Akdeniz'e Dökülen Akarsular

Konu 'Coğrafya Ders Notları' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  Akdeniz'dede dağlar kıyıdan itibaren yükseldiği için akarsular genellikle fazlauzun değildir. Bölgedeki uzun akarsular, kaynaklarım iç bölgelerdenalarak Toroslar’ı dikine yarar ve Akdeniz'e ulaşır. Bölgeninbatısındaki akarsuların uzunlukları fazla olmadığı gibi bu akarsuların,yazın suları oldukça azalır. Fethiye Körfezi'nin iki tarafında deni­zedökülen Dalaman ve Eşen çayları böyledir. Antalya Körfezi'ne dökülenAksu ve Köprü suyu, kaynaklarını Göller Yöresi'nden aldıkları için dahauzundur. Bölgenin başlıca akarsuları doğudakilerdirve Akdeniz'e dökülenakarsular şu şekildedir:

  Manavgat Irmağı,Batı Toroslardan doğan kolların birleşmesiyle oluşur ve birçok karstikkaynakla da beslenir. Dar ve dik yamaçlı kanyonlardan akarak, Manavgatyakı­nında ünlü çavlarımı oluşturur ve alüvyal bir kıyı ovasında denizedökülür.

  Göksu,biri Göksu, diğeri Ermenek Çayı olmak üzere iki koldan oluşur. TaşeliPla­tosu'nu derin vadilerle parçalayan bu akarsu, Silifke yakınındakideltasında denize dö­külür. Silifke Ovası olarak da bilinen deltasındaiki lagün bulunmaktadır.

  Seyhan nehrininen uzun ve en Önemli kolu, Zamantı çayıdır. Bu çay, Tahtalıdağ­larından doğan Göksu ile birleşerek Çukurova'ya iner. Seyhan,eskiden yağışlı dö­nemlerde taşkınlarla çevreye zarar veriyordu.Üzerinde kurulan Seyhan Barajı ile sula­rı kontrol altına alınmıştır.Ayrıca aşağı çığırında, Çukurova'yı taşkınlardan korumak için setleryapılmış, sulama kanalları açılmıştır.

  Ceyhan'ın kaynağını,Elbistan havzasındaki sulan toplayan Göksün ve Söğütlü çaylarıoluşturur. Ceyhan Ovası'na girmeden Önce Toroslardaki derin vadilerdeakar. Aksu ırmağını aldıktan bir süre sonra Çukurova'ya inerekİskenderun Körfezlerinde de­nize dökülür. Havzası daha küçük olduğuhâlde, debisi Seyhan'dan daha yüksektir. Sık sık taşkınlara neden olanCeyhan üzerinde, Menzelet ve Aslantaş barajları yapılmıştır.

  Asi,kaynağınıLübnan Dağlarından alır. Yukarı çığırının büyük bir kısmı Suriyesı­nırlan içinde kalan bu ırmak, Samandağ ilçesinin güneyinde bir deltaoluşturarak deni­ze dökülür. Asi nehrinin havzasının üçte biri, Türkiyesınırlan içindedir.

Sayfayı Paylaş