9.Sınıf Biyoloji Araştırma Ödevi KOLONİLER PANDORİNA KOLONİLERİ VOLVOKS

Konu 'Biyoloji 9. Sınıf' bölümünde iremdudson tarafından paylaşıldı.

 1. iremdudson

  iremdudson Üye

  Katılım:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  28
  Beğenileri:
  45
  Ödül Puanları:
  14

  Koloniler
  Koloniler: * Normal kolonilerden farklı olarak bir kılıf içinde paketlenmiş * Tek ve çok hücreliler arasında geçiş formu * Alglere kadar koloni kavramı sadece grup halinde birlikte yaşamayı ifade eder.

  Pandorina Kolonileri
  16 hücreden oluşur.bütün hücrelerde 2 tane kamçı bulunur.hücreler birbirinden bagımsızdır.hücreler peltemsi bir sıvı tarfından tutulur.hepsi fotosentez yapma ve hareket etme özelliğine sahiptir.bütün hücrelerin yapı ve fonksiyonları aynıdır.
  volvoks ise hücre sayısı 8000-40000 aarasındadır.hücreler peltemsi bi madde içinde sitoplazmik bağlarla bağlanmıştır.hücreler arasında iş bölümü varıdr.dışta kalan hücreler koruma beslenme ve hareketi saglarken içteki hücreler üreme ve ozmotik dengeyi saglar.

  Volvoks
  en iyi bilinen yeşil alg cinsidir.
  Her volvoks binlerce hücrenin sıralanmasıyla oluşur her biri Chlamydomonas 'a benzeyen biflagelladır birbirine bağlı ve oyuk kürelerde sıralı şekilde sonraki ve öncekinden ayrılır. Eşeysiz koloniler üremeyen somatik ve otçul hücreler ve üreyen gonidia içerir. Üreme boyuna bölünmeyi sağlar. Eşeyli koloniler ve somatik hücreler ova veya spermatozoa veya ikisinin karışımını içerir. Koloninin arkasındaki bu hücreler yeni koloniler üretir önce flagella ana kolonin içinde gelişir ve sonunda ana koloni patlayarak yeni kolonileri açığa çıkarır.
  Doğal yaşam ortamları
  Volvoks havuzlarda kuyularda sığ göllerde bulunur. Bulmak için en uygun yer çok yağmur suyu alan derin havuzlar lagünler ve kuyulardır. Yaz mevsiminde yeşil köpüklerin parçası olarak domuzların bulunduğu çamurlarda bulunur.
  Toplama yöntemleri
  Toplama için sürgüleme bezi veya sürgüleme ipeği kullanılır. 15 cm. alanlık bir parça bez çay süzgecinin üstüne konulur bir dakikada 4 litre su dökülür. Bu şekilde bütün Volvoks yarım saatte bir varil su ile korunmuş olur. Eudorina dahi aynı yöntemle toplanabilir. Pandorina Gonium and Chlamydomonas gibi küçük Volvoks ailesi üyeleri bezle tutulmak için çok küçüktür ama malzeme zenginse su organizmadan daha hızlı akar ve bir şişede toplanır. Bir çok organizma bu yolla toplanır hatta bezden geçecek kadar küçük olsalar bile.  ARTI BİLGİ İSTEYENLER !!
  [​IMG]


  Hepsi alıntıdır ...:97:
 2. UnlineHem

  UnlineHem Üye

  Katılım:
  19 Ekim 2011
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

Sayfayı Paylaş