Alkolün akıl sağlıgı bakımından zararları

Konu 'Türkçe 7. Sınıf' bölümünde seqerlix tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. seqerlix

  seqerlix Üye

  Katılım:
  11 Mart 2009
  Mesajlar:
  54
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  :cold::(arkadaşlar alkolün akıl saglıgı yönünden zararlarını bulabilirmisiniz:? bugun lazım çünkü yarın gidecek lütfen acil bn araştırdım fakat bulamadım siz bulursanız cok sevinirim şimdiden teşekkürler
  Son düzenleyen: Moderatör: 14 Nisan 2009
 2. (Alperen)

  (Alperen) Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  89
  Beğenileri:
  73
  Ödül Puanları:
  6
  Bu bozukluk teknik olarak psikoaktif organik akıl bozukluğu olarak bilinir. Bazı ilaç (amfetamin) ve uyuşturucuların fazla dozda kullanımından veya alkol tüketimi ile harekete geçen bir psikoz durumudur.
  Denge kaybı şiddet görsel halüsinasyonlar gibi psikoz veya şizofreninin bazı veya tüm belirtilerini taşır. Çoğunlukla kendinden geçme durumu o kadar ileridir ki bu durumun kimyasal nedenlere dayandığını tespit etmek için bazı testlerin yapılması gerekir. Yüksek dozda kokain ve amfetamin kullanımı en önemli nedenler arasındadır.
  Genel olarak sakin ve kontrollü kişilerde bile saldırganlık ve şiddete bağlı düşmanlık duyguları görülebilir.
  Tedavi olmadan bu tip uyuşturucuların kullanımını bırakmak hezeyan halleri ile sonuçlanır. Hatta tıbbi nedenlerle kullanılan bazı ilaçların bile yüksek dozda kullanımı psikoz benzeri davranışlara yol açabilir. Bu ilaçlar arasında reçetesiz satılan uyku ilaçları antihist*****kler depresyona ve parkinson hastalığına karşı kullanılanlar sayılabilir.
  LSD veya PCP gibi hayal görmeyi körükleyen ilaçlar bazen de mariyuana veya esrar kullanan kişilerde dengeyi tamamen bozan akli bozukluklar görülebilir. Kişi "aklımı yitireceğim" endişesine kapılır ve beraberinde hezeyan ve şiddetli yanılgı duygusu da gelişir.
  BELİRTİLER
  Hezeyan Saldırgan düşmanca veya şiddete dayanan davranış biçimi Korkuya bağlı akli bozukluklar (panik hayal görme) Bazı uyuşturucu ilaç bileşimlerini kullandıktan sonra (alkolle birlikte barbituratlar veya uyku ilaçları ile depresyona karşı ilaçlar gibi) şizofreniye benzer davranış bozuklukları
  TEDAVİ
  Kendi güvenliği için uyuşturucu etkisi altında bulunan kişi güvenli ve sessiz bir ortamda kendisine güç ve moral verecek bir başka insanın refakatinde dinlenmelidir. Antipsikotik ilaçlarla tedavi kişiyi gerçekler dünyasına geri getirmekte yararlı olabilir.
  merve_648 bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş