ADÜ'de Eğitimde Yeni Gelişmeler Anlatıldı

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen "Eğitimde ve Öğretmen Yetiştirmede Yeni Gelişmeler" konulu konferans büyük ilgi gördü.

  Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin düzenlediği "Eğitimde ve Öğretmen Yetiştirmede Yeni Gelişmeler" konulu konferans, ADÜ Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu'nda gerçekleştirildi. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman'ın konuşmacı olarak yer aldığı konferansa ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, ADÜ Rektör Yardımcısı A. Seda Saracaloğlu, ADÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

  Yoğun bir katılımın gerçekleştiği Eğitimde ve Öğretmen Yetiştirmede Yeni Gelişmeler" konulu konferansta Prof. Dr. Şişman, dünyadaki gelişmeler ışığında eğitimde ve öğretmen yetiştirmedeki yeni gelişmelerden ve bu gelişmelerin ülkemize yansımalarından bahsetti. Türkiye'de öğretmen ihtiyacının bazı alanlarda önemli ölçüde doyum noktasına ulaşmış olduğunu ve bu nedenle öğretmen niteliğinin artırılmasına yönelik çalışmaların öncelikli konu olarak ele alınması gerektiğini kaydeden Şişman, öğretmen yetiştirme sürecinde kaliteyi olumsuz şekilde etkileyecek olan bir takım uygulamalardan kaçınılması gerektiğini vurguladı. Bu süreçte kontenjanların yeniden gözden geçirilmesini tavsiye eden Şişman, yeni Eğitim Fakültelerinin açılmaması, ihtiyaç olmayan alanlarda öğretmen yetiştirme programlarının açılması gibi uygulamalardan kaçınılması gerektiğini ifade etti.

  Ayrıca Prof. Dr. Şişman, eğitim sisteminin yeniden yapılanma sürecinde, eğitim sisteminin nitelikli öğretmen yetiştirme ve geliştirme ihtiyacının göz önüne alınması, öğretmen yetiştirmede birlik ve bütünlüğün sağlanması bakımından fakülte-okul işbirliğinin sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

  Konuşması sonrasında dinleyicilerin sorularını da cevaplandıran Prof. Dr. Mehmet Şişman'a ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu tarafından plaket verildi. - AYDIN

Sayfayı Paylaş