizde bitti. Hadi salonumuza geri dönelim.

O da ne salonda sunum var ama anlatıcı yok :) Google Sunumu vardı ekranda :) ve aklıma Murat Yatağan geldi galiba bize Milano'dan bağlantı kurarak sunum yapıyordu :) Yalan olmasın biraz dinledim iş gelenekleri ofis ortamını google'da filan fakat 34 saat uykusuzluğun verdiği yorgunluk ile içim geçmiş :) Murat abi sakın sıkıcı oldu diye anlama gayet güzeldi fakat 34 saat abi bu ve yol yorgunluğuda var :D Seminere gitmeden önce ne yazık ki uyuyamamıştım elimde siparişi olan bir sitenin bitirilmesi gerekiyordu çünkü :)

Neyse kendime geldiğimde yeni bir sunumda buldum kendimi 10. BİLMÖK'e aday olan İTÜ üniversitesinin tanıtım sunumu vardı :) Şimdiden başarılar dilerim :) Ardından bizleri 3 girişimci bekliyordu :) Bunlar Cem Duran (PhotoShoter CEO), Mustafa Acet (indirdik.com CEO) ve Efe Kethüda (KTH Event Agency) bizler ile nasıl girişimciliğe başladıklarını bugünkü duruma nasıl geldiklerini paylaştılar :) Hatta bir arkadaşımız elimizde sermaye yok iken nasıl girişimci olacağız dediğinde bir abimizin cevabı çok hoşuma gitti elinde sermayen yok ise batamazsında o yüzden korkmana gerek yok dedi ve herkesi bir tebessüm aldı :)

Evet işte bir günümüz böyle geçti :) Gerçekten de gittiğime çok memnun kaldım :) İnş'Allah 10. BİLMÖK'e de katılmak isterim okulum ile birlikte yine :) Kim bilir belki bir gün orada ki konuşmacılardan biride ben olurum :) Benim ile bugünümü okuyarak paylaştığınız için size çok teşekkür ederim :)

Muhammet Dilmaç
    msn@muhammetdilmac.com.tr

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Kaynak:

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Sayfayı Paylaş