Ahşap Teknolojisi alanı-İş Bulma Ve Kariyer İmkanları

Konu 'Ahşap Teknolojisi' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Gül

Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    973
    Ödül Puanları:
    0

İŞ BULMA İMKÂNLARI
    Ahşap Teknolojisi alanından mezun olan kişi kamuya ve özel sektöre ait fabrika,
    atölye ve tersanelerde çalışabilirler. Kendi iş yerlerini açabilirler.
    EĞİTİM VE KARİYER İMKÂNLARI
    Meslek liselerinde Ahşap Teknolojisi alanı altında; Mobilya İmalatı, Ahşap
    Doğrama, Üst Yüzey İşleme, Mobilya Döşeme, Ahşap Süsleme, Ahşap İskelet İmalatı ve
    Ahşap Tekne İmalatı alt meslek konularında eğitim verilmektedir.
    Ön lisans düzeyinde; meslek eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının
    Ahşap Teknolojisi bölümlerinde verilmektedir.
    Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya
    da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme
    Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda
    kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri taktirde ÖSS puanlarına
    göre yerleştirilebileceklerdir. Eğitim süresi 2 yıldır.
    Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Ahşap Teknolojisi Ön Lisans Diploması ve
    tekniker unvanı verilir.
    Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan dikey geçiş
    sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde; lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
    Meslek lisesi Ahşap Teknolojisi bölümünden mezun olanlar ÖSYM Başkanlığınca
    yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli puanı almaları koşulu ile 4 yıllık
    lisans eğitimi veren programlara girebilirler. Özel sektörde çalışanların ücreti, bilgi, yetenek,çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyleri göz önüne alınarak değişkenlik gösterir.
    Tecrübe, ücret belirlenirken önem kazanmaktadır.
    Mesleki Eğitim Merkezleri çıraklık eğitimi uygulama kaps***** alınan illerde ve
    meslek dallarında aday çırak, çırak, kalfa ve ustalara eğitim vermek ve çeşitli meslek kursları
    açmak suretiyle sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara insan gücünü yetiştirmek amacıyla
    açılan eğitim kurumlarıdır.
    Halk Eğitimi Merkezleri yaşam boyu öğrenme perspektifi içerisinde her zaman ve
    her yerde uygulanabilecek yaygın eğitim programları ile her yaş ve düzeyde bireylere eğitim
    sunmaktadır.
    Mesleki Eğitim Merkezlerinde, Ahşap Teknolojisi alanında eğitim verilmektedir.
    Modüler programlarla meslek liseleri arasında paralellik sağlandığından dolayı yatay ve
    dikey geçişler olabilecektir.

Sayfayı Paylaş