Ahmet Haşim,Hüseyin Rahmi ve Mehmet Akif Ersoy'un Eserleri Hakknda Yapılan YORUMLAR..

Konu 'Edebiyat 11.Sınıf' bölümünde Herbiem tarafından paylaşıldı.

 1. Herbiem

  Herbiem Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Yarın Son Gün Arkadaşlar Acil Lazım :( 3 Şairimizin Eserleri Hakkında Yapılan Yorum..
  Hüseyin Rahmi , Ahmet Haşim ve Mehmet Akif Ersoy Adlı Şairlerimizin Eserleri Hakkında Yapılan Yorumlar Lazım Bana Aarkadaşlar Yarın Son Gün Acilen Yapmam Gerekiyo Şimdiden Teşekkür Ederim..
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Mayıs 2009
 2. hilly

  hilly Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.548
  Beğenileri:
  1.711
  Ödül Puanları:
  113
  Gulyabani

  (Hüseyin Rahmi Gürpınar)

  KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER

  Eserde masalcı yanın çok olması kitabı zevkli hale getirmiştir. İnsanlarınher zaman bilimsel düşünceye yer vermesi gerektiğini savunması bakımından,her söylenene inanmamak gerektiğini vurgulaması bakımından gençlerin okumasını tavsiye ederim


  Safahat Özeti:

  Mehmet Akif, hem bir şair, hem bir yazar; hem de hatiptir.Bir taraftan Sırat-ı Müstakim ve Sebilü’r-Reşad’daki makaleleri, şiirleri, çevirileriyle, diğer taraftan vaazlarıyla halkı toparlanmaya ve düşmana karşı birlik olmaya çağırmıştır.Birinci dünya savaşı sırasında Osmanlı devletinin ve Arapların toparlanması, birlik olması için çok gayret etti.Kurtuluş savaşı sırasında Kuva-yı Milliye’den yana yazılar yazdı.Bu esnada Anadolu’ya geçerek Birinci Büyük Millet Meclisi’nde Burdur Milletvekili olarak görev yaptı. Bu arada Konya ayaklanmasını önlemek ve halka öğüt vermek için Konya’ya gönderildi. Oradan Kastamonu’ya geçti, Nasrullah Camisi’nde Sevr Antlaşması’nın iç yüzünü, Kurtuluş Savaşı’nın niteliğini anlatan coşkulu bir vaaz verdi, bu vaaz Diyarbakır’da basılarak bütün vilayetlere ve cephelere dağıtıldı.

  Mehmet Akif milletini ve dinin seven, insanlara karşı merhametli davranan, şair tabiatının heyecanlarıyla dalgalanan meşhur bit Türk şairdir. İstiklal Marşı şairi olması bakımından da ‘’Milli Şair’’ ismini almıştır. Şairin en büyük eseri safahat genel adı altında toplanan 7 kitaptan oluşmuştur. Şair bu eserinde halka seslenmiş, yalın ve halkın anlayabileceği bir dili tercih etmiştir.
  emeğe saygı için lütfen TEŞEKKÜR butonuna basalım

Sayfayı Paylaş