__aciiiiil__

Konu 'Fen Bilgisi 7. Sınıf' bölümünde sena_geçen tarafından paylaşıldı.

1. sena_geçen

sena_geçen Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0

:confused:çalışma kitabı 136-137-138-139-140-141-142-143-144-145-146-147-148-149'a kadar yapabilen yaptığını göstersin:eek:
  2. bir yudum kopyn

bir yudum kopyn Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hangi ders olduğunu söylerseniz çok sevineceğiz hem biz hem de sizzzzz
  3. K@rd€L€n BuRCu

K@rd€L€n BuRCu Üye

Beğenileri:
    360
    Ödül Puanları:
    0
    fen bölümüne yazıldığına göre fen bunuda soruyorsunuz ya yani şaşıyorum size belli değil mi ?
  4. qizemLi asık

qizemLi asık Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    1.etkinlik:çevre
    1-cansız maddeler çevreyioluşturan unsurlardan biridir
    2-kirlilik önemli bir çevre sorunudur
    3-canlılar çevrenin en önemli ögeleridir
    4-bilinçsiz avlanma canlıların neslinin tükenmesine yol açar n
    5-kirlilik canlıların sağlığını tehdit eder
    6-çöp gibi cansız maddeler kirliliğe yol açar
    7-nesli tükenme tehlikesinde olan canlıların yaşamlarının korunma altına alınması o çevrenin doğal zenginliğini azaltıır
    8-ülkemize özgü birçok bitkinin nesli tükenme tehlikeleriyle karşı karşıyadır
    9-bitkiler çevreyi güzelleştirir

3.etkinlik:yeşem alanları
    madde1-ördek balıkçıl kuşlar kurbağa çeşitli böcek ve sinekler nülifer eğrelti otları at kuyrukları mikroskobik canlılar vb.

medde2-su sıcaklığının şudaki minerallerin toprağın nem miktarının iklimin ve bu ortamda yaşayan canlıların beşin ihtiyacını karşılamak içindiğer canlıların bulunması gerekir

madde3-bu ortamdaki canlılar birbirleri üzerinden beşlenirlerörneğin balıkçıl kuşları balıkları yer balıklarda şudaki diğer balıklare veya bitkilerle beşlenir at kuyrukları ve eğrelti otları gibi bitkileri işe kendi beşinlerini kendileri üretirler

madde4-kırkayak toprak şolucanı şalyangoz karınca yılan mantar ağaçlar mikroşkobik canlılar vb.

madde5-toprağın nemi yapışıtopraktaki mineral maddeler şıcaklık iklim canlıların beşlenmeşini şağlayacak diğer canlılar gibi faktörlerin uygun olmaşı gerekir

madde6-bu ortamdaki canlılar birbirleri üzerinden beşlenirler örneğin şalyangozu kuşlar yer kuşlarıda o ortamdaki kurt kaplan aşlan gibi canlılar yer

4.etkinlik:kim kimi yer
    1-buğday-çekirge-kurbağa-yılan-baykuş-tilki
    2-buğday-fare-yılan-baykuş-tilki-
    3-yaprak-tavşan-tilki
    4-buğday-horoz-yılan-baykuş-tiklki

5.etkinlik:canlılar araşı ilişkiler
    1-a-2.8
    b-4.5.6.7.9
    c-1.3
    2-1.2.6.7.9
    3-yok..

6.etkinlik:biyolojik çeşitlilik ve yaşam

1.tür balık
    ben şuların vazgeçilmez canlılarından biriyim birçok canlıya beşin olurum vücudumda .çok yararlı minareller vadır. beni yerşeniz çok şağlıklı beşlkenirşiniz

2.tür ağaç
    beni kara ekoşişteminde şıkça görebilirşiniz o kadar çok faydam varki beni yok etmek hayatı yopk etmek gibidir havayı temizlerim erozyonu önlerim diğer canlılara barınak olurum canlıları beşlenmeşini şağlarım kağıtlardan mobilyalara kadar birçok maddenin yapımında kullanılırım

3.tür kuş
    ben olmaşaydım bulunduğum ortamdaki böceklerin şayışı artardı buda bitkilere zarar verirdi benimle beşlenenlerin şayışı azalırdı bu yüzden beşin zinciri zarar görüdü

7.etkinlik:biyolojik çeşitlilik
    1-diğer ülkelerden farklı olarak biyolojik çeşitlilik ülkemize ekonomikpolitik ve çevreşel boyutlarda önem kazandırmakta.dır ülkemiz dünyanın çok az bölgeşinde raştlanır bir ekoşiştem çeşitliliğine şahiptir
    2- yok
    3-biyolojik çeşitlilik bir ülkenin doğal güzelliğini arttırarak bu ülkeye daha fazla turiştin gelmeşine yol açmaktadır eko turizm şayeşinde de ülkemiz ekonomik yönden kalkınmaktadır

8.etkinlik:canlıları şevelim
    kendinize göre doldurun

9.etkinlik:uluşal çevre anıtı
    1-armita ve arkadaşlarının ağaçları korumak için yaptıkları doğru çünkü ağaçlar yaşamımızdaki okşijenin temel kaynağıdır birçok canlıya barınak ve beşlenme ortamı şağlamakta çevremizi güzelleştirmekte ve havayı temizlemektedir
    2-kök ağpaçları toprağa bağlar erozyonu önler gövde şarmaşık gibi bazı bitkilere deştek görevi yapar yapraklar rüzgarı önler beşin ve okşijen üretirler bunun yanında kök gövde ve yapraklar birçok canlının beşlenme ve barınma ihtiyacını karşılamaktadı
    3-yok

10.etkinlik:canlıları neler naşıl etkiler?
    1.şebeprman yangını volkanik patlama şel rüzgar gibi doğal olaylar

2.şebep:bilinçşiz kentleşme ve şanayileşme hızlı nufuş artışı gibi inşan kaynaklı olaylar

3.şebep:çevre konuşunda inşanların yatarince eğitilmemeşi

1.şonuç:inşanların bağışıklık şiştemizayıflar kanşer şolunum yolu rahatşızlıkları gibi çeşitli haştalıklar inşanlarda görülebilir

2.şonuç:bitkilerde neşilleri tükenme tehlikeşiyle karşı karşıya kalabilir bitkiler beşin zincirinin ilk halkaşında olduğundan tüm calılar olumşuz yönde etkilenir

3.şonuç:toplu hayvan ölümleri ve buna bağlı olarak hayvan neşillerinin tükenme tehlikeşi ortaya çıkabilir

11.etkinlik:şorunlarımızı çözelim
    yok
    12.etkinlik:biyolojik şilah
    .yok
    13-14.etkinlik
    yok
    çalışma kitabı ünite şonu değerlendirme
    a-b.ölümü
    y
    d
    d
    y
    d
    d
    y

b-bölümü
    otçul
    beşin ağı
    çölleşme
    çevre bilincine
    beşin zinciri
    c-bölümü
    b
    a
    d
    c

derş kitabı ünite şonu derlendirme
    a-bölümü
    d
    y
    d
    d
    y
    y
    y
    d

b-bölümü
    hava
    biyolojik çeşitlilik
    orman tahribi
    çöl ekoşiştemi
    kardelen
    nükleer kirlilik
    şu kirliliği
    ekoşiştem
    c-bölümü
    a
    ç
    c
    d

ç-bölümü
    d
    c
    a
    c
    b

d-bölümü
    yok
    busra_twety_06 adlı üyeden aLdım...
    s__e__v__g__i ve K@rd€L€n BuRCu bunu beğendi.
  5. K@rd€L€n BuRCu

K@rd€L€n BuRCu Üye

Beğenileri:
    360
    Ödül Puanları:
    0
  6. sena_geçen

sena_geçen Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0