9.sınıf 2Dönem 1.yazılı soruları ve cevapları

Konu 'Türk Edebiyatı 9. Sınıf Yazılı Soruları' bölümünde Dynamic tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Dynamic

Dynamic Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

s.a arkadaşlar 9.sınıf 2.dönem 1.yazılı edebiyat sorusu ve cevapları olan var mı?

yarın sınav varda herkese ii günler
  2. burock5

burock5 Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    1) (30 puan)
    1. Mısra sonlarındaki kelime köklerinde seslerin tekrarlanması
    2. Yazarı belli olmayan edebi eserlere verilen ad
    3. Halk Edebiyatının en yaygın nazım şekillerinden bir tanesi
    4. Bakış açısı
    5. **çülü ve kafiyeli, düz yazıya çevrilebilen edebi parçalara verilen isim.
    6. Şairlerin şiirde geçen takma adlarına verilen isim
    7. Modern Türk Edebiyatında kullanılan ölçü çeşidi
    8. İki mısradan oluşan şiir bölümlerine verilen isim
    9. Halk edebiyatında kullanılmış olan ölçü çeşidi
    10. Saz eşliğinde söylenen halk şiiri türü
    11. Divan Edebiyatı nazım şekillerinden bir tanesi
    12. Şiirin işlediği ana düşünce
    13.Parçalar arasındaki uyum
    14.Duyguları coşkulu bir şekilde anlatan şiir türü

2)İstiklal Marşı konusu bakımından hangi şiir türüne girmektedir?Nedenleriyle açıklayınız.(10)
    3) Aşağıdaki kavramları uygun şekilde eşleştiriniz. (10)
    Destan Göstermeye Bağlı Modern Metinler
    Hikaye
    Meddah Anlatmaya Bağlı Metinler
    Mesnevi
    Dram Göstermeye Bağlı Geleneksel Metinler
    4)Aşağıdaki boşlukları doldurup, ifadelerin karşısına doğruysa (D), yanlışsa (Y) yazınız.(10)
    Anlatmaya bağlı metinlerde kahraman ……………… ve …………….. olarak iki şekilde incelenir.
    Bir edebi metin yazıldığı dönemin gelenekleriyle ilişkilidir. ( )
    Anlatmaya bağlı metinlerde zaman kavramı kesin bir tarih olarak verilmek zorundadır. ( )
    Bir metnin anlatıcısı değiştiğinde, anlatım özelliklerinde de değişiklik meydana gelir. ( )
    5) Olay çevresinde oluşan metinlerden hikaye ve masal arasındaki temel fakları yazınız. (10)
    6) “……. Bir meydandaydım. Yağmur durmuştu. Meydan sis içindeydi. Her şey yine yapış yapıştı. Burnuma ayva, muşmula kokusu geliyordu. Sarı bir aydınlık içindeydim. Bir salepçinin kalaylı güğümü tütüyordu. Üstüne bol zencefil ektiğim salep fincanını iki elimle kavramıştım. Burnum yanıyor, akıyor, elimin tersiyle siliyor; salepçinin öteki salepçiye anlattıklarına gülüyordum.”
    Yukarıdaki metnin anlatıcısı, anlatıcı türlerinden hangisine girmektedir? Nedeniyle birlikte açıklayınız. Diğer anlatıcı türlerinin de ismini yazınız. ( 20)
    7) Aşağıdaki metinde hikayeyi oluşturan ögelerden hangisi anlatılmaktadır. Bu ögenin hangi yolla anlatıldığını nedenleriyle birlikte yazınız.
    “….. Büyük bahçe…Ortasında köşk tarzında yapılmış bembeyaz bir ev… Sağ köşesinde her vakit oturduğumuz beyaz per**** oda… Sabahları annem beni bir bebek gibi pencerenin kenarına oturtur, dersimi tekrar ettirir, sütümü içirirdi.Bu pencereden görünen avlunun öbür tarafında bulunan büyük toprak rengindeki binanın cansız, kapaksız tek bir penceresi vardı.”…
    Dikkat: Yazınızın okunaklı, cümlelerinizin anlaşılır olmasına dikkat ediniz. Başarılar Dilerim.☺

Not:Bunların cevapları elimde yok.Üzgünüm
  3. burock5

burock5 Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    0
    --------------------------------------------------------------------------------

SORU–1. Edebiyat-dil ilişkisini kısaca açıklayınız.
    CEVAP Bir resmin ana malzemesi nasıl renkler, müziğinki sesler ve heykelinki taş, kil ya da mermerse edebiyatın ana malzemesi de “dil”dir. Edebiyat gün****k dile bir üst dil olma özelliği kazandırır.

SORU–2. Kaf Dağı gerçekte var mıdır? Varsa nerededir? Yazınız.
    CEVAP Dünyada gerçekte Kaf Dağı diye bir dağ yoktur. Sadece masallarda olan bir dağdır.

SORU–3. Yandaki parçadan edebiyat ve gerçeklik konusu ile ilgili hangi sonuçları çıkarabiliriz? Yazınız.
    CEVAP Edebiyattaki gerçek gerçek hayattaki gerçeklerden farklı olabilir. Edebiyatçının hayal dünyasında oluşmuştur. Yalnız edebiyatçının hayal kurması için de gerçek hayattan esinlenmesi gerekmektedir.

SORU–4. Coşku ve heyecanı dile getiren metinler derken kastedilen edebi tür hangisidir? Yazınız.
    CEVAP ŞİİR

SORU–5. Aşağıdakilerden hangisi güzel sanatların bir şubesi değildir?

A) Minyatür B) Resim C) Müzik
    D) Mermercilik E) Edebiyat
    CEVAP D

SORU–6. Edebi eser nedir? Tanımlayınız.
    CEVAP: Duygu, düşünce ve hayallerimizi sözle veya yazıyla etkili bir biçimde dile getiren esere edebi eser denir.

SORU–7. “Anlatılana bakılırsa bir zamanlar New York'ta Brook köprüsünün üzerinde kör bir dilenci varmış. Bir gün şairin biri, “gelip geçenlerin ortalama olarak günde ne kadar verdiklerini” sormuş dilenciye. Zavallı adam da aldığı paranın iki dolara ancak ulaştığını söylemiş. Adam, dilencinin göğsünde taşıdığı ve üzerinde sakatlığını belirten «Doğuştan kör» tabelâsını almış, arkasını çevirmiş, birkaç kelime yazmış. Sonra, dilenciye geri vererek; “Alın, gelirinizi epeyce arttıracak bir cümle yazdım tabelanıza. Bir ay sonra gene geleceğim. Sonucu söylersiniz.”demiş. Bir ay geçmiş. “-Beyefendi, size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum.” demiş dilenci; “şimdi günde on, hatta on beş dolar alıyorum. Çok güzel bir şey. Tabelâma yazdığınız, bana insanların bu kadar para vermesini sağlayan cümle nedir?” Adam, “pek basit” diye karşılık vermiş. «Doğuştan kör» yazısı yerine, «…………………………………….» …………………yazdım. “

a) Boş bırakılan yere şair ne yazmıştı?
    CEVAP: Bahar gelecek, ama ben göremeyeceğim.

b) Yukarıdaki anlatılanlar edebiyat sanatının hangi yönünü vurgulamaktadır?
    CEVAP: Edebiyat sanatının ne kadar etkili bir sanat olduğunu

SORU–8. Verilen bilgilerden yararlanarak aşağıdaki bulmacayı çözünüz. (40 puan)
    1. Fayda değeri hesaba katılmadan sadece estetik bir güzellik meydana getirmek amacı güden uğraşı alanı
    2. Seslerin oluşumu ve özelliklerini inceleyen bilim dalı
    3. Olay, düşünce duygu ve hayalleri dil aracılığıyla sözlü veya yazılı olarak biçimlendirme sanatı
    4. Tasarlanarak üretilen bütün
    5. Bir duygunun, tasarının veya güzelliğin anlatımında kullanılan yöntemlerin tamamı veya bu anlatım sonucunda ortaya çıkan üstün tasarlama kabiliyeti
    6. Varlığın ve düşüncenin bilgisini araştıran sosyal bilim
    7. Bir sonuç elde etmeye yarayan yöntemler düzeni
    8. Sanat eserlerinde okuyucuya ya da izleyiciye verilmek istenen ileti
    9. Akıl ve düşünme yeteneği olan en gelişmiş canlı
    10. Sanat ya da güzellik alanında söz konusu değerleri konu alan bilim
    11. Biçim, anlatım ve noktala özelliklerinin bir araya gelmesiyle oluşan yazı bütünü
    12. Bir dil bilimini çevreleyen, ondan önce ve sonra gelen, birçok durumda söz konusu birimi etkileyen; onun anlamını, değerini belirleyen birimler bütünü
    KutsaL meLeq, esranu ve Mehmet Yurt bunu beğendi.
  4. Dynamic

Dynamic Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cok teşekkürler
  5. illeqal

illeqal Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok sağol arkadaşım siz yazılıyı ne zaman yaptınız :D
    inşallah bizede bu sorular gelirde yüksek alırız ayın 23 e sınav var :174:
  6. >> Sєяєη >>

>> Sєяєη >> Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    ORMAN TÜKENIRSE
    Her şey birkaç saat içinde olupbitti. Önce bir yağmur boşandı. Sonra da dağlardan köye yaman bir sel geldi. Önüne ne çıktıysa aldı götürdü. Evlerle birlikte bütün eşyalar da sele gitti. Bunun üzerine köylüler toplandılar. Hepsi:
    — Bu böyle olmaz, dediler. Bu iş böyle gitmez. Bu bizim köy, bahtsız bir köy. Çünkü iki dağ arasıda. Yağmur boşandı da sel indi mi her şeyimizi sele veriyoruz. Bir şey yapmamız gerek.
    Bir genç:
    — Alıp başımızı gi****m, dedi. Büyük şehirlere gi****m. Oralarda iş yok mu? İş bulur, çalışırız. Bir ihtiyar:
    — Olmaz öyle şey, dedi. Evden, yurttan ayrılmak kolay değil. Herkes bırakır giderse köy kime kalacak? Şu güzel dağ, şu güzel tepeler, şu bahçeler ne olacak? Bu köyü bırakamayız, başka yerlere gidemeyiz.
    Başka bir genç:
    — Her yıl sel geliyor. Emeklerimiz boşa gidiyor. İnsan nerede olsa çalışır, nerede olsa karnını doyurur, dedi.
    İhtiyar adam kızdı:
    — Sen ne diyorsun oğul, dedi. Senin dediğin, insanoğluna yakışmaz. Köyde kalacak, hep birlikte sele karşı savaşacağız, bize bu yakışır.
    Köylülerin arasında en yaşlısı Koca Hasan'dı. Koca Hasan dedi ki:
    — Bundan yıllarca önce, bu köyde, sel nedir kimse bilmezdi. Ama o zamanlar köy böyle değildi. Dağlar, bayırlar, tepeler hep ormandı. Her yan yeşillikler içindeydi. Daha sonra o kesti, bu kesti, yavaş yavaş orman tükendi. Dağlar, tepeler, bayırlar kelleşti. Böylece olanlar bize oldu. Artık yağmur yağdı mı ardından da sel geliyor.
    Şimdi yapacağımız bir iş var. Köyü ağaçlandıracağız. Dağlara, tepelere, bayırlara bol bol ağaç dikeceğiz. Başka çaremiz yok.
    Koca Hasan sustu. Herkes ona hak verdi. Ertesi gün, bütün köylü ağaç dikmeye başladı.
    Orhan ASENA
    SORULAR

1. Yukarıdaki hikâyede geçen kişiler kimlerdir, kişilerin özellikleri nelerdir? ( 10 p.)

2. Yukarıdaki hikâyede olayın geçtiği yeri ve zamanı tanıtınız. ( 10 p.)

3. “tip ve karakter” nedir? Yukarıdaki hikâyenin kahramanlarının niteliği nedir? ( 15 p.)

4. Yukarıdaki hikâyenin teması (konusu)nedir? ( 10 p.)

5. Yukarıdaki hikâyenin anlatımın( bakış açısının ) çeşidi nedir? Hikâyeden örnek bir cümle ile açıklayınız. ( 10 p.)

6. Anlatmaya bağlı edebi metinlerde yapı unsurları ile teme arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız. ( 10 p.)

7. “ Sönerken dağlarda günün şulesi Yandaki dörtlüğün türü nedir? ( 10 p.)
    Sarar yamaçları ince bir duman
    Duyulur uzaktan bir kaval sesi …………………………
    Sürüler çiftliğe döndüğü zaman”

8. Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerlere uygun yazınız. ( 10 p.)
    • Bir olay örgüsü çevresinde gelişen şiirlere ………………….denir
    • …………… şiir: Kişilerin ve toplumların kusurlu yönlerini iğneli bir dille ortaya koyarak bir tür ders verme amacı güder.
    • Orta oyunu, …………………………. Tiyatrosu türlerinden biridir.
    • Kahramanların zihinlerine ve iç dünyalarına giren anlatım türüne ………………………..denir.

9. Olay çevresinde oluşan edebi metinlerin çeşitleri nelerdir? Bir şema çizerek gösteriniz.

esranu ve irinal bunu beğendi.
  7. illeqal

illeqal Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    illeqall

arkadaşlar inqilizceden yazılı yapan warmı??? 1. yazılı yapanlar bi yazabilrmi??
  8. badel

badel Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Biizmde yarın ing *** olan varmı yazılı ingilizceden
  9. lila94

lila94 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    bu sınav sonuçlarını edinirseniz yazar msnız?
    esranu bunu beğendi.
  10. mrv_07

mrv_07 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    ya bişi sorcam her öğretmen başka sorar siz nerden biliosunuz bunları?
    esranu bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş