"Allah" demenin faydaları

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde çikolata tarafından paylaşıldı.

1. çikolata

çikolata Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    16

yazı hoşuma gitti sizlerle de paylaşmak istedim umarım sizde beğenirsiniz:)

Yüce Allah (C.C)’nin ismini zikretmenin, faydalarını, bir çok alim ve bilge kişi yüz yıllardır anlatmıştır. Hepsi uzun yıllar yaptıkları çalışmalarla, bunun kanıtlarını bize sundular. Allah’ın kendisi de Kuran’ın birçok yerinde, kendi adının evrendeki her şeyi açacak bir parola olduğunu, ima etmektedir. Ancak ben, hiçbir alimin engin bilgisinden alıntı yapmadan, sıradan bir kul olarak, kısacık hayatımdaki tecrübeler ve çevremdeki insanların gözlemleyerek edindiğim fikirleri, sizinle paylaşmak isterim…

Eğer bundan sonrasını okursanız, beni kırmamış ve fikirlerimi dinlemişsinizdir. Şimdiden Teşekkür eder ve hayır dualarımı sunarım. Her işe Allah’ın adıyla başlamak insana büyük kolaylıklar sunuyor, ancak bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) su içerken bile Besmele getirirdi. Bunu da etrafındakilere tavsiye ederdi. O zamandan bu yana, hala süren bir gelenek gibidir. Ancak bunun nedenini hiç düşündük mü?

Az biraz bilimle uğraşan ve kültürlü insanlar da bileceklerdir, suyun kristalize bir yapısı vardır. Japonların hafızam beni yanıltmıyorsa, iki ya da güç yıl önce yaptığı bir araştırma, dünya üzerinde büyük ses getirmişti. Masaru Emoto’nun Sudaki Mesajlar adlı çalışmasını, sizde internetten inceleyerek görebilirsiniz. Ülkemizde bu haber daha magazinsel içerikli anlatıldı, ancak ufak bir araştırmayla bu araştırmanın tümüne ulaşabilirsiniz. Suyun kristalize yapısının, etrafında duyduğu sözlere göre değiştiği ortaya çıktı. İyi sözler söylenince, bu kristaller güzel şekiller haline geliyordu. Kötü sözler söyleyince ise, kristaller, kalbi kırılmış ve küsmüş bir çocuk gibi büzülüyorlar bir kenara çekiliyorlardı. Neredeyse dünya üzerindeki her kelime, bu şaşırtıcı araştırmada kullanıldı.

Peki ya suya Allah diyince ne oluyordu? Allah’ın adı ister God ister ise başka dilde kullanılsın sonuç aynıydı. Kristaller, hem güzel ve sık bir şekil alıyorlardı. Birçok insan için, işin mucizesi ortaya çıkan bu güzel şekildeydi. Ancak ben olaya farklı bir yönden baktım, aslında o an dikkatimi çekti ve bu araştırmanın fotoğraflarını içeren kitabı yanımdakilerle incelerken, heyecanıma yenilip sesli şekilde “Sanki ibadet ediyorlar” dedim. Tabii ki bunu diyince, ilk önce fikrim ilginç bulundu, olur ya da olmaz şeklinde ikiye bölündü. Ancak belki psikoloji diyeceksiniz belki de Algının Seçiciliği, ancak bir süre inceledikten sonra, hemen hepsi kabul ettiler.

Camii ya da değil, herhangi bir yer de Allah’a ibadet eden insanların, oluşturduğu garip bir simetri ve uyum vardır. Aynı uyum oradaydı. Peygamberimiz, bilim daha bu tarz sırlarını çözmeden, önce Allah’ın ona öğrettikleri sayesinde bunu biliyordu. Faydasının farkındaydı, belki de o dönem insanına böyle bir şeyi anlatmanın zorluğundan dolayı, açıklamadı. Tabii bu inanç meselesidir, böyle bir şeye inanmak istemeyen bir insan, bunun tersini çıkartmak için sayısız teori yaratır. Ancak yeni bir şey öğrenmiş, çocuk saflığıyla olaya baktığımız zaman, sizin aklınıza bu konu da ne geliyor?

Allah adının birçok kapıyı açan bir parola olduğunu yukarıda söylemiştim. Yüce Rabbimizin evrendeki hizmetkarları çok fazladır. Bir çoğunu bizim hizmetimize verdi, ancak Müslümanlık denilen, evrensel bir sosyal kulübün üyesi olduğumuzu fark ettirmek için, onun adını anmamız şart. Hizmetkar diyince, genelde insanın aklına cinler ve Melekler geliyor. Onlara inanmak şart ancak onlardan kolaylık istemek göreceli bir davranıştır. Oysaki, yukarıda bahsettiğim su ve onun atomları da Allah’ın hizmetkarıdır. Rüzgar, toprak, hücrelerimiz, düşüncelerimiz görüp görmediğimiz her şey, Yüce Allah’ın yarattığı bu devasa eğitim ve sınav evrenindeki hizmetkarlardır. İşte bu yüzden, onların sunacağı kolaylıklardan faydalanmanın, en kolay yolu her şeye Allah’ın adıyla başlamaktır. Düşününki çok övündüğümüz insan vücudumuzu aslında ne kadar kontrol edebiliyoruz ki?
    Hiç yoktan sinirlendiğimiz, kendimizi rahatsız hissettiğimiz anlar olmuyor mu? DNA, Psikoloji gibi birçok bilimsel kurallar ve kodlar zincirini Allah bizlere vermiş. Bunun nedeni ise aslında çok basit. Dünyanın hükümdarı bizleriz sanıyoruz, oysa daha kendimize tam anlamıyla hükmedemiyoruz. Etrafınızda her zaman büyük konuşan insanlar yok mu? Ben aşık olmam, terk edilirsem üzülmem, ölümden korkmam ve bunun gibi onlarca şey. Her gün bu lafları duyuyoruz. Bunları söylerken ne kadarda eminler, çünkü vücutlarının kontrol ettikleri kısımlarını böyle programlamışlar. Oysa ki, olay gerçekten başlarına geldikleri zaman, aslında bize değil de sadece yaratıcısı Allah’a hizmet eden, duygularımız bizleri nasılda şaşırtıyor. O duyguların dahi, bize yardımcı olması için, Gücün ve kudretin sahibi, bilimin yaratıcısı Allah’ın adını anmak gereklidir…

Bunun en büyük örneği Rabbinin adıyla dudaklarını bir gün içinde sayısız kez şenlendiren insanlardır. Başına kötü bir olay geldiği zaman, “Allah en iyisini bilir”, “Allah’ın dediği olur” gibi cümleler kuran o insanlara bir bakın. Ne kadar da mutlular, en büyük acılar, ölümler bile kolay kolay yıkamıyor onları. Mucizevi bir şekilde, aslında kontrolsüz olan psikolojimiz, o insanlara resmen yardım ediyor, kolaylık gösteriyor…

İşte bu dünyada asla satın alınamayacak, hiçbir kulübün, ya da grubun sunamayacağı gerçekten büyük bir güç. Sadece minnettar olduğumuz büyük Allah’ın adını, her işte anmak, bu güçten faydalanmak için yeter. Verdiği bu görünmez kolaylık için bile binlerce kez şükredelim ona.

Eğer yazımı buraya kadar okuma nezaketini gösterdiyseniz, sizlere tekrar çok teşekkür ederim. Umarım aslında hepimizin farkında olması gereken, bu gerçeklere size bir kez daha hatırlatmışımdır…

Cem SÜER

1 resimde: suya “Allah” diyince kristallerin girdiği yapı
    2 resimde : su damlası

Ekli Dosyalar:

glcn bunu beğendi.
  2. 2αн!_∂3

2αн!_∂3 Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    454
    Ödül Puanları:
    36
    Paylaşım için teşekkürler ;)
  3. AyŞeGüL!

AyŞeGüL! Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    resimler falan ;)

ÇOK HOŞ OLMUŞ
    GÜZEL BİR YAZI PAYLAŞTIĞIN İÇİN TEŞEKKÜRLER.
  4. okul_sınav

okul_sınav Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    17
    resimler ilginç güzel paylaşım için çok saol :rolleyes:
  5. ceylan

ceylan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    16
    çok güzel;)
    paylaşım için tesekkürler..:)
  6. şirin

şirin Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    16
    PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER;)
    Çok güzeL;)
    :)
  7. hsevkal

hsevkal Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    16
    teşekürler :):D
  8. zeynep_16

zeynep_16 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    6
    gerçekten güzel olmuş ayrıca resimlerde ayrı bi güzellik katmış sağol :)
  9. **hilal**

**hilal** Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    çok güzel olmuş aslı.paylaşım için sağol
  10. EsrarLı_GözLer

EsrarLı_GözLer Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    397
    Ödül Puanları:
    36
    paylaşım için teşekkürler aslı :);).......

Sayfayı Paylaş