acilllllll

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 9. Sınıf' bölümünde storm-_-stone tarafından paylaşıldı.

 1. storm-_-stone

  storm-_-stone Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2009
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  türklerde tarih yazıcılığı nedir??
  a)osmanlılar döneminde tarih yazıcılığı nedir??
  b)cumhuriyet döneminde tarih yazıcılığı nedir??  :confused: arkadaşlar lütfen salıya lazım yardım ederseniz çok memnun olurum edenlere şimdiden tŞKler...:eek::D
 2. (¯` ¤♥N!$@♥¤ ´¯)

  (¯` ¤♥N!$@♥¤ ´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  738
  Beğenileri:
  404
  Ödül Puanları:
  63
  storm-_-stone bunu beğendi.
 3. (¯` ¤♥N!$@♥¤ ´¯)

  (¯` ¤♥N!$@♥¤ ´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  738
  Beğenileri:
  404
  Ödül Puanları:
  63
  Cumhuriyet Döneminde Tarih Yazıcılığı

  Cumhuriyet Döneminde yeni tarih anlayışının ortaya çıkmasında Atatürk’ün büyük rolü olmuştur. Atatürk’ün tarihe olan ilgisi okul yıllarına dayanır. Çanakkale Cephesi’nde üstlendiği görevleri içeren ‘’ Arıburnu Muharebeleri Raporu ‘’ adlı eserin ilk kelimesi ‘’ tarih ‘’ tir. O, eserini gelecek kuşaklara doğru bilgi aktarmak için kaleme aldığını belirtmiştir.  Atatürk, yaptığı inkılapları hakle ve Meclise anlatmak için sık sık tarihin tanıklığına başvurmuş ve bu sayede muhaliflerini ikna etmiştir. Atatürk, Anadolu ve Türk Tarihi ile ilgili gerçeklerin gün ışığına çıkarılmasına yardımcı olmak amacıyla şu sorulara cevap verilmesini istemiştir: Türkiye’nin en eski yerli halkları kimlerdir? Anadolu uygarlıkları nasıl ve kimler tarafından oluşturulmuştur? Türklerin dünya tarihindeki yeri nedir? Türklerin İslam tarihinde rolü ne olmuştur?
  I. Türk Tarih Kongresinde Türk tarihçileri Atatürk’ün çizdiği ana hatlar üzerinde çalışmalar yapmışlar ve kongrede yukarıdaki sorulara cevap aramışlardır. Bu çalışmalar sonucunda ortaya Türk tarih tezi çıkmıştır. Osmanlı tarih yazıcılığının mirası olan İslam merkezli tarih yorumlarına alternatif olarak 1930’larda ortaya çıkan bu tez, Türklerin dünya uygarlıklarının gelişiminde önemli bir yere sahip olduğunu kanıtlamayı amaçlamıştır.
  Atatürk’ün 1931’de kurduğu Türk Tarihi Tetkik Cemiyetinin amacı Türk, İslam ve dünya tarihini incelemek ve elde edilen sonuçları her türlü yolla yaymaktır. Kurum bu amaçlarını gerçekleştirmek için anma törenleri, konferanslar, seminerler, kongreler düzenlemekte, kazılar yaptırmakta; Türk ve Türkiye tarihine ait kitaplar yayınlamaktadır.
  brczgn ve storm-_-stone bunu beğendi.
 4. storm-_-stone

  storm-_-stone Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2009
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  saolll

  :eek:tşkkürler çoook yardımcı oldun ödevimeee;)

Sayfayı Paylaş