Akımın Manyetik Etkisi

Konu 'Elektrik - Elektronik Teknolojisi' bölümünde MAHMUT123 tarafından paylaşıldı.

 1. MAHMUT123

  MAHMUT123 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  11 Ocak 2011
  Mesajlar:
  129
  Beğenileri:
  106
  Ödül Puanları:
  0

  Elektrik Akımının Manyetik Etkisi

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  [​IMG]
  Çok yüksek gerilimi elektrik üretici ve mekanik enerji ver­en elektrik motorlarının bu etkiden ya­ralanarak yapıldığını bilorsunuz.Elek­trik akımının manyetik etkisi günümüzde en çok yararlanılan konu­lardan biridir. Şimdi deneylerimize başlayabiliriz.
  Bir iletken tel alalım. Bu iletkenin bir pusulanın ibresine paralel bir du­rumda koyalım. Bu iletkenden elektrik akım geçirelim. Bu telden akım geçmeye andan itibaren ,ibre hare­ket eder ve üzerinde akım geçen ilet­kene d& bir duruma gelir. Akımı kes­tiğimizde pusulanın ibresi tekrar eski durumuna döner. Yani iletkene paralel bir durum alır.İşte buradan şu sonuca varıyoruz.Bir Helkenden geçen akım, o telin etrafında bir manyetik alan meydana getirir.İşte bu deney bize manyetik alanın varlığını kanıtlamaktadır. Manyetik alanın varlığını kanıtlayan bu deneye de örcted Deneyi adı verilmektedir.
  ELEKTRİK AKIMININ MAGNETİK ETKİLERİ
  Akım geçen telin oluşturduğu magnetik alan
  Şekilde pusula iğnesinin üzerinden tel geçecek şekilde devre kurulup anahtar kapatılıp telden yeterince akım geçtiğinde pusula iğnesi aniden saparak tele dik konuma gelir. Pusulanın sapması yerin magnetik alanından başka bir magnetik alanın meydana geldiğini gösterir. Bu alan elektrik akımlarının çevresinde meydana gelen magnetik alandır. Bu alanların kaynağı elektrik yüklerinin hareketidir. Telden uzaklaştıkça magnetik alanın şiddeti azalır. Tele yaklaştıkça magnetik alanın şiddeti artar. Telden geçen akımın artması da magnetik alanın şiddetini artırır. Akımın azalması ise magnetik alanın şiddetini azaltır.


  Akım geçen telin çevresinde iç içe daireler şeklinde magnetik alan çizgileri oluşur. Herhangi bir noktadaki magnetik alan vektörünün yönü, bu alan çizgilerine teğettir.
  Akımın yönü değiştiğinde magnetik alan çizgileri ve herhangi bir noktadaki magnetik alan vektörünün yönü değişir. :264: Yardımcı olduysam mutlu olmuşumdur... :)
  27Mahmut27 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş