Akdeniz ve karadenizin bitki örtüsü hakkında bilgi

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde ErVaN tarafından paylaşıldı.

 1. ErVaN

  ErVaN Üye

  Katılım:
  4 Haziran 2009
  Mesajlar:
  19
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Haftaya sunumum var acil yardım edin yarım saatlik olması lazım en az:cry: Akdeniz ve karadenizin bitki örtüsü hakkında detaylı bilgi:cry:
 2. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  Akdenizin Bitki Örtüsü

  kdeniz bölgesinde bitki örtüsü, sıcak ve kurak geçen yaz aylarından büyük ölçüde etkilenir;
  Bu nedenle kurakçıl bir özellik taşır. Mersin, defne, zakkum, kocayemiş, menengiç gibi maki türleri görülür. Makilere kıyıdan 700—800 m yüksekliğe kadar raslanabüir.
  Akdeniz bölgesindeki yamaç ormanlarında 1 200 m'ye kadar yükselen kızılçamlar büyük yer tutar. Kızılçamların arasında bazı meşe türleri görülür;
  1 200 m'den sonra kızılçamların yerini karaçamlar alır. Antalya ve Maraş arasında (Taşeli yaylası dışında) Toros köknarları, 2 000 m'ye kadar uzanır.
  Fethiye ve Maraş arasında görülen sedir ormanlarıysa, ormanın üst sınırına kadar yaklaşırlar (en güzel sedir ormanları, Antalya'nın batısındadır). Amanos dağlarında bölgenin başka tarafında görülmeyen kayın ağacına raslanır. Akdeniz bölgesinde,ormanın üst sınırı 2 200 m'de sona erer.
  Bundan sonra yüksek otluklara geçüir. Çalı kümeleri, karlar eridikten sonra çiçeklenen otsu bitkiler ve yazın kurumayan çayırlar yaygındır.
  Göller yöresindeki ve Teke yöresindeki yüksek ovalarda ağaçlı bozkırlar görülür.
  Denize yakın Adana ve Hatay ovalanysa bütünüyle bozkır görünümündedir. Akdeniz bölgesinin yerlisi olmadığı halde buraya uyan bitkilerden kaktüs, frenkinciri ve agavlar, bazı kesimlerde geniş alanlar kaplar.
  ErVaN bunu beğendi.
 3. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  Karadeniz Bölgesi Bitki Örtüsü

  Karadeniz Bölgesi BİTKİ ÖRTÜSÜ


  Karadeniz Bölgesi, ismini Karadeniz'den alan, Sakarya Ovası'nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Türkiye'deki bölgeler arasında büyüklük bakımından üçüncü sırada yer almaktadır, ayrıca doğu-batı genişliği ve bu nedenle yerel saat farkı en fazla olan bölgedir.

  Kıyıda yıl boyu yağışlı ve ılıman Karadeniz İklimi görülür. Bu iklimin oluşmasının sebebi; Karadeniz'den gelen nemli hava kütlelerinin kıyıya paralel uzanan Kuzey Anadolu dağ yamaçlarına bol yağış bırakmasıdır. Türkiye'nin en yağışlı bölgesi olan Karadeniz'de yağışlar bir mevsimde yoğunlaşmamış, yıl geneline yayılmıştır. Karadeniz Bölgesi'nde yaz kuraklığı yaşanmaz. Nemlilik ve bulutlanmanın fazla olması nedeniyle yıllık ve günlük sıcaklık farkları en az bu bölgededir. Dağlar kıyıya paralel uzandığından, dağların gerisinde kalan iç kesimleri deniz etkisi altına alamamış ve iklim karasallaşmıştır.
  Bölgenin doğal bitki örtüsü, kıyılarda nemlilik ve yağışın fazla olması sebebi ile geniş yapraklı gür ormanlardan oluşur. Türkiye ormanlarının %25'ini barındırır ve sahip olduğu ormanlar bakımından Türkiye'nin en zengin bölgesidir.
  Anadolu’nun tabii bitki örtüsü üç grupta toplanır.

  Karadeniz bitki örtüsü: Burada hakim bitki örtüsü ormandır. Deniz seviyesinden 2000 metre yüksekliğe kadar ormanlar vardır. 1200 metreye kadar olan kesimde meşe, gürgen, kestane ve çınar gibi yapraklarını döken ağaçlar; daha yukarılarda ise köknar, sarıçam, ladin, çam gibi iğne yapraklı ağaçlar yer alır. Kıyı dağlarının iç kısımlarında ise step bitki örtüsü hakimdir.

  Akdeniz bitki örtüsü: Burada orman örtüsü daha seyrektir. Eteklerden 2200 metreye kadar orman örtüsü çıkar. Ağaçların çoğunluğu karaçam, katran ve sedir çeşitleridir. Güney bölgesinin dağlık kısımlarında yazları kuruyan otlaklara, dağ yamaçlarında kuraklığa ve sıcağa dayanan makilere rastlanır. Fıstık çamları ve zeytin ağaçları bölgeye has bitkilerdir.

  Stepler (Bozkırlar): Memleketimizin iç kısımlarında stepler hakimdir. Ormanlar genellikle dağ yamaçlarında ve küçük parçalar halindedir. Su kenarlarında söğüt ve kavak ağaçlarına rastlanır. Bölgenin hakim bitkisi, yabani buğdaygiller ve soğanlı bitkilerdir. İlkbaharda yeşil kalan çayırlar geniş yer kaplar.
  ErVaN bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş