Aksiyoloji nin Din ile karşılaştırması

Konu 'Felsefe Dersi Yazılı ve Test Soruları' bölümünde cfurkan17100 tarafından paylaşıldı.

1. cfurkan17100

cfurkan17100 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    4

Felsefeden Aksiyoloji nin Din ile karşılaştırması ödevim var yardımcı olursanız sevinirim
  2. Moderatör Bahadır

Moderatör Bahadır Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    Adana
    Malesef , internet ten araştırdım fakat , bir sonuç bulamadım Allah yardımcın olsun .
  3. MaMiLog

MaMiLog Üye

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    43
    Bende aradım ama bulamadım ikisinden de ayrı ayrı yazdım.

Aksiyoloji

Aksiyoloji etik ve estetik olmak üzere ikiye ayrılır. Etik, insanların ahlaki değerlerini sorgular, estetik ise neyin güzel olduğuyla ilgilenir. Neyin etik, neyin estetik olduğunu açıklamak oldukça güçtür, buradan hareketle aksiyoloji bireylerin davranışlarına temel teşkil eden değerleri araştırmaktadır.

Din

Din, genellikle doğaüstü, kutsal ve ahlaki öğeler taşıyan, çeşitli ayin, uygulama, değer ve kurumlara sahip inançlar ve ibâdetler bütünü.

Zaman zaman inanç sözcüğünün yerine kullanıldığı gibi, bazen de inanç sözcüğü din sözcüğünün yerinde kullanılır. Dinler tarihine bakıldığında, farklı kültür, topluluk ve bireylerde din kavramının farklı biçimlere sahip olduğu, dinlerin müntesipleri tarafından her çağda, coğrafya ve kültür değerlerine göre yenidentasarlandığı görülür. Arapça kökenli bir sözcük olan din sözcüğü, köken itibariyle "yol, hüküm, mükafat" gibi anlamlara sahiptir.

Sayfayı Paylaş