Allah her yerde hazır ve nazır olduğu halde, Ona rücu, yani Allah’a dönme ne demektir

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde sumeyra tarafından paylaşıldı.

 1. sumeyra

  sumeyra Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.561
  Beğenileri:
  790
  Ödül Puanları:
  0

  Rücu kelimesinin sözlük anlamı geri dönmedir. Rücu ile ilgili âyet-i kerimeler “Sonunda bize döndürüleceksiniz.” Yahut “Sonra da döndürülüp Ona götürüleceksiniz” şeklinde biter. Her işini Allah’ın kendisine verdiği kuvvet ve kudretle ve diğer imkanlarla gören insanoğlunun Rabbinin tasarrufu dışına çıktığı bir tek an dahi düşünülemeyeceğine göre rücuyu nasıl anlayacağız?

  Üzerinde en fazla durulan mana kendisine cüzi irade verilmekle bu dünyada bir imtihana tabi tutulan insanların ahirette ömürlerinin hesabını vermek üzere Allah’ın huzuruna çıkmaları şeklindedir.


  Ezel aleminde ruhlarımıza bir hitap gelmişti; “Ben sizin rabbiniz değil miyim?” diye... Bu soruya; “Evet sen bizim rabbimizsin.” şeklinde karşılık vermiştik.

  Dünya imtihanına atılınca sebepler âlemiyle karşı karşıya kaldık. Hep güneş doğunca ortalık aydınlandı hep bahar gelince çiçekler açtı. Buğdayımızı sebzemizi hep topraktan meyvemizi daima ağaçtan aldık. Bu hâl insanların bir kısmına gaflet verirken diğer kısmını şükre sevk etti.

  İmtihan âlemi kapandıktan kabir safhası geçilerek mahşere çıkıldıktan sonra bu iki gurup insan da rablerine döndürülecekler. Yine onun huzurunda toplanacaklar. İşte bu içtima bir rücu dur. Bu rücu irademiz dışında olacaktır. “Döndürülmek” tabiri bize bu dersi verir. Ve bize bir başka rücuyu ders veren bir âyet-i kerime:“Allah ı nasıl inkâr ediyorsunuz ki; ölü idiniz sizleri diriltti. Sonra sizleri yine öldürecek. Sonra sizleri yine diriltecek. Sonra da döndürülüp Ona götürüleceksiniz.” (Bakara Suresi 28)

  İnsan ölü iken yâni maddesi ölü elementler âlemindeyken diriltilerek insan hâline getiriliyor. Sonra yine ölüyor ve beden tekrar aslına rücu ediyor tümüyle element oluyor. Bu safhayı yeniden diriltilme ve mahşere çıkma takip ediyor. İşte iki ölüm iki diriliş ve iki ayrı rücu: Biri ölümden ölüme... Diğeri hayattan hayata rücu.

  Rücu ile ilgili diğer bir âyet-i kerime: “Biz Allah içiniz ve muhakkak Ona rücu edeceğiz.”(Bakara Suresi 156)

  İtaat edenler de isyan edenler de öte âlemde yine onun huzurunda toplanacak Ona rücu edecekler. Onun kulu olarak yaşayan ve bu imtihan âlemini iman ile terk eden bir kulun ahirette rabbine rücuu bir bayramdır.Allah’ın mülkünde Onu tanımadan ve emirlerine uymadan yaşayan insanlar da Rablerine küfür ve isyan üzere rücu edeceklerdir. O halde rücu denilince gözümüzde mahşer canlanmalı... Her iki tabloyu da hayalen olsun nefsimizin önüne koymalıyız. Tâ ki rıza çizgisinden ayrılmasın dünyanın geçici lezzetlerine kapılmasın ve haramlardan uzak kalsın.“O gün emir yalnız Allah ındır.” (İnfitar Suresi 19) âyetinden ders alsın o günü beklemeden bugünden Onun emri altına girsin hükmüne razı olsun.Peygamber Efendimiz’in (asm.) “**meden evvel ölünüz.” emrine böylece uysun ve rabbinin gösterdiği istikamet yoluna dünyada rücu etsin. Ta ki ahiretteki rücuu saadetle sonuçlansın.Zamandan ve mekândan münezzeh olan Allah biz kullarını mekâna yerleştirmiş ve zamana taksim etmiş. Öyle ise insan hangi mekânda ölürse ölsün mekândan münezzeh olan rabbine rücu eder. Keza hangi zamanda can verirse versin zamandan münezzeh olan rabbine kavuşur...
  __________________

Sayfayı Paylaş