Ahşap Teknolojisi Alan Tanıtımı

Konu 'Ahşap Teknolojisi' bölümünde Desert Rain.* tarafından paylaşıldı.

1. Desert Rain.*

Desert Rain.* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    2.918
    Ödül Puanları:
    0

Ahşap Teknolojisi Alan Tanıtımı

Ahşap Teknolojisi Alanı Çerçeve Öğretim Programı ile öğrencilere, alan ve dallar ile ilgili temel bilgi ve becerileri kazandırmanın yanı sıra yeniliğe ve değişime ayak uyum sağlayabilen, çevresindeki insanlarla sağlıklı iletişim kurabilen, hedeflerini belirleyip bunlara ulaşmak için girişimlerde bulunabilen, yaratıcı, eleştiriye açık ve mesleki yeterliklere sahip bireyler yetiştirilmesi hedeflenmiştir.

Program 4 yıl olarak tasarlanmıştır. 9. sınıfın dersleri tüm genel, mesleki ve teknik ortaöğretim programlarında ortaktır. 9. sınıfın sonunda öğrenci ilgi duyduğu alanı belirler ve 10. sınıfta bu alanda eğitim-öğretime başlar.
    Programın temel yapısı oluşturulurken 9. ve 10. sınıflarda ortak dersler ile alan ortak dersleri, 11. ve 12. sınıflarda ise dallara özel derslerin öncelikli olarak okutulması planlanmıştır. Bu derslerin içerikleri belirlenirken ulusal ve uluslararası iş gücünden beklenen temel yeterlikler, sektör araştırmaları ve mesleki yeterlikler dikkate alınmıştır.
    Ahşap Teknolojisi Bölümünde eğitim ve öğretimin yanında döner sermaye çalışmaları da yapılmaktadır.
    Döner sermaye çalışmaları öğrencilerle beraber yapılarak öğrencilerin el becerilerinin arttırılması ve mesleki yeterlilikler kazandırılması sağlanır.
    Atelyemizde yapılan tek mobilyalar (sehpa, masa, takım dolabı, fiskos masası, gazetelik, ranza v.b.) takım mobilyalar (oturma grubu, yatak odası takımı, genç odası, yemek grubu mobilyaları), okulların sınıf donatım eşyaları( yazı tahtası, öğretmen kürsüsü, sınıf dolabı, öğrenci sırası, toplantı masası, büro masası, resim masası, okuyucu masası v.b.) mobilyaları yapılmaktadır.
    Atelyemizde döner sermaye çalışmaları sonucunda öğrencilere aylık fazla mesai ücreti ödenmektedir. Yıl sonu karından atelyemize faydalı olabilecek ve yeni teknoloji ile üretilmiş seri üretim makineleri alınmaktadır.
    Ahşap Teknolojisi Bölümünü tamamlayarak mezun olan öğrenci, iş hayatına yönelebilir veya yüksek öğrenime devam edebilir. Başarılı olan öğrencileri hem kendi alanlarında hem de başka alanlarda yüksek öğrenime devam edebilir. Aynı zamanda meslek yüksek okuluna sınavsız geçiş hakkına da sahipler.
    Ahşap Teknolojisi Programı Uluslar arası meslek sınıflandırması doğrultusunda, meslek standartları, eğitim standartları ve mesleklerin yeterliklerine göre hazırlanmış olup uygulamada bu standartlar ve yeterlikler sürekli dikkate alınmaktadır.

Kaynak.

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Sayfayı Paylaş