9. Sınıf-Tarih Kitabı Sayfa 133 (Hazırlanalım)

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 9. Sınıf' bölümünde Lauva~ tarafından paylaşıldı.

1. Lauva~

Lauva~ Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Merhaba Arkadaşlar!
    Öğretmenimiz bize 9. sınıf tarih kitabı sayfa 133'ü ödev verdi. Soruların cevaplarını baya bir araştırdım ama bulamadım. Yardımcı olur musunuz??

1.) Kaşgarlı Mahmut'un Türk tarihindeki yerini araştırınız.

2.) Gazneli Devleti'nin Türk tarihindeki önemini araştırınız.

3.) Büyük Selçuklu Devleti kurulduğu sırada Anadolu'nun siyasi durumunu araştırınız.

4.) Dandanakan ve Malazgirt savaşlarının önemini Türkiye tarihi açısından araştırınız.

5.) Büyük Selçuklu Devleti'nin yıkılışındaki Batınilik faaliyetlerinin etkisini araştırınız.

6.) Büyük Selçuklu Devleti Döneminde bilim alanında meydana gelen önemli gelişmelerinin neler olduğunu araştırınız.
  2. iremdudson

iremdudson Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    14
    5) Batınilik Hasan Sabbah'ın görüşleri doğrultusunda oluşan bir görüştür.Başka bir deyişle dindir.-Bu dini internetten araştırabilirsin.- Hasan Sabbah güçlenince devlet içinden birileri öldürtmeye başlamış uyarıları dinlememiş ve Melikşah'da düzenin bozulmaması için Hasan Sabbah'ın yaşadığı ve çalışmalarını sürdüğü Alamut Kalesine ordu göndermiştir, kale kuşatılmış ama Melikşah'ın ölmesi üzerine kale alınamamıştır.Daha sonra Hasan Sabbah'ın öldüğü 1134 yılına değin saldırılar sürdürümüş,1256'da Hulagu Han Alamut Kalesini yıkmış ve bütün Bataniler ortadan kaldırılmış...
    Umarım sana yardımcı olabilmişimdir :)
    dhd bunu beğendi.
  3. SavioRAnqeL

SavioRAnqeL Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Buyur Arkadaşım Bende Ödevi Yapıyordum

1.Soru:İlk Türk Dil Bilgini.Hayâtı hakkında bilinenler pek azdır.Ortaya koyduğu eserleri ile türk diline büyük hizmet etmiştir.
    2.Soru:Hem hükümdarları hemde halkın kendisi türktür ve kurulundan itibaren müslümanlardır.
    3.Soru:1.Bizans’ın Anadolu’daki etkinliğini kaybetmesi.
    2.Türkmenlerin gruplar halinde Anadolu’ya göç etmesi.
    3.Anadolu halkının ağır vergiler ve adaletsizlikten dolayı, Bizans İmparatorluğu’ndan ve Anadolu’ya gönderdiği memurlardan memnun olmaması.
    5.Anadolu Türk beyliklerinin kurulması.
    6.Anadolu’nun Türkleşmesini hızlandırmıştır.
    4.Soru: Dandanakan Savaşı, Türk tarihinin Malazgirt Zaferi ve istanbul’un Fethi’nden sonra en önemli olayıdır.Çünkü bin yıl önce kapalı kıtalarda dolaşan Türkler, Dandanakan’la açık denizlere inme imkanını bulmuşlardır.Türk tarihi için bir dönüm noktasıdır.
    5.Soru:Mısır'daki Şiî Fatımîler, Selçuklu Devleti'ni zayıflatmak ve kendi propagandalarını yapmak için adamlar yetiştiriyordu.Bu kişiler İslâmiyet'le tamamen ters düşen inanışlar taşıdıklarından Bâtınî adıyla anılmışlardır.
    6.Soru:Büyük Selçuklu'da yoğun bir bir bilimsel faaliyet göze çarpmaktadır.
    tıp, astronomi (heyet) matematik, felsefe gibi aklî ve tabiî ilimlere dairdir.

Ben Bayağı Araştırdım Ödevimi Yapmışken Yapamayanlara Yardım Ediyorum.
    Zor Ve Kısa Buldum.

Sayfayı Paylaş