Allah kainatı neden yaratmıştır ?

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde Gamze-o7 tarafından paylaşıldı.

1. Gamze-o7

Gamze-o7 Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    0

Kainatı yaratmak Allah'ın bir tercihidir. Bu tercihin nedenlerini sorgulamak,yaratılmış bir insan olarak bizlere düşmez.

Zengin bir adam , gönlünden kopan bir merhametle , muhtaç insanları giydirse,yedirse,onlara harçlık verse,sevindirse , içlerinden birisi de çıkıp , '' Bütün bunları ne için yaptın , yapmasan olmaz mıydı , '' diye sorgulamaya kalksa ne kadar nezaketsizlik yapmış olur.

Allah'ın da kainatı niçin yarattığı konusunu sorgulamaya kalkmak , bir nezaketsizliktir. Zaten bu konuya kendi akıl ölçülerimizle açıklama getirsek de , bir sonuç alamayız. Çünkü Yaratan , ne için yarattığını , kendisi açıklamadan ; yaratılan olan bizler bunu hiç açıklayamayız. Açıklasak da , yine de eksik ve noksan kalır.

Ama , yaratılış hikmetini anlamak için bu soruya bir nebze de olsa , bir cevap vermek bakımından şunlar söylenebilir :

Önce yaratmanın bir ihtiyaçtan ileri gelmediğini ve tamamen Cenab-ı Hakk'ın kendi bileceği bir tercih konusu olduğunu ifade etmek lazımdır.

Bunun yaratılmasındaki en önemli sebep , Allah'ın kendi manevi güzelliğini ve mükemmelliğini yarattığı mahlukatta görmek istemesidir.Yani ilminin sonuçlarını , kudretinin harikalarını , güzelliğinin yansımalarını , senginliğinin genişliğini , merhamet ve şefkatinin tecellilerini mevcuda aynasında bizzat seyretmek istemesidir.

Bilindiği gibi meşhur bir kaide vardır: '' Her cemal (güzellik) ve kemal (mükemmellik) sahibi , kendi cemal ve kemalini görmek ve göstermek ister. ''
    ( Bediüzzaman Saidi Nursi )

Bu arzuyu maharetli sanatkarlardan görmek mümkündür. Mesela usta bir ressam çeşitli resimler yapar, eserlerini önce kendi seyreder , onda sanatının güzelliğini görür . Tarifsiz bir lezzet alır. Sonra sergiler açar , seyircilere gösterir. Onların takdir ve tebriklerinden memnun olur.

Öte yandan değerli bilgilere sahip olan bir alim ; faydalı kitaplar yazar. İlminden başkasının da faydalanmasını ister. Okuyucuların bundan istifade ettiğini görüp , teşekkürlerini de işittikçe , bu faalliyetinden dolayı sonsuz zevk alır.

Bu konuda bilinmesi gereken bir diğer nokta da şudur : '' Mahlukatı halk etim. Ta ki , fayda, menfaat , lütuf ve keremler onlara ola. Yoksa bana değil. Yani onlar benden fayda göreler , ben onlardan değil. '' Hadis-i kudsisinin beyanı ile , yaratılanlar , Cenab-ı Hakk'ın inayet ve ikr***** , lütuf ve keremine , ihsan ve merhametine muhtaçtırlar.

İşte, bütün mahlukatı yoktan yaratıp, onlara en büyük ikramları sunan ve bütün ihtiyaçlarını yerine getiren, bir de onlara ebedi bir hayat vadeden Cenab-ı Hakk'a "niçin bu kainatı yarattın denilebilir mi?"
    <!-- / message -->

Niçin var olmuştur ? Vazifesi nedir ? Nereye gitmektedir ? Kime , nasıl hesap vercektir ? Bir hayat boyu , etrafını kuşatan ikramların ve nimetlerin sahibi , kendisinden ne istemektedir ?

İnsan öncelikle bu soruların cevabını bulmalıdır.

* ( esrakibar_21 arkadaşıma ve bu soru hakkında takılı kalıp da Allah'a yakınlaşmak icin çaba göstermeyenler için yazdım. Umarım birazcık da olsa işe yarar . Gerçekten çok üzgünüm :( )
    beni_bırakma ve 2o12 bunu beğendi.
  2. beni_bırakma

beni_bırakma Üye

Beğenileri:
    248
    Ödül Puanları:
    0
    paylaşım için sağol

Sayfayı Paylaş