akarsu aşındırma şekilleri

Konu 'Coğrafya 9. Sınıf' bölümünde deniz123 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. deniz123

  deniz123 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  6 Kasım 2008
  Mesajlar:
  37
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  AKARSU AŞINDIRMA ŞEKİLLERİ:

  1.Vadi:

  a)Çentik vadi

  b)Boğaz vadi

  c)Kanyon vadi

  d)Asimetrik vadi

  e)Tabanlı vadi

  2.Seki:(Taraça):

  3.Menderes

  4. Çağlayan ve dev kazanı

  5.Yontukdüz (Peneplen)

  6. Platolar

  1.Vadiler: Akarsuyun kaynağından döküldüğü yere kadar uzanan ve devamlı inişi bulunan çukurluklara denir. Derinme aşındırmayla akarsuların içine yerleştikleri oluklardır.  Vadinin şeklini belirleyen unsurlar:

  1.Eğim,

  2.Debi,

  3.Jeolojik yapı.  Vadilerin başlıca çeşitleri:

  a)Çentik vadi: Genellikle akarsuların yukarı çığırlarında, derine aşındırmanın fazla olduğu sert tabakalar içinde oluşan vadilerdir. Profili V şeklindedir. K. Anadolu Dağları, Toroslar, D. Anadolu’ da yaygındır.  b) Boğaz Vadi: İki düzlük arasındaki dağ sırasını (sert kütlenin) akarsular tarafından derin bir şekilde enine yarılması ile oluşan vadilerdir. Yarma vadi de denir. Profili U şeklindedir. Dağları enine yardığı için ulaşım (yol geçirme) bakımından önemlidir. Ülkemizde Zap –Hakkâri Dağlarını, Sakarya –Samanlı Dağlarını, Kızılırmak—Küre Dağlarını, Seyhan’ın kolu Çarkıt ve Tarsus Çayı Bolkarları Yarıp açtığı Gülek, Yeşilırmak—Canik Dağlarını Boğaz vadilerle yarmışlardır.


  c)Kanyon vadi: Kurak ve yarı kurak bölgelerdeki yatay yapılı karstik arazilerde taşların akarsular tarafından çözünmesi ve aşındırılması sonucunda oluşmuş derin vadilerdir. Buralarda geçirim fazla Yağış da az olunca yana aşındırma az derine aşındırma fazladır. (Kireç taşları sürekli eridiği için)Bu yüzden profili “ U” şeklinde olan çok dik yamaçlı vadiler oluşur.

  Bu tür vadiler ülkemizde Toroslar üzerinde yaygındır. Örnek: Göksu Kanyonu, Varla Kanyonu ( Kastamonu), Ihlara Vadisi, Köprü Çayı Vadisi.  Büyük Kanyon-ABD
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş