Açılmayan PC'yi açan 5 araç!

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde TimeWar tarafından paylaşıldı.

 1. TimeWar

  TimeWar Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  8 Haziran 2010
  Mesajlar:
  17
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  0

  Bilgisayarınız açılmıyor mu? Bütün çareler tükenmiş gibi mi görünüyor? Bu 10 aracı deneyin!

  Windows açılmıyor mu? Nadiren de olsa MBR yani Master Boot Record hasar görmüş olabilir ve sistem bir türlü boot etmez, yani açılmaz.

  Windows'un güvenli açılış kipi işe yaramayabilir, son sistem ayarları ve hatta tamir bile kurtarmayabilir. Veriler de önemliyse yapılacak şey basit; bu makaledeki 5 aracı deneyecek, sisteminizi ya da en azından verilerinizi kurtaracaksınız!

  1. AVG Rescue CD
  CD ya da USB disk üzerinden kullanabileceğiniz bu uygulama, internet varsa AVG güvenlik yazılımını günceller ve sistemi zararlı yazılımlara karşı tarar.

  Ayrıca bozuk MBR'yi onarabilir, partisyon sorunlarını çözebilir ve kayıt defterini düzenlemenizi sağlayabilir. Kurtaramazsanız da dosya yöneticisiyle önemli belgeleri kurtarmanızı sağlar.

  Avira AntiVir Rescue System  Günde birkaç kez güncellenen bir veritabanı sayesinde, en güncel virüslere karşı bile kullanılabilir.

  Boot edilebilir disk olarak yazabilir ama USB bellekten kurtaramazsınız. Kullanımı kolaydır, seçenekler kullanışlıdır. Ancak anti-virüs taraması sisteminizi kurtaramazsa, AVG'nin kurtarma diskinde olduğu gibi kullanışlı ek araçlar sunmadığı için çaresiz kalır.

  Linux komut satırı özelliği, Windows'a alışkın kullanıcılara pek de yardımcı olmuyor.

  BitDefender Rescue CD  BitDefender Rescue CD'nin ISO dosyasını diğerlerinde olduğu gibi indirin, bir CD'ye yazdırın ve böylece açılmayan PC'nizi BIOS'tan önce CD'den boot etmeyi deneyecek şekilde ayarlayarak çalıştırın.

  En son anti-virüs güncellemesini indirip taratarak zararlıları bulabilir ve temizleyebilirsiniz.

  Ek olarak Vin ve Xedit gibi metin düzenleyiciler, Midnight Commander ve RoxFiler gibi dosya yöneticileri, Firefox, rootkit kontrolü için ChkRootkit, Nexus Network Scanner gibi yararlı araçları içerir.

  Knoppix Linux araçlarını keşfetmek için biraz zaman harcamanız gerekebilir ama son derece kullanışlıdır.


  Hiren's BootCD


  Hiren's BootCD birbirinden yararlı araçlarla dolui eski ama muhteşem bir kurtarma araç kitidir.

  Spybot - Search & Destroy, Malwarebytes Anti-Malware gibi zararlı tespit araçları içerir. Dahası MBR hatalarını onarır, Windows şifresini unuttuysanız sıfırlayabilir ve sisteminiz ile ilgili detaylı bilgi sunar.

  Windows XP için biçilmiş kaftan olan hafıza ve ağ test araçları BIOS araçları içerir ama Windows XP sonrası işletim sistemlerinde çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatli kullanırsanız pek çok derde devadır.


  Paragon Rescue Kit Express  Paragon Rescue Kit Express tam sürüm değildir, esas sürümün özellikleri kısıtlanmış halidir ama yine de yararlı bir ücretsiz araçtır.

  Boot Corrector aracı sayesinde bilgisayarınızın açılmasını engelleyen sorunları giderebilir.

  Kazayla silinen disk bölümlerini Undelete Partition Wizard ile geri getirebilir. Eğer bu da işe yaramazsa dosyalarınızı başka bir sisteme aktarmanızı sağlar.

  Kullanmak için kayıt olmak gereklidir ve ücretsiz kullanım ticari kullanım için değildir.

  Not:programlarin hepsini kullanmayi iyice öğrenin sonra işlemlerinizi yapin yoksa daha kötü yollara sebep açabilir :330:

Sayfayı Paylaş