9.Sınıf Doymuş Ve Doymamış Yağ Asitleri Acill yardım..

Konu 'Biyoloji 9. Sınıf' bölümünde hakan33 tarafından paylaşıldı.

1. hakan33

hakan33 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar Başlıkta da belirttiğim gibi acil lazım bana yardımcı olacak varmı aradım bulamadım ?
  2. Eylül.

Eylül. Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Doğmuş Yağ Asitleri, Doymuş Yağlar

Asetik asit (bazı bitki tohumlarında), butirik asit (süt yağı), kaproik asit (süt, kakao yağı), kaprik asit (süt, kakao yağı), laurik asit (kakao yağı), myristik asit (hindistan cevizi, kakao yağı), palmitik ve stearik asit (bitki tohumlarında), behenik asit (yer fıstığında), melisik asit (balmumu).

Doymamış Yağ Asitleri, Doymamış Yağlar

Myristoleik asit ve palmitoleik asit (balık yağı, süt yağı), oleik asit (zeytin yağı), linoleik asit (ayçiçek, pamuk, keten tohumu yağı), linolenik ve araşidonik asit (karaciğer ve hayvan fosfolipidlerinde).
    Margarinler sıvı yağlardan yapılmaktadır. Margarinler de, hidrojenle yağ asitleri doymuş yağ asitlerine dönüştürülmekte, bu durum bitkisel yağ asitlerindeki çift bağları açarak hidrojenlemek ve doymuş yapıya getirmekle oluşturulmaktadır. Sıvı yağlar, katı hale getirilirler. İlk yapılışlarında margarinler kolesterolsüzdür. Ancak, süt ürünleri konulanlar kolesterol kapsamaktadırlar ve ayrıca doymuş yağ asitleri yapısında olduklarından dolayı margarin alınımı da kısıtlanmalıdır.
    Yukarıda görüldüğü üzere, besinlerimizde değişik yağ asitleri bulunmaktadır. Vücudumuzda doymamış yağlar yapılmadığı için özellikle doymamış yağ kapsayanlar tercih edilmelidir.

eğer istersen konu anlatımıda bulabilriim:)
  3. hakan33

hakan33 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Çok Teşekkür ediyorum. İnternette O Kadar Aradım Bulamadım. :) Nerden Buluyorsunuz Hemen :)
  4. Eylül.

Eylül. Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    direkt ilk çıkan siteden buldum:D önemli değil:)

Sayfayı Paylaş