Akha-l Teke Atları

Konu 'Bitki - Hayvan Fotoğrafları' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113


  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Akhal – Tekenin eşsiz ve onu diğer at türlerinden ayıran bir görünümü vardır. En belirgin özelliği ışıkta parlayan ve değişen metalik altın rengidir.

  Kafası uzun ve geniş bir alnı vardır. Manalı bakan iri badem gözleri , dar ve dik kulakları uzun ve yüksek bir boynu vardır. Vücudu uzun ve eğimli , dar bir göğsü uzun ve güçlü bacakları vardır. Kas yapısı mükemmeldir. Birçok rengi vardır, yaygın olarak yağız ve dorudur.

  Dayanıklılığı ile tanınırlar. Günümüzde bu ırkın 17 farklı orijini vardır. 1993'de değişik ülkelerde bulunan Akhal – Teke atları üzerinde bir çalışma yapılmıştır...
  Bunların 88’i Türkmenistan, 51’i Rusya, 21’i ise Kazakistan'dadır. Ataları: Massaget , Parthian , Nisean , Persian , Türkmen ve son olarak da Akhal – Teke'dir. Güney Türkmenistan'da yapılan araştırmalar sonucu uzun boylu güzel bir kemik yapısına sahip MÖ. 2400 yıllarına ait iskelet kalıntıları bulunmuştur.

  Akhal-Teke bir Türk atıdır. Bilimciler Akhal-Teke atını, 3000 yıl evvel insanlar tarafından ilk evcilleştirilmiş olan at türü olarak görürler. Orta Asyada Türk halkları arasında yaygındır. Özellikle Türkmenler Akhal-Teke atına sahib çıkarlar ve onun bir Türkmen atı olduğunu söylerler. Akhal-Teke'nin adı Manas ve Dede korkut gibi Türk destanlarında geçer.
  Murat AKSOY bunu beğendi.
 2. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113
  evet aynen öyle :)

Sayfayı Paylaş