Afrika Göllerinin Kalbi: Kigali

Konu 'Gezi, Tanıtma ve Turizm' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ekvator Çizgisi Üzerindeki Konumuyla Yıl Boyu Yazı Yaşayan Ruanda’nın Başkenti Kigali, Gümüş Sırtlı Gorilleri, Zümrüt Gölleri Ve Otantik Pazarlarıyla Afrika’da Güvenli Seyahatin Adresi.

  Afrika’nın güneydoğusunda yer alan 12 milyon nüfuslu Ruanda, gerçekten önyargıları yıkan bir ülke. İstanbul’a uçakla altı saat 30 dakika uzaklıktaki Kigali ise her yönüyle modern bir başkent. 1990’lı yıllarda yaşanan iç sorunlar çoktan geride kalmış. O karanlık günlerin bir daha yaşanmaması için hemen yer yere “bir daha asla” yazan tabelalar asılmış. Konuklarına her adımda doğayı ve huzuru hissettiren ülkede göze ilk çarpan şey, temizlik. Yerel halk danslarıyla karşılandığımız Kigali Havalimanı’ndan şehir merkezine uzanan caddelere tabiri caizse kadın eli değmiş. Parlamentodaki kadın temsili açısından dünya ikincisi olan ülkede süpürgeleri, hatta elleriyle sokakların tozunu alan görevlilere sıkça rastlanıyor. Çevreyi kirlettiği için yasaklanan naylon poşetler yerini kâğıt torbalara bırakmış. Kapı komşusu Kenya ile aynı enlem üzerinde bulunan ülkede, sıcaklık yıl boyu 22-28 derece arasında değişiyor.

  Gün içinde görülen ani yağmurlar ise ülkeye yemyeşil bir doğa bahşetmiş. Sarp dağların arasında geniş bir platoya kurulan ülkede hava tertemiz. Doğru mücadele yöntemleri sayesinde sinekler rahatsız edici olmaktan çıkmış. Geleceği turizmde arayan Kigali’de evler, pazarlar ve giysiler rengârenk. Alışveriş merkezlerinin çoğu 24 saat açık. Yeni beş yıldızlı otel inşaatları tamamlanmak üzere. Başkentteki ilk durağımız Soykırım Müzesi. Rehberimiz Lambert Kanamugire ile birlikte Ruanda’da öldürülen bir milyona yakın insan için saygı duruşunda bulunuyoruz. Öğleden sonraki istikametimiz, Kongo sınırındaki Kivu Gölü. Ancak önce yerel lezzetleri tanıyacağız. Dağ otları eşliğinde sunulan deniz ürünleri, çeşnili patates, organik köy tavuğu, tropikal meyveler ve keçi eti, Ruanda mutfağının belkemiği. Finalde elbette meşhur Ruanda kahvesi var. Kigali’den Kivu Gölü’ne uzanan üç saatlik yol, sisli vadiler ile muz ve çay bahçeleri arasında kıvrılıyor. Günbatımında turuncu renge boyanan mantar biçimli dev ağaçlar göz kamaştırıcı güzellikte. Ülkenin en büyük gölü Kivu’nun kıyıları konforlu oteller ve plajlarla dolu. Gölün kıyısındaki Gisenyi şehrinde camiyle karşılaşmak zor değil. Nüfusunun yüzde beşi Müslüman olan Ruanda, renkli pazarları, doğa harikası gölleri ve milli parklarıyla gerçekten görülmeye değer bir ülke.

  GORİL SAFARİ
  Ruanda’nın batısındaki Volcans Milli Parkı, dünyanın en önemli gümüş sırtlı dağ gorili rezervlerinden birine sahip. Kigali’de, kişi başı 500 Amerikan dolarından başlayan goril safari turlarını düzenleyen pek çok acente bulunuyor.

  NASIL GİDİLİR?
  Türk Hava Yolları, İstanbul’dan Kigali’ye haftanın dört günü karşılıklı seferler düzenliyor.

Sayfayı Paylaş