access ile ilgili

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde tatlı kızz tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. tatlı kızz

tatlı kızz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

access ile mesela okul kütüphanesinde bulunan romanlarla ilgili bir veri tabanı hazırlamam gerek. yardımcı olursanız sevinirim
  2. `☆мiśśiśєℓℓά☆`

`☆мiśśiśєℓℓά☆` Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    489
    Ödül Puanları:
    16
    İlk aşama olarak access programımızı çalıştıralım, dosya>yeni diyelim. Sonra boş veritabanı deyip veritabanımız için yer ve ad beğenelim, ben bu yeri yerel sunucumda sitenin bulunacağı yer olarak seçiyorum. (Yerel sunucu da ne demek?)Bunları hallettikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran gelmiş olmalı(Resim 1).

Resim 1

Burdan "Tasarım Görünümünde Tablo Oluştur" deyip yolumuza devam ediyoruz. Şimdi de aşağıdaki gibi bir ekran gelmiş olması gerekir.

3. `☆мiśśiśєℓℓά☆`

Beğenileri:
    489
    Ödül Puanları:
    16
    Resim 2

Görüldüğü gibi bir alan adı var ve bir de o alanın hangi veri türüne ait olduğu girilmesi gerekiyor. Burada önemli olan her kaydımızda bulunması gereken id alan adı(siz kisino da diyebilirsiniz) ve bu alanın veri türünün "otomatik sayı" olmasıdır(bunun gerekliliğini uygulama geliştirdikçe daha iyi anlayacaksınız). Bir de tablo ilişkileri için birincil anahtar tanımlamamız gerekiyor(şimdilik gerekli değil ama yine de yapalım). id alanımızı birincil anahtar olarak ayarlamak için id satırına sağ tıklayıp birincil anahtar seçeneğini seçiniz. (resim 2)

id alanının altına almak istediğimiz verilere göre yeni alanlar oluşturuyoruz. (resim 3)

Resim 3

Alanları oluştururken her alanla ilgili özellikler aşağıda listelenmektedir, biraz karıştırın oraları kolayca öğrenirsiniz:). Mesela "yaş" alanın "varsayılan değer"i "0" verilmiş, o "0" ı silerseniz girmediğiniz yaş değerleri için kişileri sıfır yaşında göstermiş olmazsınız :).
  4. `☆мiśśiśєℓℓά☆`

Beğenileri:
    489
    Ödül Puanları:
    16
    Tablomuzu oluşturduktan sonra kaydet düğmesine basıp tablomuzu üyeler adıyla kayde****m. (Resim 4)

Resim 4

Aşağıda gördüğünüz gibi tablomuz gelmiş(Resim 5), şimdi bu tabloya sağ tıklayıp tasarım görünümü derseniz tablonuzu oluşturma aşamasında yaptığınız yanlışlıkları düzeltebilirsiniz(tasarım görünümü),

Resim 5

Çift tıklarsanız gelen sayfanın excel den pek de bir farkı olmadığını göreceksiniz. Çift tıklayıp veritabanımızın ilk kayıtlarını elle ekleyelim(normalde nasıl ekliyorduk?Asp destekli web arayüzlerimizle) (Resim 6)

Resim 6

Sonra da kaydedip çıkalım, veritabanımız hazır, uyeler adında bir tablosu, tablosunda 2 de kaydı var,
  5. tatlı kızz

tatlı kızz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    TeŞekkÜr ederİm İlgİlendİĞİn İÇİn ama ben bunu İstemedİm kİ okul İÇİn kÜtÜphanede kİ kİtaplar İle İlgİlİ bİr verİ tabani yapilacak bunun İle İlgİlİ fİkİrler ÖĞrenmek İstedİm
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş