9. Sınıf Tarih kitabı (Sayfa 165) [HAZIRLANALIM]

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 9. Sınıf' bölümünde Lauva~ tarafından paylaşıldı.

 1. Lauva~

  Lauva~ Üye

  Katılım:
  3 Ocak 2011
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0

  :confused::confused::confused::confused:Arkadaşlarımm!!
  ÇOKK ACİLLLL...
  YARDIM EDİN NE OLUR..
  Sayfa 165'teki sorular acil taraftan lazım bana...

  İşte sorular...
  1.) Türklerin Anadolu'ya yaptıkları akınların nedenleri neler olabilir?
  2.) Bir bölgenin ele geçirilmesini kolaylaştıran etkenler neler olabilir?
  3.) Türklerin Anadolu'ya sahip olmaları Avrupa'da nasıl karşılanmış olabilir?
  4.) Bir ülkede ticaretin gelişmesi için hangi politikalar izlenmelidir?
  5.) Bulunduğunuz yörede Anadolu'da kurulan ilk Türk devletlerine ait eserlerin olup olmadığını araştırınız. ==>> [BURSA'dayım.]:307::confused:
  deniz_aykar bunu beğendi.
 2. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
  1- Anadolu’ya İlk Türk Akınları Başlamadan Önceki Durum


  Bilindiği gibi Anadolu akınlarını Müslüman Araplar başlatmışlardır. Abbasilcı Anadolu’ya yaptıkları akınlarda Türkler ve İranlılardan faydalanmışlardır. Harun Reşit ve oğlu Mut’asım zamanında, Bizanslılarla yapılan savaşlarda, Türklerin büyük gayretleri görülmüş; Türk komutanlarından Afşin, İtah, Haris, Boğa ve Vasıfın akınları, Bizans’ı güç duruma düşürmüştür.
  Abbasilerin Bizans karşısındaki bu üstünlükleri, IX. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren iç karışıklıklar, Anadolu seferlerine önem verilmemesi ve Türkİran birlikleri arasındaki çekişmeler yüzünden kaybolmaya başlamıştı. Bundan faydalanan Bizanslılar, Balkanlardan getirdikleri Hristiyan Türkleri, Müslüman ordularına karşı sınır vilayetlerine yerleştirmiş ve Sugur’un ihmal edilmesinden faydalanarak, kaybettikleri Doğu ve Güneydoğu vilayetlerini (Erzurum, Malatya, Maraş, Adana, Misis, Tarsus, Malazgirt, Urfa, Girit ve Kıbrıs adaları) işgal etmişlerdi (9241034 yılları arası).


  Türklerin Anadolu’yu Fethetmek İstemelerinin Sebepleri
  Türklerin Anadolu’yu fethetmek istemelerinin gayesi neydi? Türklere acı, sıkıntı veren bu uzun ve kanlı mücadelenin iki önemli sebebi vardır:
  Cihat Anlayışı
  İslam dinini öğrenen Türkler, din uğruna savaşı ve şehit olmanın vaat ettiği ahret mükafatını benimseyerek, Allahü Teala’nın adını yaymayı en başta gelen görev bilmişlerdir.Bunun en bariz örneğini Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey’in Abbasi halifesine yazdığı mektupta ve Malazgirt Savaşı’ndan önce Sultan Alparslan’ın samimi sözlerinde bulmak mümkündür.
  Türklerin Yeni Bir Yer ve Yurt Edinme İhtiyacı
  Emeviler ve Abbasiler de, Anadolu’ya islam dinini yayma gayesi ile girmiş ve Bizans İmparatorluğu ile savaşmışlardır. Fakat onlar, Anadolu’ya yerleşme ve onu yurt edinme gayreti göstermemişlerdir.
  Halbuki Türkler, İslam dinini yayma gayesiyle birlikte, yeni bir yurt edinme, yerleşme, kendilerini besleme ve hayvan sürülerine odaklar bulma gayreti içindeydiler. Daha ilk akınlardan itibaren, Anadolu’nun milli bünyelerine uygun bir yurt olduğunu anlamışlar ve fethettikleri yerleri benimsemişlerdir.
  Nitekim Tuğrul Bey, halifeye gönderdiği mektupta: “Benim askerlerim (kavmim) pek çoktur ve bu memleket onlara kafi gelmemektedir” diyerek, Oğuz Türkmenleri için yer ve yurdun gerekliliğini vurgulamıştı.
  Selçuklu Devleti’nin tarihte oynadığı en büyük rollerden biri de, Anadolu’nun fethedilmesi ve buranın bir Türk vatanı haline gelmesini sağlamasıdır. Bu fetih epey zaman almış ve bazı safhalar göstermiştir. Bu safhaları şöyle sıralayabiliriz.  1-OğuzTürkmen akınları safhası.
  2-Selçuklu Devleti düzenh’ ordularının yaptıkları fetihler safhası.
  3-Anadolu’da kurulan bağlı devletlerin yaptıkları fetihler safhası.
  3-OğuzTürkmen Akınları Safhası
  Oğuzlar, Selçuklu Devleti kurulmadan önce, Bizans’a akınlar yaparak Anadolu’ya yaklaşmışlardır. İlk akını Karahanlılar ve Gaznelilerin, Selçuklulara kötü davranmasından bıkan Çağrı Bey, 3000 kişilik bir süvari kuvvetiyle yapmıştır. Gazne topraklarını aşarak (10151016) önce Azerbaycan’a, sonra da Doğu Anadolu’daki Bizans topraklarına akınlar yapmıştır.
  1018-1021 tarihleri arasında OğuzTürkmenler, Azerbaycan’daki, Bizans’a bağlı, Müslüman “Şedadi” devletine akınlar yaptılar.Çağn Bey Anadolu’nun mukavemet gücünü yoklamış ve ileride diğer Türkmen beyleri ve oğlu Alparslan’a yol gösterecek olan bu akınlardan sonra Maveraünnehir’e dönmüştü.

  1030-1038 yılları arasında Boğa, Anasıoğlu, Dana, Göktaş, Mansur ve Kızıl Bey gibi Türkmen beylerinin komutasındaki Oğuzlar, Azerbaycan’a girdiler. Ermenilerle çarpıştılar.
 3. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
 4. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
 5. ayk55

  ayk55 Üye

  Katılım:
  9 Aralık 2011
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  arkadaşlar sağolun diğer soryların cevapları da olsa süper olurdu varsa paylaşın lütfen
 6. Adenozin

  Adenozin Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2011
  Mesajlar:
  960
  Beğenileri:
  276
  Ödül Puanları:
  64
 7. AdaSelenga123

  AdaSelenga123 Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  arkadaşlar 2. sorunun cevabı bana çok gerek ... :p

Sayfayı Paylaş