Alanın mevcut durumu ve gelecegi

Konu 'Ulaştırma Hizmetleri' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Gül

Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    973
    Ödül Puanları:
    0

Günümüzün iş dünyası, içerisinde mal, teknoloji ve varlıkların yer aldığı uluslararası
    bir rekabet arenasına dönüşmüştür. Başarıya ulaşmak için kullanılan stratejiler ve bunlara
    uygun faaliyetlerin, önemi gittikçe artmıştır. Lojistik, üreticiden nihai tüketiciye ulaşmak
    için tüm organizasyonu ve kaynaklarını en uyumlu şekilde hareket ettirebilme yeteneği
    olarak iş dünyasının gündemine girmiştir.
    Bu çerçevede satın alma, nakliye (kara, hava, deniz, demiryolu), gümrük, sigorta,
    elleçleme, depolama, tedarikçi sipariş izleme, talep tahminleri, envanter yönetimi, lojistik
    bilgi sistemi, yedek parça desteği, dağıtım, iade işlemleri, üretime malzeme verme, katma
    değerli işlemler (etiketleme, fiyat-barkod, paketleme, birleştirme-ayırma, müşteri taleplerine
    göre ürün hazırlama vs.), rota planlaması ve araç optimizasyonu ile sevkiyat (yükleme ve
    varış zamanı planlama) gibi çok çeşitli faaliyetler günümüzde lojistik ile eş anlamlı hale gelmiştir

Ulaştırma öğretim alanı adı altındaki lojistik meslek dalı ürünlerin hedef pazarlara
    daha ekonomik ve hızlı bir şekilde ulaştırılması lojistik faaliyetlerin özünü içermektedir.
    Siparişlerin alımından, mal bedellerinin tahsiline, gümrük ve transit geçiş evraklarının
    hazırlanmasından depolamaya ve tüm iş süreçlerinin hizmet ile entegrasyonuna kadar
    lojistik, çok geniş boyutlara ulaşmıştır. Lojistik meslek elemanı, dağıtım, depolama,
    gümrükleme ve uluslararası taşımacılık hizmet sektöründe çalışma imkânına sahiptir.
    Lojistik elemanı olmak isteyenler seçtikleri mesleği kazandıracak eğitimi başarı ile
    tamamlamaları durumunda, yeterlik sınavına girmek için eğitim ön şartını yerine getirmiş
    olurlar. Sınavı da başardıklarında yönetimin belirlediği kurallar içinde göreve başlar ve
    mesleklerinde yükselirler.

Sayfayı Paylaş