Ahlak ın iki temel özelliği

Konu 'Felsefe' bölümünde xxnisanxx tarafından paylaşıldı.

1. xxnisanxx

xxnisanxx Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Ahlak'ın 2 temel özelligi ve örnek?
  2. -emo-

-emo- Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    Ahlakın bazı temel özellikleri vardır:

1. Bir davranışın ahlaki olup olmadığı o davranışın vicdanî olması ile doğrudan ilgilidir. İnsanı hayvandan ayıran ve insan yapan ilk özelliği vicdanıdır. Vicdan vahye muhatap olur. Bu nedenle bütün dinî inanışlarda, ilk insan, aynı zamanda vicdan sahibi ilk varlık ve vahyin ilk muhatabı yani Adem-Peygamber’dir. Yine bu nedenle din edeptir. Bediüzzaman’ın ifadesiyle “gaye-i insaniyet ve vazife-i beşeriyet, ahlak-ı İlahiye ile ve secâyâ-i hasene ile tahallûk etmektir.”

Dinin mükemmeli İslam’dır ve ahlakın kemali de İnsan-ı Kamil olan Hz. Muhammed’de (asm) somutlaşır.

Bu durumda ahlakın kaynağı vahiy ve vicdan, yani fıtrattır. Dolayısıyla vicdansızca denilebilecek her davranış aynı zamanda ahlaksızcadır.

2. Ahlaki olmayan bir davranış, aynı zamanda, özünde dine de aykırıdır. Diğer deyişle fıtratın, vahyin ve dinlerin uygun görmediği her davranış ahlaka da aykırıdır.

Bu açıdan bakıldığında insanın kainata karşı saygısızlığı ile insanlara karşı saygısızlığı arasında fark yoktur. Gerçekten eşyanın yaratılış amacını yok saymak veya inkar etmek de bir ahlaksızlıktır. Mesela, ibadet etmek Allah’a olan teşekkürü yerine getirmektir. Bu hak Allah’ın hakkıdır, Hukukullahtır. Ancak bu hakkın ihlalinin dünyada bir müeyyidesi her zaman tezahür edemeyebileceğinden bu davranış bir din-inanış meselesi olarak görülür.
  3. puzum

puzum Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    ahlak felsefesi slayt

arkadaşlar bana ahlak felsefesi hakkında slayt lazım acil yardımcı olabilecek varsa yardımınızı istiyorum lütfen...
  4. yalnızlık

yalnızlık Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    slayt bilmiyorum da konu istersen verebilirim.

Sayfayı Paylaş