9.sınıf biyoloji(evren yayıncılık) 113.sayfa

Konu 'Biyoloji 9. Sınıf' bölümünde seçil güllü tarafından paylaşıldı.

 1. seçil güllü

  seçil güllü Üye

  Katılım:
  21 Mart 2012
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0


  :rolleyes::rolleyes::p:shy::p:rolleyes::rolleyes::mad:1.soru=Hücreiçi ile hücre dışı ortamlar arasında seçici bir şekilde madde alışverşini sağlayarakhücrenin atıklarını hücre dışı ortama vermek, hücre dışından hücreye gereklimaddeleri almak ve hücre içi ortamın özgün yapısını korumayayardımcı olmak, 2.soru=Hücredemadde alışverişi 5 yolla olur: Bunlar difüzyon, ozmos, aktif taşıma, pinositozve fagositoz'dur. 3.soru=Bir hücrekendisinden daha yoğun bir ortama konursa su kaybederek büzülür.Bu olaya plazmoliz denir 4.soru=ENDOSİTOZ VE EKZOSİTOZ(aktif taşıma):(farklılıklari):
  • Hücre zarından geçemeyecek büyüklükteki maddelerin oluşturulan ceplerle içerialınmasına endositoz;yine aynı yolla dışarı atılmasına ekzositoz denir.
  • Hücre zarından geçemeyecek büyüklükteki katı maddelerin içeri alınmasınafagositoz;sıvı maddelerin içeri alınmasına pinositoz denir.
  5.soru=Stoplazma solunum, fotosentez, enzimler,lipitler, karbonhidratlar, mineraller beslenme, sindirim, boşaltımgibi bütün yasamsal olayların geçtiği yerdir, 6.soru= Ribozom, Mitokondr,iGolgi ,Endoplazmik Retikulum, Koful Lizozom,HücreZarı ,Çekirdek 7.soru=yok
  8.soru=hücreyapısının olması,beslenme yapabilmesi,hareket edebilmesi,büyüyebilmesi,üremeyapabilmesi,solunum yapabilmesi,boşaltım sağlaması,sindirimyapması,sentezleyebilmesi 9.soru=Glikoz:En basit şekerolarak bilinen glikoz bitkide fotosentez olayı sonucunda oluşur. Glikozunfazlası bitkilerde nişasta, hayvanlarda glikojene dönüştürülerekdepolanır. Nişasta:Yalnızca bitkidedepo besin maddesi olarak görülür. Çok sayıda glikoz molekülünün bir arayagelerek oluşturduğu bir yapıdır. Arpa, buğday, patates gibi besinlerde görülür.Suda erimezler. Hücre zarındaki porlardan geçemeyecek kadar büyükmoleküllerdir. Hayvanlar nişastayı sindirim olayı ile glikoza dönüştürerekkullanırlar. Nişastanın ayıracı iyot çözeltisidir. Nişasta iyot çözeltisi ilemavi-mor renge dönüşür.
  Selüloz:Bitkı,mantar ve bakteri hücrelerinde hücre zarının dışında bulunan hücre çeperiselülozdan oluşur. Selüloz hayvan hücrelerinde bulunmaz. Aynı zamandahayvanlarda selülozun sindirimi yapılamaz. Sadece geviş getiren memelilerinbağırsaklarında bulunan bakteriler selülozu sindirebilirler.
  Glikojen:Hayvanhücrelerinde ve mantar hücrelerinde fazla glikozun depo şekli glikojendir.Bitkilerde glikojen bulunmaz. Hayvanlarda glikozun fazlası kas ve karaciğerdeglikojen şeklinde depolanır. Kandaki glikoz seviyesi düştüğünde ise glikojenglikoza dönüşerek kana geçer.

  10.soru=büyüme,gelişmeve onarım olaylarında görev yapar.hücrede zar,sitoplazma, organeller vekromozomların yapısına katılır.
  11.soru=enzimmiktarı, substrat miktarı, sıcaklık, ortam pH, inhibitörler, aktivatörler
  12. soru :AGSGTASTG olmalı

Sayfayı Paylaş