Alçak Sesle Konuşmak Ömür Uzatıyor

Konu 'Sağlık Dersi' bölümünde 13'Merve. tarafından paylaşıldı.

 1. 13'Merve.

  13'Merve. Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2011
  Mesajlar:
  70
  Beğenileri:
  66
  Ödül Puanları:
  0


  Alçak sesle ve yavaş konuşanların, sinirli ve bağırıp çağırarak konuşanlara göre daha uzun yaşadıkları bildirildi.
  Uzmanlar, günlük yaşamda insanların zaman zaman sinirlenip, bağırıp çağırarak konuştuklarını hatırlatarak, bu gibi sinirli hareketlerin bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini savunuyor. Uzmanlar daha uzun yaşamak için mümkün olduğu kadar alçak sesle konuşmayı tavsiye ediyor.
  Çin'in tanınmış sağlık eğitimcisi Hong Chaoguang, yüksek sesle konuşmanın yaşlılara büyük zarar verebileceğini söyleyerek, "Seslerini yükselttiklerinde yaşlıların kalp atışı kuşkusuz hızlanır ve bu da potansiyel hastalıkların, mesela yüksek tansiyon ve kalp hastalığının her an yaşanmasına neden olabilir, hatta hayati tehlikeye yol açar" dedi.
  Alçak sesle ve yavaş konuşanların genellikle ortama kolayca uyum sağlayan ve bulunduğu ortamdan daha az etkilenen insanlar olduğunu belirten Chaoguang, bu nedenle bu gibi insanların uzun yaşamaları olasılığının daha yüksek olduğu görüşünü dile getirdi.
  Beijing Çin Tıbbı ve İlaçları Üniversitesi'nden uzman Zhang Hude ise sinirlendiğinde insanın kalp atışları ve nefesinin hızlandığını, bunun da akciğerin şişmesine, nefes zorluğuna ve öksürüğe yol açtığını ve sık sık sinirlenmenin de idrar retansiyonu ve sidik kaçırmaya da yol açabileceğini belirtti.
  Ayrıca yaşlılarda damar sertliğinin zaten daha çok görüldüğünü, sinirlenip bağırmanın da beyin damarlarının çatlamasına neden olabileceğini kaydeden Hude, yaşlıların her zaman kendi kendilerini yavaş ve alçak sesle konuşma konusunda uyarması gerektiğini, bunun da soğukkanlılığın korunmasına yardımcı olabileceğini ifade etti.
  Bu arada, Türkmenistan'da bulunan bir köyde yüz yaşının üstünde olanların sayısının kabarık olduğunu belirleyen araştırmacılar, bu köyde yaşayanların uzun ömürlü olmasının sırrının da alçak sesle konuşmaları olduğu sonucuna vardı. Ayrıca bağırıp çağırmanın kurala aykırı bir hareket olarak değerlendirildiği köyde, bağırıp çağıranların cezalandırılması, hatta hapse atılması kuralı bulunduğu bildirildi.
  Lethe bunu beğendi.
 2. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113
  Neee :D Ben en kısa zamanda ölecek miyim o_O
 3. 13'Merve.

  13'Merve. Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2011
  Mesajlar:
  70
  Beğenileri:
  66
  Ödül Puanları:
  0
  Ehehe :D Araştırmalara bakılırsa sen biraz daha kısık sesle konuşmaya bak en iyisi canım. :D

Sayfayı Paylaş