A grubunun Özellİklerİ

Konu 'Kimya 10. Sınıf' bölümünde Plüton tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Plüton

Plüton Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

3A , 4A , 5A ve 6A grubunun özellikleri lazım fakat bulamıyorum.Kitaplarda 1A,2A,7A,8A grubunun özellikleri verilmiş.Çarşamba gününe lazım yani acil.Yardım edebilirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ediyorum.
  2. MiqRoBiotik

MiqRoBiotik Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    19
    3A Grubu- Geçiş metalleri:

Sertlikleri, yüksek yoğunlukları, iyi ısı iletkenlikleri ve yüksek erime-kaynama sıcaklıklarıyla tanınırlar Özellikle sertlikleri nedeniyle, saf halde ya da alaşım halinde yapı malzemesi olarak kullanılırlar Geçiş elementlerinin hepsi, elektron dizilimlerinde, en dışta her zaman d orbitalinde elektron taşırlar Tepkimelere giren elektronlar da, d orbitalindeki elektronlardır Geçiş metalleri sıklıkla birden fazla yükseltgenme basamağına sahiptir Çoğu, asit çözeltilerinde hidrojenle yer değiştirecek kadar elektropozitiftir İyonları renkli olduğu için, analizlerde kolay ayırt edilirler

4A Grubu- Lantanidler:

Geçiş metallerinin bir alt serini oluştururlar ve toprakta eser miktarda bulunmaları nedeniyle, "nadir toprak elementleri" olarak da isimlendirilirler En önemli ortak özellikleri, elektron değişiminin yalnızca 4f orbitaline elektron katılımıyla gerçekleşmesidir Özellikle +3 değerlikli hallerinde, birbirlerine çok benzeyen özellikler gösterirler Kuvvetli elektropozitif olmaları nedeniyle, üretilmeleri zordur Çoğunun iyon hallerinin karakteristik renkleri vardır

5A Grubu- Aktinidler:

Bu elementlerin en önemli ortak özelliği, elektron katılımının 5f orbitalinde gerçekleşmesidir Geçiş metallerinin bir alt serisi konumundadırlar ve doğada çok ender bulunabilirler

6A Grubu- Transaktinidler:

Aktinidleri takip eden elementlere bu ad verilir Uranyumdan daha büyük olan bu elementler, yalnızca nükleer reaktörlerde ya da parçacık hızlandırıcılarda elde edilebilirler Geçiş elementlerinin bir alt bölümüdürler Metaller ya da ametaller arasındaki yerleri, kesin olarak belirlenememiştir
    Plüton bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş