akarsuların havzaları

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde tatlı-cadı tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. tatlı-cadı

  tatlı-cadı Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2008
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar nil, amazon, dicle, fırat aras, mississipi, obi, ganj, tuna, gökırmak, kongo ve ren nehirlerinin rejimleri, döküldüğü yer, havzalarının açıkmı kapalımı olduğu konusunda yardım edebilir misinz?
 2. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
  Basra körfezine dökülenler:


  FIRAT:
  Erzurum dağlarından doğar, Karasu ile Karasu ve Aras Dağlarından doğan Murat kollarından oluşur.bu iki kol Keban barajına dökülür ve Barajdan çıktıktan sonra Fırat adını alır. Daha sonra Suriye ve Irak’tan geçerek Dicle ile birleşir. Şat-ül Arap adı altında dökülür.

  DİCLE:
  Bitlis Dağlarının güney yamaçlarından doğar. Türkiye-Suriye sınırını oluşturur ve Irak topraklarına girer. Fırat’la birleşir ve Basra Körfezine dökülür. En önemli kolu Yüksekova’dan kaynağını alan Zapsuyu’dur.

  Hazar Denizine Dökülenler:

  ARAS:
  Palandöken ve Kargapazarı dağlarından doğar. Iğdır ovasında, Çıldır Gölünden kaynağını alan Arpaçay ile birleşir ve ülkemizi terk ederek Kura ile birleşir.


  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  Pek bir şey bulamadım ama umarım yardımcı olur.
  Nehirlerin teker teker internetten özelliklerine bakmak gerekecek sanırm.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş