Ahşap Teknolojisi Alanının Sağladığı İmkanlar

Konu 'Ahşap Teknolojisi' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Bu mesleklerdeki elemanlar fabrikalarda, atölyelerde ve tersanelerde çalışırlar. Üretimi çalışanlarla iş birliği içerisinde yürütürler. Yat, tekne ile hareketli ve sabit mobilyaları tasarlayarak imal eder ve ürettiklerinden mutluluk duyabilirler. Ağacın kokusunu, rengini, desenini ve sıcaklığını sevebilirler. Üst yüzey işlemciliği mesleğindeki bazı gereçleri kullanırken gerekli koruyucuların kullanılmaması hâlinde meslek hastalığı riski olabilir.

  İŞ BULMA İMKÂNLARI

  Ahşap Teknolojisi alanından mezun olan kişi kamuya ve özel sektöre ait fabrika, atölye ve tersanelerde çalışabilirler. Kendi iş yerlerini açabilirler.

  EĞİTİM VE KARİYER İMKÂNLARI


  Meslek liselerinde Ahşap Teknolojisi alanı altında; Mobilya İmalatı, Ahşap Doğrama, Üst Yüzey İşleme, Mobilya Döşeme, Ahşap Süsleme, Ahşap İskelet İmalatı ve Ahşap Tekne İmalatı alt meslek konularında eğitim verilmektedir. Ön lisans düzeyinde; meslek eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının
  Ahşap Teknolojisi bölümlerinde verilmektedir.

  Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri taktirde ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Ahşap Teknolojisi Ön Lisans Diploması ve tekniker unvanı verilir.

  Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan dikey geçiş sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde; lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Meslek lisesi Ahşap Teknolojisi bölümünden mezun olanlar ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli puanı almaları koşulu ile 4 yıllık lisans eğitimi veren programlara girebilirler. Özel sektörde çalışanların ücreti, bilgi, yetenek, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyleri göz önüne alınarak değişkenlik gösterir. Tecrübe, ücret belirlenirken önem kazanmaktadır.


Sayfayı Paylaş