ağız dil ve lehçenin anlamları

Konu 'Dil ve Anlatım 9. Sınıf' bölümünde müttefik tarafından paylaşıldı.

 1. müttefik

  müttefik Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  bana ağız şive ve lehçenin anlamını söylayabilir misiniz ödevim pazartesiyede yetiştirmem lazım
 2. dj_pelin

  dj_pelin Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  23 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.588
  Beğenileri:
  2.733
  Ödül Puanları:
  113
  Dil Nedir?

  Bir sesli işaretler sistemi olan dil, aynı toplulukta yaşayan veya aynı milletten olan insanların anlaşabilmelerini sağlayan en gelişmiş iletişim aracıdır. Dilin kaynağı çok eskilere dayanır ve dilin kendinden doğma kuralları vardır. Dil, toplumun ortaklaşa meydana getirdiği ve kullandığı canlı bir varlık, sosyal bir kurumdur.

  Ana dil
  Bugün ses yapısı, şekil ve anlam bakımından birbirinden az ya da çok farklılaşmış bulunan dil veya lehçelerin, kök bakımından bilinmeyen bir tarihte birleştikleri ortak dil: Ana Türkçe, Ana Moğolca, Ana Altayca, Lâtince vb.

  Ana dili
  İnsanın doğup büyüdüğü aile ve soyca bağlı bulunduğu toplum çevresinden öğrendiği, bilinç altına inen ve kişilerle toplum arasındaki ilişkilerde en güçlü bağı oluşturan dil.  LEHÇE, Bir dilin izlenemeyen ondan ayrılmış koludur.Coğrafi ve kültürel etmenler bu ayrılmada rol oynar.Lehçelerde, ses, şekil ve kelime ayrılıkları çok büyüktür. Bazı dilciler, büyük ayrılıklarda lehçeyi başka bir dil olarak kabul etmeyi de önerirler. Çuvaşça ve Yakutça, Türkçenin lehçeleridir.
  Yakutlar,Sibirya’nın kuzeyinde otururlar, Şamanist ve Ortodoksturlar.Çuvaşlar ise Volga’nın iki kolunun kesiştiği bölgededirler ve Ortodoks dinindedirler.

  ŞİVE ise Bir dilin izlenebilen tarihi dönemlerinde ayrılmış koludur. Ayrılıklar, lehçede olduğu kadar değildir. İstanbul’da gelirim derken, Türkistan şivesinde kelür men denir. Ayrılık yazı diline girmiştir.
  Sınıflamalar da yazı dillerine göre olur...
  Bizimde Vardı Buyur Bak ...:)
 3. dshnr

  dshnr Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2010
  Mesajlar:
  20
  Beğenileri:
  24
  Ödül Puanları:
  0
  lehçe:bir dilin bilinen ve takip edilen tarihinden önce karanlık bir devrinde kendisinden ayrılmış olup çok büyük fonotik(ses)morfolojik(şekil) ayrılık gösteren dallardır.çuvaşça ve yakutça lehçedir.


  şive:bir dilin bilinen tarihi seyriği içinde ayrılmış olup bazı ses ve şekil ayrılıkları kolları;bir kavmin ayrı kabilelerin birbirinden farklı konuşmalarıdır.kırgızca,özbekçe,azerice.türkçenin şiveleridir.


  ağız:bir şive içinde mevcut olan ve söyleyiş farklılıklarına dayanan küçük kollara bir memleketin çaşitli bölge ve şehirlerinin kelimeleri söyleyiş bakımından birbirinden ayrı olan konuşmalara verdiğimiz addır .konya kayseri gibi.
  çağatayy bunu beğendi.
 4. !!Asİ m€L€K..!!

  !!Asİ m€L€K..!! Üye

  Katılım:
  15 Ekim 2010
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Ağız, lehçe ve şive arasındaki farklar şöyledir:

  Lehçe: Yada bir dilin, tarihî gelişim sürecinde, bilinen dönemlerden önce o dilden ayrılmış ve farklı biçimde gelişmiş kolları. Örneğin Türkçe bir dil ancak Türkçe'nin bir çok lehçesi yada çeşidi vardır; Türkiye Türkçesi, Azeri Türkçesi, Uygur Türkçesi gibi. Yani Lehçe uluslararası bir farklılıktır.  Örnek: Türkçe'de : "Gelmek" kelimesi;

  Azeri Türkçesinde : Galmak,

  Kazak Türçesinde : Kelüv,

  Özbek Türkçesinde : Kelmak

  Uygur Türkçesinde kalmak


  Ağız: Bir ülkenin çeşitli bölge, il veya ilçelerinin sözcükleri söyleyiş bakımından birbirinden ayrı olan konuşmalarına denir. Lehçe'de uluslararası bir farklılık varken; Ağızda, sadece bir ülkenin kendi içerisinde meydana gelen ses değişmeleri yani söyleyiş farklılığı söz konusudur. Örneğin; Ege Ağzı'nda genellikle "biliyorum" sözcüğü yerine "biliyom" kullanılır.

  Şive: Bir dil veya lehçenin daha az konuşma farkları gösteren ve bölgeden bölgeye veya şehirden şehire değişebilen küçük kollarına denir. anlaşılacağı üzere Ağız tüm bir ülkenin içinde meydana gelen söyleyiş farkı iken; Şivede ise, sadece bir bölge (Anadolu bölgesi yada herhangibir şehir) içerisinde değişen söyleyiş farklılıklarıdır.
 5. burakkaplan9

  burakkaplan9 Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2010
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  eyw kardeşim çok saoLda bide bunlara üçer tane örnek Lzm özelliklede ağıza bi onu werirsen çok iyi olur
 6. sevval1616

  sevval1616 Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Lehçe örnk = “Onun lehçesine aşina olanlara göre gayet derin hikmet, pek ince manalar taşırdı.”
  Ağız örnek = Rizelilerin ağızları çok değişik .
 7. iremnurgül

  iremnurgül Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2010
  Mesajlar:
  27
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  20.sayfadaki 5.etkinlikyapan yokmu ya. lütfen yardımcı olurmusunuz
 8. burakkaplan9

  burakkaplan9 Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2010
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  eyw kardeşim çok saoL

Sayfayı Paylaş