Alkenler ( Olefinler ) ´

Konu 'Kimya Ders Notları' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  ALKENLER (Olefinler)

  Alkenler yapılarında C=C karbon-karbon çift bağları içeren bileşiklerdir ve bunlara olefinler de denir, yaygın olarak kullanılan isim alkenlerdir. Alkenler tabiatta bir çok yerde karşımıza çıkar ve bunların bir çoğu da biyolojik aktiviteye sahiptir. Örnek olarak etilen bitkilerdeki olgunlaşmayı sağlayan bir bitki hormonudur ve a-pinenler deki tadı veren maddedir.


  [​IMG]

  Havuca sarımsı rengi veren madde, a-kroten aynı zamanda Vitamin A�nın -temel yapısıdır, vitaminler olmadan hayatın olması söz konusu değildir, ki b-krotenin bazı tür kanserleri önleyici özellikleri olduğu bilinmektedir.

  Alkenlerin hazırlanışı ve bazı kullanıldığı yerler.

  Alkenler bir çok diğer organik kimyasalın çıkış (başlangıç) maddesi olduğundan etilen ( eten) ve propilen (Propen) başka maddeleri hazırlamada kullanılmak üzere çok miktarda üretilmektedir. Sanayide hazırlanışları gaz ( gaz yağı) nın, ki daha önce C4-C6 karbon içeren alkanlar olduğu açıklanmıştı, ısıl parçalanma denilen 850-900 °C ye kader ısıtılması ile elde edilirler.


  [​IMG]
  Laboratuar şartlarında ise genelde alkol ve alkil halojenürlerin eliminasyonu yöntemleri ile sentezlenirler. Eliminasyon büyük bir molekülden iki atom yada gurubun ayrılarak yeni moleküller vermesine denir. Alkilhalajenürlerden eliminasyon, bir hidrojen ve bir halojenin ayrılıp asit ve alken vermesi, alkollerde ise bir hidrojen ve bir hidroksil gurubunun ayrılarak su ve alken vermesi şeklindedir.
  \ Örnek olarak,


  [​IMG]

  Baz, sodyumetoksit, etanol içinde, potasyumtersiyerbutoksit bütil alkol içerisinde


  [​IMG]


  Eğer halojenin bağlı bulunduğu karbon ortada ise, karşımıza iki veya daha fazla ürün çıkma ihtimalide vardır. Bu durumu kısaca açıklarsak.


  2-Bromo-2-metilbutanın eliminasyonu bize, 2-metil-2-buten ve 2-metil-1-buten olmak üzere iki çeşit ürün verir.

  [​IMG]


 2. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113


  Burada bilinmesi gereken bazın halojene yakın olan bir protonu almasıdır ki, mümkün iki farklı tür hidrojen vardır. Bunlardan biri etil gurubunun, diğeri ise metil gurubunun hidrojenidir.  [​IMG]

Sayfayı Paylaş